odborné témy

Dopady pandemie na německý obchod s nábytkem

OT_Nemecko
Největší podíl na německém trhu s nábytkem měl kuchyňský nábytek s 39 %. Foto: Nobilia
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Obsáhlá ročenka „Möbel-Zahlen-Daten 2022“ (Nábytek-Čísla-Data 2022) od Vincentz Network (bývalý Ferdinand Holzmann Verlag) nabízí informace o vývoji na německém trhu s nábytkem v dobách pandemie Covid-19. V tomto článku analyzujeme studie a statistiky v ní obsažené z pohledu obchodu s nábytkem v Německu v roce 2020.

Pandemický rok 2020 byl pro obchod s nábytkem v Německu extrémně proměnlivý s určitými turbulencemi. Začát­kem roku se objednávkové útlumy maloobchodních společností pomalu rozpouštěly a od dubna průmysl těžce zasáhlo uzavření kamenných obchodů související s pandemickými opatřeními.

Díky tomu, že spotřebitelé téměř necestovali a místo toho investovali své peníze do nákupu nábytku, poptávka v létě prudce vzrostla a snížení DPH v druhé polovině roku bylo dalším podnětem k nákupu. Ke konci roku musely obchody znovu zavřít, a to v předvánočním období, kdy řada obchodníků běžně generuje většinu obratu.

Plus jedno procento pro průmysl

V důsledku těchto vzestupů a pádů vygeneroval německý obchod s nábytkem i přes několik dobrých fází tržby jen asi 34,5 miliardy eur, což odpovídá nárůstu o pouhé 1 %. Nejsilnější skupinou výrobků byl kuchyňský nábytek a kování s 39% podílem na trhu a čalouněný nábytek s 18% podílem. Na 3. místě, a to především díky dočasnému zavedení povinnosti home office, byl v roce 2020 kancelářský nábytek s 9% podílem na trhu, před nábytkem do ložnic s 8% podílem. V prvním roce pandemie zaznamenal německý obchod s nábytkem pokles exportu o 6 %. Zdravotní krize zároveň pomohla online obchodu s nábytkem k dalšímu rozmachu: podle průzkumu vzrostl počet respondentů, kteří si v roce 2020 koupili nábytek online, téměř o 10 %, takže tržby v tomto segmentu vzrostly o 17,5 %.

OT_Nemecko

Druhou nejsilnější produktovou skupinou na německém trhu s nábytkem byl čalouněný nábytek s podílem 18 %. Foto: Cor

Stabilní obrat největších prodejců nábytku

Stejně jako u celkového obratu obchodu s nábytkem se obrat 20 největších společností zvýšil jen mírně, vzrostl o 0,7 % na 22,43 miliardy eur. Za desetileté období přitom dosáhlo 20 největších prodejců nábytku celkového nárůstu o 37 %.

Minimální obrat pro dosažení 20. místa je nyní 210 milionů eur. Top 10 v oboru dosáhlo v roce 2020 kombinovaného obratu 19,7 miliardy eur. S obratem 5,325 miliardy eur byla opět nejlepší IKEA, následovaná na druhém a třetím místě XXXLutz se 4,293 miliardami a Höffnerem s 2,1 miliardami eur.

Jako největší výzvu označilo 43 % z Top 30 obchodníků s nábytkem nejistotu v důsledku pandemie, následovanou personálními problémy a digitalizací (26 % obchodníků). Polovina německých maloobchodních společností plánuje do budoucna investovat do svých obchodů s nábytkem minimálně tolik jako v předchozím roce, 43 % za to chce dokonce utratit více peněz. Většina také zůstává relativně optimistická, pokud jde o obrat a prodejní plochu.

Segmentem s nejvyšším obratem zůstává kuchyňské zařízení

Patrně i v důsledku dočasného uzavření stravovacích zařízení během pandemie byl dále posílen dlouhodobý trend směřovaný k domácí kuchyni. Ve srovnání s předchozím rokem vzrostly tržby v roce 2020 v tomto segmentu o 9,9 %.

Z hlediska vybavení kuchyní elektrospotřebiči dosáhly mrazicí boxy meziročního nárůstu o 39,7 %, chladničky o 12,8 % a sporáky a trouby o 11 %. Podíváme-li se na celý trh s domácími elektrospotřebiči, tržby vzrostly o 14,7 % na 17,1 miliardy eur. Podíl malých elektrospotřebičů byl 7,1 miliardy eur, na čemž se částečně podílí vybavení domácí kanceláře.

Význam tržišť pro online obchod

Jaký je ekonomický a společenský význam online obchodu v Německu? Touto otázkou se zabývala studie Univerzity Kolín nad Rýnem a Institutu pro výzkum maloobchodu (IFH) Kolín nad Rýnem. Jednou z hlavních tezí je, že platformy jsou užitečné zejména pro malé specializované prodejce.

Projekce IFH ukazují, že v loňském roce se 44 % online obchodu uskutečnilo na online tržištích, jako je Amazon. Počet aktivních tam výrazně roste a dávno převyšuje počet specializovaných prodejců s vlastními internetovými obchody.

Tržiště umožňují menším maloobchodníkům být online s minimálním úsilím a generovat tržby – i když tlak na ceny ze strany větších dodavatelů roste. Podle tvůrců studie by tímto způsobem mohli malí specializovaní maloobchodníci v závislosti na tržním segmentu dokonce otevřít globální prodejní trhy. Pro německý obchod s nábytkem hrály tyto nabídky zatím spíše okrajovou roli. To se ale může brzy změnit.

OT_Nemecko

Vybavení domácích kanceláří řadí kancelářský nábytek na třetí místo v žebříčku obratu v covidovém roce 2020. Foto: König+Neurath

Druhé místo v globálním zahraničním obchodu

Nábytkářský průmysl se z dlouhodobého hlediska vzdaluje německému domácímu trhu; od roku 1970 se zahraniční obchod s nábytkem neustále zvyšuje. Z tehdejších 7 % se v roce 2019 zvýšil na 32,7 %; v pandemickém roce 2020 tento poměr klesl jen mírně na 31,2 %. V celosvětovém srovnání je Německo nadále na druhém místě v dovozu i vývozu. Prvními 3 exportními zeměmi jsou Čína, Německo a Polsko, u importu jsou to USA, Německo a Francie.

Dovoz nábytku do Německa dosáhl v roce 2020 celkem 12,81 miliardy eur, o 0,1 % méně než v předchozím roce. Nejsilnějšími produktovými skupinami byl dřevěný obývací a kuchyňský nábytek s +3,9 % a kancelářský nábytek s +3,7 %. Největší pokles zaznamenal sedací nábytek s -4 %. Třemi nejvýznamnějšími dovozními zeměmi byly Polsko, Čína a Česká republika.

Německý export jasně v červených číslech

Vývoz nábytku dosáhl celkem 9,92 miliardy eur, s -6 %. Nejúspěšnější skupinou výrobků byl dřevěný obývací a kuchyňský nábytek s malým nárůstem +0,1 %. Největší ztrátu zaznamenal sedací nábytek s -9,9 %. Německý export nábytku směřoval především do sousední Francie, Švýcarska a Rakouska.

Statistická ročenka „Möbel-Zahlen-Daten 2022“ nabízí zajímavý přehled o vývoji v různých segmentech a divizích nábytkářského průmyslu. Datový materiál byl využíván především pro období do konce roku 2020. Jak se vyvíjel obchod s nábytkem v roce 2021, přiblíží příští číslo ročenky.

Foto: archiv autora

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina