reportáže

Chceme, aby naše výrobky stíraly hranice mezi řemeslem a uměním

Reportaz_Cha-Cha
„Velký důraz klademe zejména na původ dřeva, respektive odkud pochází a jakou má strukturu,“ říkají Václav (vpravo) a Tomáš Chroustovští. Foto: Ing. František Novák
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

„Rodinné pouto je jednou z nejpevnějších vazeb, které nás v životě obklopují a spojují“. Tímto citátem začínají svoji webovou prezentaci jedenatřicetiletí bratři Václav a Tomáš Chroustovští z Prahy – Klánovice, absolventi pražské České zemědělské univerzity, kteří zmíněnou vazbu před dvěma roky přenesli do vzájemné spolupráce i v profesní rovině. A to pod ochranou známkou CHACHA – Chroustovský a Chroustovský Ateliér, zaštiťující jejich současnou společnou tvorbu spojenou s návrhy a výrobou zakázkového designového nábytku z masivu. Ačkoliv oba ve vztahu k dřevařskému odvětví vystudovali zcela odlišné obory, nakonec u nich zvítězila láska ke dřevu a řemeslné výrobě, která je, jak sami říkají, odjakživa provází jejich životem.

Stará láska nerezaví

Na letošním 10. ročníku výběrové přehlídky interiérového designu DESIGN SHAKER, proběhnuvší společně s jarními veletrhy FOR INTERIOR a FOR GARDEN na pražském výstavišti v Letňa­nech (viz eDM 7-8/2023), si svoji výstavní premiéru odbylo mezi jinými i několik výrobců zakázkového designového nábytku z řad malých firem a živnostníků, zaměřených výhradně na masiv.

Expozice CHACHA na jarní přehlídce interiérového designu DESIGN SHAKER 2023. Foto: Ing. František Novák

Do druhé z uvedených skupin (živnostníci) patří i v roce 2021 vzniklá firma jedenatřicetiletých bratrů (dvojčat) Václava a Tomáše Chroustovských z pražské městské části Klánovice, produkujících pod v úvodu zmíněnou ochrannou známkou CHACHA – Chroustovský a Chroustovský Ateliér. Jde o absolventy Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze, kde starší Václav vystudoval obor vodního hospodářství a environmentálního modelování se zaměřením na geoenvironmentální vědy a o 2 minuty mladší Tomáš pak obor krajinné architektury.

Po ukončení studia se oba bratři, od dětství inklinující k přírodě, začali v rámci zaměstnání svými obory živit. Václav se u jisté tuzemské firmy zabýval projektovou činností v oboru vodního hospodářství a Tomáš pracoval 3 roky ve Švýcarsku jako krajinný architekt.

Avšak už v té době si začali pohrávat s myšlenkou věnovat se nějaké vlastní tvorbě, která by za nimi byla vidět i takříkajíc hmatatelně a která by vyjadřovala jejich přesvědčení a životní filozofii. A to zejména v řemeslné tvorbě, která Václavovi, jak dále prozrazuje, učarovala už v dětských letech a který kvůli ní posléze opustil i své tehdejší zaměstnání, aby si pak v roce 2021 založil živnost v oboru zpracování dřeva s následnou specializací na nábytek. Tomáše nadšení pro design dohnalo k započetí studia architektury v Barceloně, ale pro potřeby bratra Václava svoji činnost rozšířil ještě o nábytkový design.

Od počátku loňského roku se tak bratři Chroustovští společně věnují navrhování a výrobě zakázkového designového nábytku z masivu, produkovaného hlavně z tuzemských dřevin a v případě požadavků zákazníků zpracovávají i dřeviny exotické.

Jak se vlastně k práci se dřevem dostali?

„Má cesta k řemeslu nebyla přímá, spíše klikatá, a vlastně byla spjata s hledáním…

Zobraziť celý článok v eDM 11/2023 >>
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina