školy

Rodí sa Centrum excelentnosti pre drevospracujúci priemysel

Skoly_Zvolen
SOŠ drevárska vo Zvolene sa má stať prvým Centrom excelentnosti pre odborné vzdelávanie a prípravu pre drevospracujúci priemysel. Foto: archív SOŠ drevárskej vo Zvolene
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

V súčasnosti je Stredná odborná škola drevárska vo Zvolene nadregionálna a perspektívna stredná škola s najvyšším počtom žiakov a odborov s drevárskym a nábytkárskym zameraním na Slovensku, poskytuje odborné vzdelávanie a prípravu absolventov pre drevospracujúci priemysel (DSP), ktorý pokrýva širokú paletu profesií a patrí k najkreatívnejším odvetviam priemyslu. So svojou viac ako storočnou tradíciou (vznikla v roku 1922) je pilierom v strednom odbornom vzdelávaní pre drevospracujúci, nábytkársky a najnovšie aj priemysel drevených stavieb na Slovensku.

Je preto logické, že zamestnávatelia v DSP a ich reprezentant – Zväz spracovateľov dreva Slovenskej republiky – podporujú rozvoj školy a tým aj kvalitu vzdelávania a výchovy odbornej pracovnej sily. História školy, jej poloha, množstvo absolventov, spomínajúcich si na svoje štúdium a hlásiaci sa k nemu so sebou nesie právo a povinnosť starať sa o dobré meno a napĺňať ho kvalitným obsahom vzdelávania. Zároveň je to aj výzva pre zriaďovateľa i vedenie školy, aby jednotlivé budovy alebo priestory školy stavebne, technicky a technologicky modernizovali a vytvorili tak podmienky pre kvalitné a moderné vzdelávanie. Darí sa to po etapách a najnovším zámerom je uskutočnenie projektu: „SOŠ drevárska vo Zvolene – podpora infraštruktúry a zvyšovania kvality odborného vzdelávania a prípravy“.

Modernizácia budov aj technologického vybavenia

V spolupráci so zriaďovateľom, ktorým je Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), škola nielenže dostane nové strojné a technologické vybavenie, ale v rámci projektu zateplia obvodový plášť budovy dielní a vymenia pôvodné okenné výplne a vstupné brány. Obnova zahŕňa aj rekonštrukciu vykurovacej sústavy, modernizáciu vzduchotechniky a úpravu elektroinštalácie. V interiérových priestoroch budú nové podlahy, stropy a omietky. Súčasťou projektu sú tiež inštalácia výťahu, bezbariérové riešenie miestností a sociálneho vybavenia. Prístavbou externej sušiarne pod prístreškom vytvoria vonkajší skladový a výrobný priestor pre potreby budovy učebných dielní. Tam pribudnú nové a technologicky moderné píly, frézovačky i brúsky. V projekte budú aj činnosti zamerané na aktualizáciu vzdelávacích programov a vzdelávanie pedagogických zamestnancov.

Projekt podľa BBSK prispeje k vytvoreniu školského prostredia v súlade s trendmi a environmentálnymi požiadavkami. Bude to so zameraním na strojové automatizované spracovanie dreva. Cieľom je tiež zvýšenie kvality a atraktivity odborného vzdelávania a prípravy v oblasti DSP. Celkové oprávnené výdavky projektu sú 4 316 336 eur, z toho nenávratný finančný príspevok z fondov EU bude 3 971 029 eur. Práce by sa mali začať v decembri tohto roka a ukončia ich do septembra 2026.

SOŠ drevárska vo Zvolene má už teraz vybavené dielne na veľmi dobrej úrovni, no potrebujú vytvoriť ďalšie CNC pracovisko na nastavovanie a obsluhu technológie pre výrobu drevených konštrukcií a drevostavieb. Foto: archív SOŠ drevárskej vo Zvolene

