archív aktualít rok 2015

Nejlepší ekonomický výsledek z roku 2007 bude letos podle AČN pravděpodobně překonán

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

MSP29V roce 2007 byl v České republice vyroben nábytek za 41,65 mld. Kč, což byl doposud nejlepší výsledek v historii. V letošním roce by však tento výsledek mohl být překonán, a to až o 1,26 miliardy korun, neboť nábytkářské výrobní závody jedou takříkajíc na plný plyn a podle kvalifikovaného odhadu Asociace českých nábytkářů a společnosti Apicon Consulting by se tak jejich ekonomický výsledek mohl dostat až na téměř 43 miliard korun.

Výše uvedenou velmi pozitivní předpověď spolu s dalšími oborovými informacemi zveřejnila AČN na tiskové konferenci uspořádané při příležitosti zahájení 6. ročníku mezinárodního veletrhu FOR INTERIOR (1.–4.10. 2015) na výstavišti PVA EXPO v Praze – Letňanech. „Při našem odhadu respektive dopočtu jsme vycházeli z hodnot dosaženého ekonomického výsledku za první pololetí roku 2015, přičemž jsme zároveň brali v potaz i dynamiku vývoje,“ uvedl na úvod tiskové konference tajemník AČN Ing. Tomáš Lukeš.

ACN2015 graf 1

Podle AČN by exportní výkonnost našeho nábytkářského průmyslu měla v letošním roce, po předchozích šesti letech strmého růstu, naopak mírně klesnout (asi o 0,4 %). Tento výsledek je ale zároveň doprovázen zlepšením v růstu tuzemské spotřeby nábytku, což je po několika letech nesmírně pozitivní signál.

ACN2015 graf 2

Při tom je však třeba konstatovat, že dochází k permanentnímu růstu objemu dováženého nábytku ze zahraničí. V této souvislosti proto AČN očekává, že dojde k nárůstu spotřeby importovaného nábytku o téměř 2 %.

ACN2015 graf 3

I nadále však platí, že za pozitivním vývojem ve výrobě nábytku stojí exportní úspěšnost českých výrobců nábytku. „Pro letošní rok odhadujeme, že exportní výkonnost neklesne pod 19 procentních bodů. Ačkoliv předpokládáme mírný pokles exportní výkonnosti, stále se za posledních sedm let jedná o strmý nárůst exportní aktivity, poté, co se exportní výkonnost českých nábytkářů v roce 2009 propadla na 6,3 %,“ zkonstatoval Ing. Lukeš.

ACN2015 graf 4

Za výrazným zvýšením podílu importovaného nábytku na spotřebě stojí podle AČN zejména velké specializované nábytkářské markety. Ty se snaží o zákazníka bojovat především cenou a velkým množstvím slevových akcí, podobně jako je tomu třeba u potravin. Zároveň disponují velkými kapitálovými možnostmi, které jim umožňují efektivně nakupovat. Největší podíl na importu nábytku do České republiky má Polsko, které by v letošním roce mohlo do ČR dovézt nábytek za více než 2 mld. Kč. Druhým největším importérem nábytku do ČR je Čína. „Předpokládáme, že Čína by mohla do ČR importovat nábytek za téměř 1,5 mld. Kč. Polsko společně s Čínou letos pravděpodobně dosáhnou na 46,68 % podílu na celkovém importu nábytku. Až na třetím importním místě je Německo s očekávanými 1,2 mld. Kč. Naopak 29,74 % z exportu českého nábytku bude mířit do Německa, což představuje více jak 3,5 mld. Kč,“ upřesnil závěrem Ing. Lukeš s tím, že s velkým odstupem následuje Slovensko, Francie, Velká Británie a další.

Grafy: AČN

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina