archív aktualít rok 2015

Pokles dovozu jehličnaté kulatiny do Číny

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Kulatina1Po rekordním roce 2014, kdy Čína doslova dominovala celosvětovému dovozu dříví, došlo v první polovině letošního roku k citelnému poklesu importu jehličnaté suroviny a také k výraznému poklesu cen.

Dovoz borového dříví poklesl o 31 %, smrku a jedle o 26 %, douglasky o 25 %. Průměrné ceny těchto dřevin klesly ve druhém kvartálu o 15 – 23 %.

Zvýšení importu zaznamenalo pouze modřínové dříví, v prvních dvou kvartálech téměř o 22 %. Jeho cena se ale také snížila v průměru o 15 %. Modřín je v poslední době v Číně stále více využíván jako stavební dříví pro své výhodné vlastnosti a poptávka po něm se zvyšuje. Odběratelé stále více upřednostňují také překližku z modřínu před obvyklými sortimenty topolu a eukalyptu.

Podíl borovice montereyské (pinus radiata) na celkovém dovozu navzdory celkovému poklesu importu jehličnatého dříví zvýšil z 36 % na 42 %. Průměrná cena však dramaticky klesla, ze 144 USD v červnu 2014 na 100 USD v červenci 2015. Podle údajů zástupců čínského pilařského průmyslu dosahuje v současné době podíl borovice montereyské více než poloviny objemu jehličnatého dříví na skladech (asi 2,5 milionu m3). Obchodníci musí počítat z důvodu razantního poklesu cen s velkými ztrátami na ziscích.

Zdroj: www.fordaq.com

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina