výstavy

Dánský design – střízlivá a nekompromisní estetika (5. část)

Polyether Chair
Polyether Chair, Dansk Polyether Industri, Nanna Ditzel, 1965
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Na konci minulého roku proběhla ve vídeňském muzeu Hofmobiliendepot velkolepá výstava Made in Denmark, Design seit dem Jahre 1900. Jejím cílem bylo připomenout veřejnosti význam fenoménu Dánský design, a to nejen prostřednictvím produktů od autorů zvučných jmen jako Klint, Wegner, Henningsen, ale i méně známých tvůrců.

Dánský design je proslulý díky své nadčasové eleganci a dokonalému řemeslnému zpracování. Vnímáme ho jako vzor jednoduchosti, funkčnosti a komfortu s velkým akcentem na precizní provedení. Tento image získal zejména díky návrhům z padesátých a šedesátých let, kdy vznikly četné produkty moderního nábytkového designu jako výraz poválečného organického tvarosloví a potenciálu. Staly se z nich skutečné ikony.

Dánsko jako kdyby ve své tvorbě zůstalo pevně zakotveno v prostředí uznávajícím tradice a smysl žití v symbióze s přírodou. Společným jmenovatelem dánských expozic na evropských salonech, bez ohledu na to, zda jsme v Kolíně, Paříži, Miláně, Kortrijku či někde jinde, je útulnost a tvarová jednoduchost v kombinaci s použitím rafinovaných detailů a dokonalého zpracováni.

Nanna Ditzel

Současná dánská nábytkářská tvorba má z čeho čerpat. Mezi zvučná jména zmíněná v předchozích částech této minisérie patří Nanna Ditzel (1923–2005), kterou lze právem označit za první dámu dánského designu. Vrcholem její tvorby byla 80. a 90. léta 20. století, kdy dodala dánskému designu nové impulsy v oblasti využití bukového dřeva jako hlavního stavebního pilíře dánského designu.

Do raného období Nanny Ditzel neodmyslitelně patří i její partner Jorgen. Ještě jako studenti kodaňské školy Industrial Arts and Crafts College spolu navrhli proutěné křeslo Hanging Egg Chair (viz ZDE). Světlo světa spatřilo v roce 1959 a po uvedení na trh firmou Sika-Design se stalo ikonou dánského designu a nadčasovým symbolem krásy a pohybu. Není divu, že patří k nejkopírovanějším objektům nábytkového sektoru. Nanna a Jorgen se nejen díky tomuto nepřehlédnutelnému produktu zařadili mezi nejvýraznější manželské designerské týmy.

Vedle zajímavého designu a funkce zaslouží pozornost také použitý materiál. Ratan byl v 60. letech v popředí zájmu designérů kvůli své pružnosti a pevnosti, což umožňovalo navrhovat v té době oblíbené oblé organické tvary. Přídavnou hodnotou tohoto produktu byla rovněž revoluční konstrukce. Ratanová skořepina sedáku se osazovala do rámu jako celek. Kolekce ratanových objektů pro Sika-Design také rozšířila využití tohoto nábytku z exteriéru do interiéru.

Po předčasném odchodu Jorga v roce 1961 pokračovala v designérské dráze Nanna sama. Odstěhovala se do Londýna, kde v roce 1968 založila instituci Interspace International Furniture and Design centre. Ta si za krátkou dobu vydobyla hluboký respekt jako centrum experimentálního designu. Nanna se ale v roce 1986 vrátila do Kodaně, kde založila vlastní kombinované studio designu a nábytku.

Ve své tvorbě často používala experiment. Klintův funkcionalismus opustila už v průběhu studia a většina její tvorby se nesla v duchu internacionální biomorfní moderny, přičemž mistrně pracovala s různými materiály a technologiemi.

K nejzajímavějším výstupům této činnosti patří třínohá židle Rana. I ta je navržena jako skořepina osazená do rámu. V roce 2013 na lednové výstavě imm cologne získala společnost Sika-Design za tuto židli ocenění Innovation selection label. Zajímavostí může být fakt, že třínohá židle byla také předmětem zájmu dalšího dánského designéra, Poula Kjaerholma. Že by absence jedné nohy byla vyjádřením maximální úspornosti a funkčnosti skandinávského designu?

Expresívní dynamické tvarosloví je typickým znakem poslední etapy tvorby Nanny Ditzel. Patří sem zejména Bench for two inspirovaná rokokovými pohovkami pro milence. Součástí souboru je malý stolek, který lze přisunout k sedací ploše. Produkt byl navržen pro dánskou firmu Fredericia Furniture v roce 1989.

O čtyři roky později vznikla pro stejnou firmu židle Trinidad. I zde můžeme objevit funkční zajímavost. Jasanová překližka sedáku a opěráku na ocelovém podnoží obsahuje perforace, které usnadňují odvod potu.

Nanna Ditzel se jako málo ostatních designérů také věnovala navrhování dětského nábytku. V jejím portfoliu najdeme kolíbku i vysokou dětskou židli a nechybí zde ani elegantní stůl s kulatou deskou na centrální noze. Nábytkovou tvorbu občas doplnila návrhy šperků a nábytkových textilií pro renomovanou firmu Kvadrat.

Nanna Ditzel musela stejně jako ostatní designérské celebrity (Florence Knoll, Charlotte Perriant, Eyleen Gray a další) občas čelit nepochopení ze strany mužského světa. Spoléhala se přitom na vlastní tvůrčí schopnosti, smysl pro praktičnost a inovaci. Obrovskou přídavnou hodnotou byl její svazek s manželem, bohužel nepříliš dlouhý. Škoda, spolu mohli dánský design obohatit o další podařené skvosty.

Zdroj: tiskové materiály výstavy DANSK MØBEL DESIGN, Fiell, Charlotte + P. Design du XX. Siécle. Taschen. 2001. ISBN 978 3-8228-5543-0
Foto: archiv autorky

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina