odborné témy

SFS Hinge configurator (3. časť)

OT_SFS
Detail vnútornej mechaniky technologického pántu – excentre a súvisiace elementy sú vyrobené precízne, z kvalitných materiálov. Foto: archív SFS
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Inzercia

SFS Hinge configurator – softwarový nástroj na zjednodušenie výpočtu hmotnosti neštandardných dverných krídel, definovanie počtu a rozmiestnenia dverných závesov

V záverečnom pokračovaní nášho príspevku vám predstavíme možnosti rozšírenej verzie programu Hinge configurator, ktorý vyvinuli technici spoločnosti SFS na zjednodušenie výpočtu počtu potrebných závesov a ich rozmiestnenie na neštandardných dverách.

Rozšírená verzia programu Hinge configurator nám dokáže pomôcť nielen pri jednoosích pántoch, ale aj pri pántoch W-tec 3D+, sú to skryté pánty na dvere bez polodrážky, bežne im hovoríme „bezfalcové“ dvere.

W-tec 3D+ sú 7-ramenné pánty s unikátnou kinematikou, pri otváraní eliminujú eliptický pohyb dverí, ktorý je bežný u iných pántov s týmto určením. Sú mimoriadne stabilné a po ich nastavení na požadované hodnoty nie sú potrebné žiadne ďalšie korekcie počas ďalšej prevádzky dverí.

Nesprávne nastavenie skrytého pántu na dverách bez polodrážky – je zrejmé zvesenie krídla dverí. Malá nedôslednosť pri rektifikácii môže po čase spôsobiť nepríjemnosti

Skúsme teda ďalší výpočet pomocou rozšírenej verzie programu Hinge configurator.

Riešime nadrozmerné interiérové dvere s hmotnosťou 60 kg, bez samozatvárača a so zarážkou. Chceme použiť skryté pánty W-tec 3D+ vo variante L.

Do zelených políčok tabuľky DATA zadávame:

  • reálna hmotnosť dverí = 60 kg
  • šírka dverného krídla = 1200 mm
  • výška dverného krídla = 2400 mm
  • samozatvárač (C) nie je
  • zarážka dverí (S) je do 30 cm od osi otáčania dverí
  • typ pántov W – tec 3DL

Výsledky (RESULTS)

  • Ekvivalentná /celková/ hmotnosť dverí = 126 kg
  • Počet potrebných pántov = 4 ks

Ako v predošlom prípade – správny výsledok (so zohľadnením spomínaných špecifík pántov W-tec 3D+), bez námahy.

OT_SFS

Optimálna pozícia pántov W-tec 3DL na daných dverách

Takže, pokiaľ ste výrobcovia dverí, alebo si len dvere chcete zaobstarať pre seba, viete ako postupovať pri dverách s „nadváhou“. Nezabúdajme, že dverné závesy sa zvyknú nazývať aj „motorom dverí“ a na ich kvalite skutočne záleží – v tomto prípade šetrenie nie je na mieste, preto si vyberáme radšej drahšie a kvalitnejšie pánty s certifikátom kvality od renomovaných výrobcov.

Autor: Ing. Peter Illéš, SFS Group CZ s.r.o., Turnov
Kontakt: peter.illes@sfs.com
Foto: archív autora

SFS_logo

Kontakty:

SFS Group CZ s.r.o.
Division Construction
Vesecko 500, CZ-511 01 Turnov
tel.: +420 481 354 452
mobil: +420 721 563 471
e-mail: peter.illes@sfs.com
www.sfs.com

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina