reportáže

Své sny a koníčky si začal plnit a provozovat až po odchodu do důchodu

Reportaz_Burian
Slovenský dřevomodelář sedmdesátiletý Radislav Burian z Vrútek ve své expozici na veletrhu MOTOSALON 2024 v Brně. Foto: Ing. František Novák
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Při letošním veletrhu nábytku a interiérového designu MOBITEX (29. 2. – 3. 3. 2024) v Brně, který jsem navštívil hlavně kvůli v rámci něj proběhnuvšímu finále 6. ročníku Mistrovství ČR oboru truhlář, jsem s ohledem na jeho nepříliš velký rozsah krátce zavítal i na souběžně s ním konaný mezinárodní veletrh MOTOSALON 2024. Při procházení jeho čtyřmi výstavními halami mě vedle historických a současných motocyklů, čtyřkolek a různého příslušenství zaujal především návštěvníky obklopený stánek pana Radislava Buriana ze slovenského města Vrútky v okrese Martin, který zde představil spolu se třemi různými typy bicyklů i legendární „Čezetu“ neboli československý skútr CZ 502, lidově přezdívaný „Prase“, zhotovené v designové kombinaci dřevo – chrom – lesk, a přitom plně funkční.

„Ako drevomodelár si nešlo viac zarobiť“

V úvodu zmíněným slovenským vystavovatelem na letošním veletrhu MOTOSA­LON je sedmdesátiletý Radislav Burian z Vrútek v okrese Martin v Žilinském kraji, který po ukončení základní školy nastoupil na odborné učiliště v Martině, kde se vyučil v oboru dřevomodelář. Tato profese jej velmi bavila, ale v té době mu nedávala, jak sám říká, větší možnost výdělku. Následně se proto vyučil ještě automechanikem a poté nastoupil do zaměstnání v autoservisu, kde několik let pracoval jako automechanik. Po roce 1990 si otevřel ve Vrútkách vlastní autoservis, který postupně rozšířil o autosalon s prodejem vozů Ford a kde zaměstnával 26 lidí. Po zrušení prodeje nových vozů ze strany automobilky se pak spolu se zaměstnanci věnoval opravám a servisu vozů různých značek. A to až do dovršení důchodového věku, kdy se rozhodl prodat svůj autoservis jednomu ze zaměstnanců a vrátit se, byť jen v rámci své záliby, po několika desítkách let ke své původní profesi dřevomodeláře.

Proč právě bicykly?

Při provozování své výdělečné činnosti v oblasti automobilového průmyslu Radislav Burian vlastnil i dřevozpracující dílnu, do které ale kvůli pracovnímu vytížení a svým zálibám neměl mnoho času chodit. Ve volných chvílích, kterých nebylo mnoho, totiž s oblibou rád vyrážel na svém bicyklu značky Favorit, později pak i na speciálních horských kolech, do okolní kopcovité krajiny.

„Už v té době, zhruba před dvaceti lety, jsem začal přemýšlet, čím si budu krátit čas poté, až odejdu do důchodu. Při jednom z mých cyklistických výletů mě napadlo, že bych mohl svým bicyklům dát větší designový efekt tím, kdybych některé jejich kovové či jiné prvky nahradil dřevem tak, aby i přesto svým způsobem zůstaly funkční. A tato myšlenka pro mě byla velkou výzvou, na kterou jsem se začal postupně připravovat už před cca deseti lety, tedy ještě coby majitel autoservisu,“ sdělil mně Radislav Burian ve své expozici, stále hojně obklopené návštěvníky. Ti zde kromě tří „dřevěných“ bicyklů (Favorit, klasický horský bicykl a Fatbike) obdivovali především prototyp těsně před veletrhem dokončené „Čezety“, respektive československého skútru CZ 502, vyráběného od roku 1957 jako CZ 501, kterému se mezi motoristy říkalo a stále říká „Prase“.

Terčem zájmu návštěvníků byla i trojice dřevo-kovových bicyklů

Co kus, to 7–12 měsíců, u skútru 3,5 roku

Prvním jízdním kolem zhotoveným panem Burianem v kombinaci pro bicykly běžných materiálů a dřeva, byl nám věkově starším známý Favorit, na jehož vytvoření pracoval asi 7–8 měsíců.

„Řadu komponentů, které jsou z kovu či jiných materiálů, jsem ponechal a použil se starého Favorita. Ze dřeva je především hlavní nosný rám, který je dutý, uvnitř vyfrézovaný, a jsou v něm protaženy bowdeny s brzdovými lanky. Je slepen nebo sčepován z několika částí, pro které, stejně jako pro další dřevěné součástky (zadní vidlice, blatníky, řídítka, sedlo a další), jsem musel nejprve vyrobit šablony a nejrůznější přípravky. Jednotlivé komponenty jsou zhotoveny z vrstveného lepeného dřeva a poté v přípravcích ohýbány, frézovány a broušeny do finálního tvaru. Do těchto komponentů jsou pak vloženy (zafrézovány, vlepeny epoxidovým lepidlem, přišroubovány či jinak zafixovány) originální součástky (u rámu např. dolní zapouzdřená středová osa s ložisky), aby se bylo možné na takto zhotoveném kole i svést,“ říká R. Burian na adresu svého prvního počinu s tím, že dřeviny použité na jednotlivé komponenty volil hlavně z hlediska…

Zobraziť celý článok v eDM 5/2024 >>
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina