reportáže

Spojením nadšenců s lesníky a dřevaři vznikl doslova pohádkový ráj pro děti

Reportaz_AFT
„Je to sice starost a žrout času, ale zájem dětí a rodičů či prarodičů za to stojí,“ říká předseda AFT Bc. Zděnek Hopian na adresu Pohádkové Panenské. Foto: Ing. František Novák
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

„Dědečku, když pořád něco píšeš o dřevě, napsal jsi už někdy o této krásné pohádkové stezce, kde je skoro všechno také ze dřeva?“ Touto otázkou mě letos ve druhém srpnovém týdnu nejen překvapila, ale i takříkajíc zaskočila moje devítiletá vnučka Terezka při našem každý rok se opakujícím prázdninovém výletu do „Pohádkové Panenské“, kterou si doslova zamilovali i její mladší sourozenci. Jedná se totiž o stále se rozšiřující „komplex“ naučných, herních, relaxačních a workoutových prvků, zhotovených převážně ze dřeva, umístěných na okraji obce Panenská – místní části Jemnice na Třebíčsku a v k ní přilehlém lese ve správě Lesy ČR s.p. Vznikl z iniciativy skupiny místních nadšenců sdružených v neziskové organizaci Agentura Free Time Jemnice z.s. a v posledních letech jej spolu s rodiči nebo prarodiči navštíví ročně více jak 5. tis. dětí z Vysočiny a přilehlých krajů včetně sousedního Rakouska. A to nikoliv proto, že vstup do areálu je zdarma.

Vše začalo touhou udělat i něco navíc pro druhé

Založení neziskové organizace Agentura Free Time Jemnice z.s. (AFT) předcházely nejrůznější volnočasové, sportovní a kulturní aktivity, zaměřené především na děti a mládež, organizované cca desítkou dobrovolníků (vesměs rodičů malých dětí) seskupených kolem jejího předsedy, dnes jedenačtyřicetiletého Bc. Zdeňka Hopiana, pracovníka informačního centra a odboru kultury na MÚ Jemnice.

„Zpočátku šlo o zřízení dětského zájmového kroužku a o pořádání různých jednorázových a zpravidla jednodenních akcí jako Pohádkový les, Dětské rybářské závody, či dnes již zrušená Jemnická palačinkyáda apod., organizované na dobrovolné bázi většinou pro místní děti nebo děti z blízkého okolí. S přibývajícím počtem akcí a také účastníků přijíždějících i ze vzdálenějších obcí, nám nezbylo než se pokusit získat nějaké dotace, k čemuž bylo třeba získat nějakou právní subjektivitu,“ upřesňuje Bc. Hopian vznik spolku (9. 3. 2007), který postupně začal své aktivity rozšiřovat, často ve spolupráci s dalšími subjekty.

Pohádková stezka Panenská

Hlavními pořádanými aktivitami spolku se postupně staly, kromě již zmíněných, ještě Závod horských kol – MTB O putovní pohár Barchanu (historická slavnost), Nohejbalový turnaj, účast v projektu Čistá Vysočina, Večerníčkův pohádkový les a v neposlední řadě Pohádková stezka aneb putování malého Človíčete.

Pohádkový areál začal vznikat brigádnickou formou v roce 2013 postupným budováním dětského a později i workoutového hřiště a nezbytného zázemí s infobudkou a půjčovnou koloběžek

„Největší naší jednorázovou akcí býval a stále je Pohádkový les, kterou jsme pořádali v katastru obce Panenská, kde se svojí rodinou žiji, konkrétně v nedalekém lese na jihozápadním konci obce, který je ve správě státního podniku Lesy ČR. V roce 2013 jsme dospěli k názoru, že je škoda, aby tato akce byla jen jednou do roku, a že by nebylo od věci zde vybudovat něco takříkajíc na stálo. Tato myšlenka pak vyústila, mimo jiné i díky zdejšímu lesnímu revírníkovi panu Milanu Tesařovi, který je našemu počínání od začátku velice nakloněn, nejprve ve vybudování dětského hřiště (prolézačky, houpačky, skluzavka a pískoviště) s infobudkou s letním provozem. Vybudovali jsme je brigádnicky ve spojení s místním Sborem dobrovolných hasičů a ve spolupráci se společností Hřiště pod květinou s.r.o. z Drhovle – Mladotic u Písku, zabývající se výrobou a realizacemi dětských a workoutových hřišť, rozhleden a vyhlídek, naučných stezek atd. z akátového dřeva,“ doplňuje předseda spolku s tím, že ve spolupráci s touto firmou pak byla vybudována také dětmi i rodiči velmi oblíbená Pohádková stezka, zprovozněná v roce 2014 díky dotaci z přeshraničního česko-rakouského projektu ve spojení s partnerskou obcí Karlstein an der Thaya. Tato stezka, dlouhá cca 4 km, je celoročně přístupná a má 11 pohádkových zastavení…

Zobraziť celý článok v eDM 9/2022 >>



Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina