výstavy

Výlet do histórie s nádychom déja vu

Historia_Drevo
Hlavička titulnej strany prvého povojnového obnoveného vydania odborného časopisu DŘEVO z decembra 1918
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nestáva sa často, aby sa „amatérom“ dostali do rúk archívne novinky. Zámerne píšem novinky, aj keď hovoríme o článkoch z roku 1918. Áno, aj v roku 1918 existoval odborný časopis pre drevárov. První českoslov. odborný časopis pro průmysl a obchod dřevní a spřízněná odvětví DŘEVO. Mne sa dostal do ruky zviazaný ročník s kompletným obsahom roku 1919 aj s niekoľkými prvými číslami z roku 1918. Fascinujúce.

Dovolil som si jemne pootáčať stránku za stránkou, aby som pre vás – fajnšmekrov drevárov – vybral zopár čriepkov z histórie.

V prvom čísle ročníku XIII, ktoré vyšlo bezprostredne po vzniku spoločného Československa, sa redakcia 5. decembra 1918 prihovára na titulnej strane svojim čitateľom: „Naší odborné veřejnosti! Po téměř tříleté nucené přestávce počínáme opětně vydávati náš list, ročník třináctý. Program jeho bude i na dále čistě odborný, technický, praktický a obchodní, jak tomu bylo před válkou. Rozsah listu bude rozšířen, jakmile tomu dovolí poměry, hlavně příděl papíru a opatřování obrázků. Jiného neslibujeme, nebo nejlepším doporučením jest nám práce, uložená v předcházejících dvanácti ročnících a zároveň zárukou, že i tentokrát svědomitě splníme své poslání. Zdravíce vřele naše milé čtenáře, přejeme jim upřímně mnoho zdaru v nové práci, v novém životě v naší svobodné vlasti!“

V záhlaví sa píše, že časopis je „Oficiální orgán Spolku majitelů pil pro Čechy, Moravu a Slezsko“ a členovia dostávajú časopis zdarma. Z toho vyplýva, že aj ZSD SR má svojho historického predchodcu a dobrú tradíciu, že jeho členovia dostávajú Drevársky magazín zdarma, si zachoval.

Z prvých stránok sa dozvieme, že už vtedy existoval pojem „dřevní obchod“, ktorý vykazoval ceny „prken 140–170 korún za 1 m3 lokko vagon…“

Zistíme, že sa venovali aj histórii „truhlářství v Československé republice“, o ktorej článok začínali vetou: „Český truhlář měl vždy dobrou pověst ve světe, neboť výrobky jeho mohly se směle rovnati co do materiálu i provedení všem jiným.“

A o pár stránok ďalej sa môžeme začítať aj do článku, ktorý propaguje „Odborné školství pro odbory dřevoprůmyslové“, v ktorom zistíme, že už vtedy považovali odborné školstvo pre drevárov za veľmi nedostatočné. Výchova odbornej pracovnej sily je – ergo – problémom, ktorý sa tiahne storočiami. Čo je, samozrejme, slabá útecha.

Ale natrafíte aj na odborný článok o „pukání dřeva“, kde sa dozvieme, že je to prirodzený proces, ale že v „Německu se teď ozamuje, že tam byl vynalezen způsob úpravy dřeva, hlavně ovšem pro dubové a akátové se hodící, kterým se pukání dřeva zabrání.“

A potom niekoľko praktických rád, inzerátov, odporúčaní a správ z trhu.

Medzi tým zopár krásnych grafických ilustrácií – prosto predchodca Drevárskeho magazínu tu bol dávne pred nami. A bol rovnako skvelý, ako je ten náš. Veríme.

Ak by ste potrebovali tip, čo vyrábať, začítajte sa do dobového článku, kde sa, o.i. dozviete: „Také dřevěné džbánky, poháry (odlivky, sklenice), kořenky a podobné předměty jsou dobrými předměty památkovými.“ A aj porovnanie s konkurenciou fungovalo ako motivácia: „Naši neměčtí sousedé jsou v tomto ohledu čipernější. Všimněme si jen těch různých odznaků národních s nimiž nás v posledních dvou měsících zaplavili. Sta a sta druhů, dvou­barevné i trikolory, s obrazem presidenta Masaryka, Wilsona, dr. Kramáře, Klofáče a jiných našich předáků politických. A odkud všechno toto zboží pochází? Vše z Jablonce nad Nisou nebo jeho nejbližšího okolí.“

V zviazanej verzii ročníka 1919 sa nachádza 27 čísiel, z čoho vyplýva, že to bol dvojtýždenník, nuž a pri predstave, že v tom čase o digitalizácii nebolo ani chýru ani slychu, a že všetky texty museli byť napísané na písacom stroji, v tlačiarni nasádzané sadzačom do tlačiarenských štočkov, skontrolované technickou kontrolou, vytlačené a rozmnožené na tlačiarenských strojoch, zviazané a distribuované k predplatiteľom – nuž, táto predstava je (takmer) neuveriteľná. To, zrejme, pri vytlačení jedného čísla, už druhé muselo byť redakčne hotové a pripravené do tlače.

Ak by ste mali záujem o predplatné, či inzerciu v ňom, zverejňujeme jediné dostupné telefónne číslo, ktoré sme našli na titulnej strane: 3842. Predplatné bolo 18 korún na rok. Bez DPH…

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina