archív aktualít rok 2013

Výroba dřevěných pelet letos poprvé překoná hranici 200 tisíc tun

Aparatea728x90-drevmag-12-2021-aparatea-banner.gif
Aparatea350x90-anim
Aparatea728x90-drevmag-12-2021-aparatea-banner.gif
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

PeletyO 40 000 tun se má letos navýšit celková česká produkce dřevěných pelet. Našim největším peletárnám se daří, a tak investují do technologie a navyšují výrobní kapacitu.

Každý rok je u nás instalováno více než tisíc kotlů na pelety, a to v rodinných domech i větších objektech. Letos jejich počet navýší i tzv. kotlíkové dotace, které se z Moravskoslezského kraje rozšíří do dalších tří krajů. Žadatelé budou moci získat příspěvek až 60 tisíc Kč.

Poslední čtyři roky byly pro odvětví výroby dřevěných pelet stabilizační – jejich výroba dosahovala 160 tisíc tun ročně. Letos české peletárny zřejmě překročí svoji dosavadní metu – 200 tisíc tun vyrobených pelet. Rekord bude společným dílem velkých i středních peletáren. 110 tisíc tun vyrobí tři největší české podniky a ty střední a malé se postarají o zbytek.

Přestože je peleta lokální surovina, spotřebuje se doma jen třetina produkce, asi 50 tisíc tun. Zbytek firmy vyvážejí především do Rakouska, Německa, Švýcarska a Itálie. Ve srovnání s těmito zeměmi je česká peleta dosud nejlevnější – tuna stojí 238 EUR, zatímco ve Švýcarsku je to 390 EUR. Zájem o vytápění dřevěnými peletami ale stoupá i v Česku, každý rok je instalováno tisíc kotlů nebo i interiérových kamen. Celkový počet budov, které jsou vytápěny kotlem na pelety, se u nás odhaduje na 15 tisíc.

Zdroj: Klastr Česká peleta

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina