aktuality

Spotřebitelé ztrácejí důvěru v ekonomiku

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Souhrnný indikátor důvěry meziměsíčně mírně poklesl o 0,5 na 99,3 bodu z důvodu výraznějšího poklesu důvěry mezi spotřebiteli. Naopak zvýšení důvěry zaznamenal Český statistický úřad mezi podnikateli.

„Listopadový konjunkturální průzkum zahrnoval i pravidelné šetření o investicích ve zpracovatelském průmyslu. Z něho vyplynulo, že podniky plánují pro rok 2019 meziroční růst investic zhruba o 5 %. Potvrdila se i dobrá kondice stavebního sektoru, kdy po deseti letech saldo indikátoru důvěry ve stavebnictví vystoupalo na kladnou hodnotu. Spotřebitelé byli naproti tomu více pesimističtí. V listopadu vzrostly obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace, jejichž důvodem může být například sílící nejistota z dalšího možného ekonomického vývoje,“ sdělil Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Podrobné výsledky průzkumu

V průmyslu se důvěra v ekonomiku meziměsíčně mírně snížila. Indikátor důvěry poklesl o 0,7 bodu na hodnotu 95,2. Hodnocení současné celkové ekonomické situace se téměř nezměnilo. Hodnocení současné celkové i zahraniční poptávky se také téměř nezměnilo. Stav zásob hotových výrobků zůstal přibližně stejný jako v říjnu. Podnikatelé v průmyslu očekávají pro období příštích tří měsíců pokles tempa růstu výrobní činnosti. Očekávání vývoje zaměstnanosti jsou stejná jako minulý měsíc. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace průmyslových podniků pro období příštích tří měsíců jsou téměř neměnná, pro období příštích šesti měsíců jsou vyšší. V meziročním srovnání je důvěra v odvětví průmyslu nižší.

Ze šetření o investiční činnosti ve zpracovatelském průmyslu vyplývá, že pro rok 2019 předpokládají respondenti meziroční růst investic o přibližně 5 %. Půjde přitom převážně o obnovu stávajících výrobních zařízení, méně pak o rozšíření výrobních kapacit a pořízení nových technologií.

Důvěra v odvětví stavebnictví se meziměsíčně zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 2,6 bodu na hodnotu 103,8. Stavební podniky zhodnotily současnou celkovou ekonomickou situaci přibližně stejně jako v říjnu. Hodnocení poptávky po stavebních pracích se mírně zvýšilo, stejně tak očekávání pro období příštích tří měsíců. Podnikatelé ve stavebnictví očekávají v příštích třech měsících zvýšení tempa růstu stavební činnosti. Očekávání zaměstnanosti jsou téměř neměnná. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace stavebních podniků pro období příštích tří měsíců jsou stejná, pro období příštích šesti měsíců jsou vyšší. Oproti listopadu 2017 je důvěra v odvětví stavebnictví vyšší.

V odvětví obchodu se důvěra v ekonomiku snížila. Indikátor důvěry poklesl o 3,1 bodu na hodnotu 96,2. Podnikatelé v maloobchodě zhodnotili celkovou ekonomickou situaci jejich firem hůře než v říjnu. Stav zásob zboží na skladech se téměř nezměnil. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou stejná, pro období příštích šesti měsíců jsou nižší. Meziročně je důvěra v obchodě také nižší.

Důvěra podnikatelů ve vybraných odvětvích služeb (vč. bankovního sektoru) se oproti říjnu zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 1,9 bodu na hodnotu 99,8. Hodnocení současné celkové ekonomické situace podniků ve službách se téměř nezměnilo. Hodnocení současné celkové poptávky po službách se zvýšilo, stejně tak očekávání pro období příštích tří měsíců. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou meziměsíčně téměř stejná. V meziročním srovnání je důvěra ve vybraných odvětvích služeb vyšší.

Mezi spotřebiteli se důvěra v ekonomiku snížila. Indikátor důvěry meziměsíčně poklesl o 5,1 bodu na hodnotu 106,9. Z aktuálního listopadového šetření mezi spotřebiteli vyplynulo, že se pro období příštích dvanácti měsíců výrazněji zvýšily jejich obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace. Obavy spotřebitelů ze zhoršení jejich vlastní finanční situace se meziměsíčně téměř nezměnily. Obavy ze zvýšení nezaměstnanosti se mírně zvýšily. Úmysl spořit se téměř nezměnil. Ve srovnání s minulým měsícem se obavy spotřebitelů z růstu cen rovněž téměř nezměnily. Meziročně je důvěra spotřebitelů nižší.

Zdroj: ČSÚ

Graf 1.1 Sezónně očištěné indikátory důvěry – bazické indexy (2008–2018)

Graf 1.2 Sezónně očištěné indikátory důvěry – bazické indexy (1998–2018)

Graf 2.1 Sezónně očištěné indikátory důvěry v průmyslu, stavebnictví, obchodě a ve vybraných službách – bazické indexy (2006–2018)

Graf 2.2 Salda sezónně očištěných indikátorů důvěry v průmyslu, stavebnictví, obchodě a ve vybraných službách (2006–2018)

Graf 3 Indikátory ekonomického sentimentu – mezinárodní srovnání, sezónně očištěno

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina