aktuality

Celková důvěra v ekonomiku znovu poklesla

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se meziměsíčně snížil o 3,8 bodu na hodnotu 90,3 při stejném vývoji obou jeho složek. Indikátor důvěry podnikatelů poklesl o 4,2 bodu na hodnotu 91 a indikátor důvěry spotřebitelů se snížil o 1,7 bodu na hodnotu 86,8.

Mezi podnikateli se důvěra v ekonomiku znovu výrazně snížila v průmyslu (-6,6 bodu) a mírněji v obchodě (-4,3 bodu) a ve vybraných službách (-2,3 bodu). Stavebnictví je tak jediným sledovaným odvětvím, kde se důvěra v červnu zvýšila (+1,8 bodu). „Červnová důvěra podnikatelů v ekonomiku byla výrazně ovlivněna pokračujícím poklesem sentimentu v průmyslu, v němž je stále patrná velká nejistota ohledně budoucího vývoje. Podniky se potýkají s relativně nízkou poptávkou, což má mimo jiné za následek pokračující výrazný pokles očekávaného tempa růstu výrobní činnosti v příštích třech měsících,“ uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku se druhý měsíc v řadě snížila. Důvodem byl výrazný růst počtu respondentů očekávajících zhoršení celkové ekonomické situace v Česku v následujících dvanácti měsících. Počet domácností hodnotících svou současnou finanční situaci hůře ve srovnání s předchozími dvanácti měsíci se nezměnil. Po výrazném květnovém růstu se ale mírně snížil počet domácností, které se obávají zhoršení jejich vlastní finanční situace v příštích dvanácti měsících. Podíl respondentů, kteří se domnívají, že současná doba není vhodná k pořizování velkých nákupů, se meziměsíčně nezměnil.

Detailnější informace o vývoji podnikatelské a spotřebitelské důvěry naleznete v doplňující informaci k RI konjunkturálních průzkumů.

Zdroj: ČSÚ

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina