reportáže

Lepší než nadávat na tmu, je dobré zapálit novou svíčku

Reportaz_TreeBee
„Zprvu jsem myšlence posedů příliš nevěřil, ale dnes jsem rád, že v případě potřeby budeme moci sáhnout i do dřevostaveb,“ říká rozený nábytkář/designér Petr Syrovátka. Foto: Ing. František Novák
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Při projíždění Dolní Cerekví na Jihlavsku si v těsné blízkosti hlavní silnice nelze nevšimnout výrobního objektu někdejší ryze nábytkářské firmy Syrovátka s.r.o., která je od roku 2017 součástí holdingu Janštejn Glass Group s.r.o. Pozornějším řidičům pak určitě neunikne v areálu firmy umístěná horní část speciálního designového „posedu“ Domeček, který spolu s dalšími dvěma typy tvoří její nový doplňkový výrobní sortiment nahrazující loňský výpadek staveb výstavních expozic pro sesterskou společnosti BROKISGLASS s.r.o. Tyto „posedy“ však nejsou určeny pro myslivce, ale pro podnikatelské aktivity skupiny mladých nadšenců – designérů tzv. „Posedlých“ ze společnosti TreeBee s.r.o. Pelhřimov, zaměřených na glamping.

Reportaz_TreeBee
Z dřevěné horní části designového posedu v areálu společnosti Syrovátka s.r.o. v Dolní Cerekvi lze vytušit vznik dalšího nového výrobního sortimentu

Z majitele obchodním ředitelem

Podrobná historie s.r.o. Syrovátka, spojená s jejím spoluzakladatelem dnes dvaašedesátiletým absolventem pražské SUPŠ Petrem Syrovátkou z Dolní Cerekve v okrese Jihlava, byla na stránkách Dřevařského magazínu podrobně představena mým kolegou Radomírem Čapkou před cca třemi roky ZDE. Nicméně pro oživení informací je třeba připomenout alespoň to, že byla založena v roce 1993 již zmíněným Petrem Syrovátkou a jeho rakouským společníkem Ing. Franzem Eglau. Svoji činnost pak firma rozjela o rok později pod svým původním názvem Truhlářství Syrovátka a Eglau spol. s r.o. a postupně se rozvíjela a úspěšně fungovala následujících 16 let. V roce 2010 na ni bohužel dolehla tehdejší krize, která se negativně podepsala i na společníkově firmě v Rakousku, což vedlo k jeho odchodu ze společné firmy a k jejímu přejmenování na Syrovátka s.r.o.

V nejtěžším období své existence (2013–2016), kdy se na krátkou dobu ocitla i v insolvenčním řízení, jí takříkajíc z nejhoršího pomohl jeden z jejích zákazníků – společnost HESONIT (od roku 2020 Janštejn Glass Group s.r.o. se „vzkříšenou“ sklárnou v Janštejně u Horních Dubenek na Vysočině), vlastněná úspěšným jihlavským podnikatelem Ing. Janem Rabellem. Ta se v roce 2017 stala jejím novým majitelem, po vzájemné přátelské dohodě Jana Rabella s Petrem Syrovátkou, který ve své bývalé firmě, jejíž hlavní činností je zakázková výroba nábytku a interiérů, nadále působí jako obchodní ředitel. Pod mateřskou firmu pak patří ještě společnost BROKISGLASS s.r.o., produkující designová svítidla značky Brokis, pro kterou společnost Syrovátka zajištuje výrobu dřevěných montur skleněných svítidel a donedávna také servis v podobě řešení reklamací a stavby expozic na výstavách po celém světě.

A kdo že jsou to ti „Posedlí“?

Spolupráce se značkou Brokis v plném rozsahu fungovala podle ředitele až do loňského jara, kdy firma Syrovátka kromě montur, které pořád vyrábí, ještě stihla absolvovat lednový veletrh nábytku, dekorací a bytového vybavení v Paříži. Poté její zaměstnanci měli pro nejbližší období v plánu odletět do Šanghaje, Dubaje a Frankfurtu, ale tyto cesty už jim překazil covid 19 a od té doby se výstavy jako takové přestaly realizovat.

„Ale jak to v životě chodí, shodou náhod jsme se v Brokisu potkali se skupinou mladých designérů a milovníků přírody z vloni založené společnosti TreeBee z Pelhřimova, kteří, ačkoliv zde řešili zcela jinou věc, se zajímali i o to, co v rámci našeho seskupení společnost Syrovátka umí a co dělá. Následně, a to již s vážnou nabídkou spolupráce, mě pak navštívil jejich lídr Ladislav Trpák, podnikatel, který od mládí miluje tramping ve volné přírodě. Nicméně dnes, kdy už má děti, tak nocovat s nimi pod širákem např. na jaře při teplotě těsně nad nulou už jak sám říká, nedává. Nechal se proto inspirovat klasickým glampingem, známým např. z Nového Zélandu, Finska či odjinud, a spolu s kolegy se rozhodl nabídnout jeho možným provozovatelům u nás nějakou skromnější variantu ubytování v přírodě, než jsou treehausy. No, a protože nejrozšířenějšími stavbami v českých lesích jsou posedy, tak vznikl náš společný projekt ‚Kup si posed‘, spojený s naší výrobou dřevěných chatek podobných posedům a jejich prodejem. Ten kompletně…

Zobraziť celý článok v eDM 6/2021 >>

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina