Na VOŠ a SPŠ Volyně proběhl ve dnech 26.–27. 3. 2024 jubilejní 25. ročník mezinárodní konference DŘEVOSTAVBY – stavební systém budoucnosti, který se již tradičně konal za velkého zájmu odborné veřejnosti. Mezi přítomnými hosty byli i dva ze tří přednášejících na 1. ročníku akce v roce 1997. Jmenovitě prof. Dipl. Ing. Thomas Rohner a Dipl. Ing. Gottfried Zelenka ze Švýcarska, kteří všem přítomným přiblížili, jak tehdy tato dnes velmi navštěvovaná akce začínala. Jim a více jak šesti stovkám účastníků pak bylo nabídnuto 32 odborných přednášek od odborníků z Evropy i zámoří, 1 workshop, výstava Historické proměny bydlení a zejména pak 62 prezentačních stanovišť firem zaměřených na určitou oblast dřevěného stavění, z nichž 6 bylo z Rakouska.
25. ročník konference nabídnul kromě přednášek i 62 prezentačních stanovišť oborových firem. Foto: Ing. František Novák
Letošní jubilejní konferenci DŘEVOSTAVBY, pořádanou pod záštitou MŠMT, MPO, MŽP, ministra zemědělství Ing. Marka Výborného, Velvyslanectví Finska a hejtmana Jihočeského kraje MUDr. Martina Kuby, absolvovalo 633 účastníků, z nichž 98 tvořili učitelé, zaměstnanci a studenti (47 + 51) pořádající VOŠ. Pro ně a dalších celkem 535 přihlášených odborníků a pozvaných hostů pořadatelé letos nachystali 32 přednášek, z nichž rovná polovina (16) zazněla z úst cizinců z pěti zemí (Švýcarsko, Finsko, Kanada, Rakousko a Slovensko).
Namísto některých přednášek v průběhu druhého dne konference mohli zájemci v kongresovém centru v suterénu školy využít workshopu na téma „Stavebně – fyzikální souvislosti dřevostaveb“, pořádaného ve spolupráci s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT v Praze (UCEEB). V jeho průběhu jim, vedle nových poznatků o vlhkostním chování a vzduchotěsnosti OSB desek, byly prezentovány také první zkušenosti s nasazením bezdrátové technologie pro měření vlhkosti dřevostaveb, pokročilé simulační nástroje pro předpověď stavebně-energetických vlastností budov či informace o soutěžním domu FIRSTLIFE v Living Lab.
Někteří účastníci již tradičně upřednostnily workshop UCEEB v konferenčním centru školy. Foto: Ing. František Novák
Další částí doprovodného programu byla výstava „Historické proměny bydlení“, instalovaná ve vestibulu kongresového centra při příležitosti listopadového premiérového ročníku semináře INTET, či výstava prací studentů. Všeobecně zajímavý odborný program pak ještě doplnilo 62 prezentujících se firem zabývajících se jak realizací dřevostaveb, tak zejména dodávkami materiálů a technologií pro jejich výrobce. Mezi nimi bylo opět jako v předchozích letech také šest společností z Rakouska – EGGER CZ s.r.o. Hradec Králové, Ghezzo GmbH Vien, Hasslacher Gruppe Sachsenburg, Herbert Handlos Gesellschaft m.b.H Tragwein, LOC Holz GmbH Arbing a Mayr-Melnhof Holz Leoben GmbH.
Vinohradnické budovy a dřevo
Program vlastního dvoudenního semináře, po nezbytném zahájení ředitelem školy RNDr. Jiřím Homolkou a děkanem spřátelené Dřevařské fakulty Technické univerzity Zvolen prof. Ing. Jánom Sedliačikom, Ph.D., začal pozdravným videozáznamem prof. Dipl. Ing. Bernharda Gassera ze Švýcarska, třetího z v úvodu zmíněných přednášejících v roce 1997, jehož vzpomínky na tento premiérový ročník pak doplnil i letos přítomný absolvent volyňské průmyslovky Dipl. Ing. Gottfried Zelenka. Na ně pak navázala dvojice jejich švýcarských kolegů, prof. Dipl. Ing. Thomas Rohner svojí úvahou o příležitostech a výzvách dřevostaveb v budoucnosti, a prof. Dipl. Ing. Hermann Blumer se svým životním mottem „Každý problém má řešení“ v přednášce na téma „Moje vnitřní nutkání prozkoumat neznámé cesty se dřevem“.
Po „švýcarském bloku“ se pozornost účastníků zaměřila na přednášku doc. Ing. Petra Kuklíka, CSc., z ČVUT Praha, zaměřenou na přínos a prezentaci některých nových postupů pro navrhování dřevostaveb podle 2. generace Eurokódu 5. Jednotlivé části této 2. generace podle něj zahrnují mnoho zajímavého v oblasti navrhování dřevěných konstrukcí, jako např. křížem vrstvené dřevo, tesařské spoje, různé způsoby spojování prvků pomocí oceli, řešení křehkých způsobů selhání spojů, vyztužování prvků, analýzy kmitání, řešení požární odolnosti a též mostních konstrukcí. Části věnované provádění a dřevobetonovým kompozitním konstrukcím, které jsou zcela nové, přináší podrobné informace k jejich navrhování podle mezních stavů, použitým materiálům, trvanlivosti, spřahování dřeva a betonu, detailům i montáži.
Nemalé pozornosti přítomných se pak těšila přednáška prof. Ing. Josefa Chybíka, CSc. z Fakulty architektury na VUT v Brně, věnované architektuře českého a moravského venkova, kterou v posledních letech obohacuje do nedávna málo známý fenomén. Jsou jím…
Zobraziť celý článok v eDM 6/2024 >>