archív aktualít rok 2015

Pokles dovozu jehličnaté kulatiny do Číny

ŠPINAR SOFTWARE
ŠPINAR SOFTWARE
ŠPINAR SOFTWARE
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Kulatina1Po rekordním roce 2014, kdy Čína doslova dominovala celosvětovému dovozu dříví, došlo v první polovině letošního roku k citelnému poklesu importu jehličnaté suroviny a také k výraznému poklesu cen.

Dovoz borového dříví poklesl o 31 %, smrku a jedle o 26 %, douglasky o 25 %. Průměrné ceny těchto dřevin klesly ve druhém kvartálu o 15 – 23 %.

Zvýšení importu zaznamenalo pouze modřínové dříví, v prvních dvou kvartálech téměř o 22 %. Jeho cena se ale také snížila v průměru o 15 %. Modřín je v poslední době v Číně stále více využíván jako stavební dříví pro své výhodné vlastnosti a poptávka po něm se zvyšuje. Odběratelé stále více upřednostňují také překližku z modřínu před obvyklými sortimenty topolu a eukalyptu.

Podíl borovice montereyské (pinus radiata) na celkovém dovozu navzdory celkovému poklesu importu jehličnatého dříví zvýšil z 36 % na 42 %. Průměrná cena však dramaticky klesla, ze 144 USD v červnu 2014 na 100 USD v červenci 2015. Podle údajů zástupců čínského pilařského průmyslu dosahuje v současné době podíl borovice montereyské více než poloviny objemu jehličnatého dříví na skladech (asi 2,5 milionu m3). Obchodníci musí počítat z důvodu razantního poklesu cen s velkými ztrátami na ziscích.

Zdroj: www.fordaq.com

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina
cs_CZČeština sk_SKSlovenčina