Ing. Pavel Laššák, riaditeľ SOŠ drevárskej vo Zvolene k tomu dodáva: „Realizáciou projektu chceme zabezpečiť predovšetkým zvýšenie kvality praktického vzdelávania našich žiakov v dielňach, ktoré už teraz máme vybavené na veľmi dobrej úrovni, no snažíme sa o technologické vybavenie, ktoré na niekoľko rokov určí trendy pre prax. Máme zámer vytvoriť laboratóriá automatizácie a robotizácie – nastavovanie a obsluha CNC stroja a robotického ramena (edukačná bunka s robotom), pracovisko pre spracovanie guľatiny s obsluhou piliarskeho stroja (kmeňovej pásovej píly), pre výrobu a sušenie (komorová teplovzdušná sušiareň) reziva. V súčasnosti už máme niekoľko CNC strojov, no potrebujeme vytvoriť ďalšie CNC pracovisko, ktoré pripraví stredoškolákov na nastavovanie a obsluhu technológie pre výrobu drevených konštrukcií a ekologických stavieb z dreva, pretože prax ich nevyhnutne potrebuje a naliehavo požaduje od vzdelávacieho systému.“

Okrem týchto zámerov bude výsledkom technologickej prestavby aj realizácia pracoviska stavebno-stolárskej a nábytkárskej výroby a využitím moderných drevoobrábacích strojov na rezanie, frézovanie, vŕtanie, sústruženie, brúsenie dreva atď., ale aj pracovisko virtuálnej reality na tvorbu prezentácií vo virtuálnej realite v súvislosti s digitálnym kreslením, modelovaním a navrhovaním dizajnu nábytku.

„Študentom takto ponúkneme digitálne inovácie v oblasti tvorby a navrhovania konštrukcie drevárskych výrobkov, soft­vér, s ktorým sa potom v praxi môžu stretnúť pri používaní a tvorbe technickej dokumentácie v grafických systémoch, programovaní domácej automatizácie inteligentných stavieb a pod.,“ dodáva Ing. Laššák.

Škola chce študentom ponúknuť aj digitálne inovácie v oblasti tvorby a navrhovania dizajnu nábytku a konštrukcie drevárskych výrobkov. Foto: archív SOŠ drevárskej vo Zvolene

Prvé Centrum excelentnosti pre odborné vzdelávanie a prípravu pre DSP

Ruka v ruke ide aj zlepšenie stavebnej kvality a znižovanie energetickej náročnosti školských budov. Prosto, modernizácia, ktorá má nielen prilákať žiakov k „drevárine“, ale umožniť im čo najlepší komfort pri dosahovaní najvyššej kvality vzdelania. Je to jeden z predpokladov, ako naplniť zámer, aby v BBSK vzniklo prvé Centrum excelentnosti pre odborné vzdelávanie a prípravu pre DSP (CEOVP DSP).

„CEOVP je v zmysle iniciatív Európskej únie definované ako ekosystém miestnych partnerov pôsobiacich v odbornom vzdelávaní a príprave, ako sú poskytovatelia odborného vzdelávania a prípravy, zamestnávatelia, výskumné centrá, rozvojové agentúry a služby zamestnanosti, ktorí spolupracujú na vývoji vysokokvalitných programov a kvalifikácií zameraných na potreby zručností v jednotlivých sektoroch a prispievajú k regionálnemu ale aj nadregionálnemu hospodárskemu a sociálnemu rozvoju, inováciám inteligentnej špecializácii.“ Toto je citát z Memoranda, ktoré začiatkom septembra 2024 podpísali predstavitelia BBSK, Štátneho inštitútu odborného vzdelávania, ZSD SR, SOŠ drevárskej vo Zvolene, Technickej univerzity vo Zvolene, aby deklarovali svoj zámer a svoju podporu na vytvorenie CEOVP pre DSP.

Aké sú dôvody a očakávaný prínos pre priemysel, to vysvetľuje iniciátor myšlienky a koordinátor CEOVP DSP, Ing. Igor Patráš, podpredseda Výboru pre vzdelávanie Republikovej únie zamestnávateľov, ktorej je ZSD SR zakladajúcim členom: „Je nevyhnutné, aby sme dokázali motivovať mladých ľudí a vzbudiť ich záujem pre štúdium na stredných odborných školách, ktoré vychovávajú kvalifikovaných pracovníkov pre priemysel. Jednou z ciest môže, a zdá sa, že musí byť, aj vytvorenie atraktívnych podmienok, ktoré zbúrajú mýty o tom, že „naše“ profesie nie sú moderné a lákavé pre mladých ľudí. Naopak, sme presvedčení, že moderné technológie 21. storočia mladých ľudí oslovia a presvedčia o tom, že automatizácia a počítačové technológie vstúpili aj do segmentov DSP a robia naše odvetvie a profesie atraktívnymi.

O to sa musia snažiť všetci aktéri, ktorí do projektu CEOVP vstupujú a podpisom Memoranda sa zaviazali k tomu, že naplnia zámer a jeho ciele. Každý zo subjektov má definované svoje presné úlohy a prostriedky, ako k tomuto cieľu spoločne dospieť. CEOVP, tak ako je to zadefinované v Memorande, nie je však len o ďalšom zvyšovaní úrovne formálneho vzdelávania. CEOVP bude aj priestorom pre ďalšie vzdelávanie pedagógov, odborníkov z praxe, rekvalifikačné kurzy, riešenie konkrétnych technologických problémov a preto je v prípade CEOVP DSP dôležité, že aktérom budú aj ďalšie zainteresované inštitúcie – Technická univerzita vo Zvolene a zamestnávatelia zastrešení ZSD SR. CEOVP DSP tak nebude len záležitosťou SOŠD Zvolen, ale bude slúžiť celému DSP a aj ostatným SOŠD na Slovensku.

Túto činnosť bude koordinovať Správna rada CEOVP DSP, ktorú budú tvoriť zástupcovia relevantných partnerov. CEOVP DSP má ambíciu aspoň čiastočne suplovať absentujúcu vedecko-technickú inštitúciu DSP. Verme, že sa nám to vďaka našej známej drevárskej angažovanosti podarí.“

Zdá sa to byť logické i zrozumiteľné, pretože, a tu si opäť pomôžeme citátom z Memoranda: „Cieľom Memoranda je prostredníctvom Národného projektu CEOVP najmä implementovať jednotlivé prvky excelentnosti na školách (rozumej SOŠ ako aj TU) v súlade so špecifikami sektora, vytvoriť podmienky pre vznik, fungovanie, rozvoj a udržanie pilotných CEOVP, zabezpečiť celoslovenskú akceptáciu CEOVP, zabezpečovať poradenskú a konzultačnú činnosť pre CEOVP, zabezpečiť sprevádzanie CEOVP, podporiť rozvoj vzdelávania dospelých na CEOVP, participovať na tvorbe legislatívy nevyhnutnej k zakotveniu CEOVP ako legitímneho subjektu v oblasti vzdelávania na území SR.“

Ing. Igor Patráš k tomu optimisticky dodáva: „Treba zdôrazniť, že CEOVP DSP vzniká vďaka Národnému projektu CEOVP, ktorý koordinuje Štátny inštitút odborného vzdelávania. Prvou úlohou je definovať Stratégiu CEOVP – teda obsah hlavných aktivít CEOVP, vrátane koordinácie jednotlivých aktérov a samozrejme vytvoriť kompetenčnú schému dobre fungujúceho systému CEOVP. Keďže má CEOVP presah na celé DSP na území Slovenska, bude dôležité zaangažovať čo najviac relevantných subjektov. Naše skúsenosti z práce na predchádzajúcich projektoch týkajúcich sa reformy vzdelávania, sústavy povolaní a kvalifikácií, ako aj činnosť v Sektorovej rade pre lesné hospodárstvo a drevospracujúci priemysel, umožňujú vysloviť presvedčenie, že máme dobré predpoklady na vybudovanie prospešného a úspešného CEOVP DSP.“

Bez dreva to nepôjde – ani na Slovensku. To je jedno z konštatovaní, ktoré si aj v firmy združené v ZSD SR vzali za svoje. Ostáva už len presvedčiť všetkých, ktorí o tom pochybujú nielen v laickej verejnosti ale i na rozhodovacej, legislatívnej úrovni, že drevospracujúci priemysel má potenciál na rozvoj, aby sa aj vďaka CEOVP stal jedným z motorov slovenskej ekonomiky.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina