výstavy

Inspirace pro bydlení s přehlídkou vychytávek a tipů do každého interiéru

Speciální expozice INSPIRACE PRO BYDLENÍ umístěná ve vstupní hale letňanského výstaviště v Praze
Speciální expozice INSPIRACE PRO BYDLENÍ umístěná ve vstupní hale letňanského výstaviště v Praze
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

V předchozím vydání Dřevařského magazínu (eDM 11/2020) jsme přinesli ohlédnutí se za pražským podzimním veletrhem For Interior (1.–4. 10. 2020), v němž jsme krátce zmínili jeho doprovodný program. Ten letos kvůli koronavirovým opatřením tvořila spolu s přehlídkou vítězných exponátů ocenění Nábytek roku 2020 především speciální expozice INSPIRACE PRO BYDLENÍ s pěti mini-interiéry, na nichž byla v rámci komentovaných prohlídek představena různá nábytková řešení, která díky použitému kování mohou pomoci například při řešení malých prostor v bytě nebo s organizací osobních věcí.

Tuto expozici, určenou jak pro koncové zákazníky, tak i pro designéry a výrobce nábytku, si pro návštěvníky veletrhu připravil tým designérek v čele s Ing. Ivou Bastlovou, Dis. a hlavním partnerem společností BLUM – specialistou na nábytková kování. Expozice tvořená pěti interiéry (předsíň, koupelna, jídelna spojená s „obývacím pokojem“, studentský pokoj a kuchyně) byla zaměřena na ukázku použití a kombinování různých materiálů, zajímavého nábytkového kování – tradičně i netradičně, na možnosti zakázkové výroby v kombinaci s typizovanými solitéry a jak je u této designérky zvykem také na aplikování barev a digitálního tisku v interiéru. Stánek barvami doslova zářil a Ing. Bastlová při komentovaných prohlídkách vyzývala přítomné posluchače k použití různých barev, a nikoliv jen bílé, která teď podle ní masivně vládne i na nábytku.

„Záměrně jsem expozici udělala plnou barev a mám k tomu řadu důvodů. Inspirovala jsem se zahraničními veletrhy a trendy z letošního a loňského roku, kde vládla červená, oranžová, různé odstíny šedé a akcenty černé. Naopak u nás je poslední dobou požadována hlavně barva bílá a je velká škoda, že klienti žádají pouze tuto barvu. Není to špatný odstín, ale nehodí se pro každého a do každého interiéru. Interiéry jsou pak ‚jak přes kopírák‘ bílé s dekorem dubu a betonu. Důvod, ‚že se to neokouká‘ nepovažuji za správný. Neokoukat se mohou i jiné odstíny, a hlavně lidé by měli mít interiéry dle svých představ, nikoli dle ‚mustru neokoukatelnosti‘. Takže když se někomu libí např. modrá, zelená nebo je milovník oranžové, tak nevím, proč by měl mít bílý interiér,“ konstatovala designérka v úvodu každé prohlídky expozice, jejíž stěny byly zhotoveny z recyklovatelných desek PackWall, jejichž základní surovinou jsou použité nápojové kartony. Při jejich výmalbě byly použity ukázky různých typů nátěrových hmot od klasické až po popisovací nátěrovou barvu či po luminiscenční. Prezentovaný nábytek byl vyrobený z desek s povrchem z laminátu v neutrálních šedých odstínech.

Předsíň

Nábytková sestava v interiéru předsíně
Nábytková sestava v interiéru předsíně

Prohlídka začínala interiérem předsíně, vymalované oranžovou barvou v kombinaci s šedou, která byla vybavena nábytkovou stěnou s mnoha úložnými prostory tvořenými dle ukládaných věcí (boty, kabelky apod.) policovými a zásuvkovými skříňkami či úzkým prostorem pro uložení tyčového vysavače. Úložné prostory se pak nacházely i v soklech korpusů, kde byl aplikován systém speciálního kování SPACE STEP ze sortimentu firmy Blum, ovládající zásuvku a výsuvný stupínek umístěný nad ní, určený pro dosažení horních částí nábytku lidmi menšího vzrůstu. Další vychytávkou, a to v její polootevřené nice s dřevěným dekorem, bylo dvoustranné zrcadlo, které mimo své hlavní funkce tvořilo dvířka mělké skříňky s poličkami a věšáky pro uložení nejrůznějších drobností (deštníky apod.) a pro zavěšení klíčů.

Koupelna

Inspirativní interiér koupelny se spoustou úložného prostoru
Inspirativní interiér koupelny se spoustou úložného prostoru

V sousedním interiéru koupelny byla jedna ze stěn vymalována zářivě oranžovou barvou, jejíž naprosto stejný odstín byl použit v nice nábytku na laminátu její zadní desky. Druhá stěna měla výraznou červenou barvu, přičemž však nešlo o výmalbu, ale speciální obklad z HPL desek určený do prostor se zvýšenou vlhkostí. Nábytek, jehož šedý odstín zklidnil celkové vyznění v prostoru, byl vyroben zakázkově s čelními plochami z kompaktní desky. „Tento materiál se často díky svým skvělým vlastnostem používá jako pracovní deska v kuchyni, a je ideální i do koupelny. Lze do něj například udělat výřez, který pak slouží jako úchytka,“ informovala designérka účastníky prohlídky s dovětkem, že v případě podlahy v zajímavém dekoru černé barvy nešlo o klasickou keramickou dlažbu, ale o vinylové dílce s vysokou odolností proti nárazům, škrábancům, skvrnám a lihovým fixům.

Výčet nábytkových vychytávek pak odstartovala umístěním pračky, která na rozdíl od běžných koupelen nestála volně, ale byla uschována za dvířky v pravé části nábytkové sestavy, stejně tak jako kontrastně bílé úložné boxy na plnovýsuvech umístěné na protější straně. V nábytkové části nad pračkou se autorka pochlubila ještě výsuvným věšákem/sušákem na prádlo a nad ním umístěným policovým výsuvem s aretací polohy pro plnovýsuvy TANDEM a MOVENTO. Jím vytvořenou polici lze využít pro skládání nebo třídění špinavého prádla. To je skladované v nad ní umístěném „prádelním koši“, neboli skříňce se speciálně vyprofilovaným čelem s otvorem pro přímé vkládání a vybírání prádla. Nad košem se pak nacházela ještě skříňka na prací prostředky a nad ní další výsuvný sušák. Součástí výše zmíněné niky byla nad umývadlem zapuštěná kosmetická skříňka s obvodovým LED osvětlením a s dvířky v podobě oboustranného zrcadla. Poslední zajímavostí (stejně jako v předsíni a také v kuchyni viz dále) bylo použití stupínku SPACE STEP, který si po vysunutí a následném zatížení hmotností od 8 kg výše tzv. sedne na zem, čímž se zaaretuje a je bezpečný i pro děti.

Studentský pokoj

Studentský pokoj teenagera s „počítačovým doupětem“
Studentský pokoj teenagera s „počítačovým doupětem“

Ve třetím interiéru studentského pokoje, vybaveného kromě výškově stavitelného stolu a kancelářské židle tzv. „počítačovým doupětem“, se barevnost změnila na modro-tyrkysovou. Prim zde hrál akustický obklad čelní stěny, vyrobený spolu se stolem a židlí na míru expozici výrobní společností HON, a digitálně tištěná tapeta. Do akustického obkladu, tvořeného panely vyrobenými v kombinaci podkladové desky, polyuretanové pěny a potahové látky, byla integrována černobílá kovová police s dnem z lamina. Přední plochy nábytkové sestavy byly opatřeny magnetickým šedým HPL laminátem a bylo možné je popisovat nebo na ně aplikovat různé magnety. Nátěr stěny za ní byl dokonale sladěn s látkou na panelech akustického obkladu a geometrické motivy na tapetě protilehlé stěny změnily místnost na netradiční prostor. „Je to prostě úlet pro teenagera,“ vysvětlila designérka, poukazujíc přitom na řadu vychytávek s policovými výsuvy s aretací alias přídavnými deskami pro umístění tiskárny a další techniky.

Jídelna spojená s obývací částí

Společný interiér jídelny a obývací části opticky rozdělený vliesou tapetou
Společný interiér jídelny a obývací části opticky rozdělený vliesou tapetou

V předposledním interiéru jídelny, spojené s obývací částí, dominoval červený nátěr stěn, které opticky rozdělovala tapeta tištěná digitální technologií, navržená Ing. Bastlovou přímo pro tuto expozici. Digitální tisk však nebyl aplikován jen na vliesové tapetě (z netkané textilie), ale její výrobce s ní dodal i další bytové doplňky se stejným motivem, A to jak potahy dekoračních polštářů na židlích, které spolu s ostatními solitéry byly italské provenience, tak také nástěnné hodiny. Nábytek zde, stejně jako v koupelně, umírňoval barevnost. Rafinované v případě nábytkové stěny bylo použití policového výsuvu s aretací v horní části za výklopy, sloužícího jako přídavná deska pro bar. Velmi zajímavé bylo také použití dekoru terasa na vinylové podlahové krytině, které dokonale zapadlo do interiéru.

Kuchyně

Kuchyňská linka pro malometrážní byt
Kuchyňská linka pro malometrážní byt

Stejná červená výmalba obvodových stěn vévodila i poslednímu interiéru s kuchyňskou linkou v odstínu šedé barvy s povrchovou úpravou HPL laminátem v trojkombinaci lesk, mat a rigato (podélné matné proužky na lesklém povrchu). Pracovní deska se zapuštěným nerezovým dřezem a dvouplotýnkovou varnou deskou byla zhotovena z kompaktní desky s černým jádrem a obklad za ní tvořil kovolaminát v dekoru imitujícím rez.

Z hlediska využití byla kuchyňská linka navzdory své délce, limitované šířkou místnosti malometrážního bytu, řešena až téměř ke stropu a díky použitému kování doslova nadupaná úložnými prostory. Levou stranu nábytkové sestavy tvořila vysoká potravinová skříň se šesti zásuvkami na plnovýsuvech a dvěma horními pevnými policemi nahrazujícími spižírnu pro skladování zásobních produktů s dlouhou expirační dobou. Vedle skříně byla zabudována lednice a pod ní myčka nádobí. Vzniklý svislý prostor vedle ní, vytvořený rozdílnou šířkou obou spotřebičů, byl vyžit pro ukládání plechů do pečicí trouby, situované do korpusu lemujícího pracovní desku zprava. Nad pečicí troubou byla za zdvihacím výklopem skryta mikrovlnná trouba. Pod dřezem byl prostřednictvím speciálně členěných zásuvek vytvořen prostor pro čisticí prostředky a třídění odpadu. Sousední spodní skříňka se čtyřmi zásuvkami tvořila úložnou zónu pro nejrůznější pomůcky potřebné při vaření a stolování. Zbylé místo pod deskou bylo vyplněno speciální úzkou skříňkou se systémovým kováním SPACE TWIN pro uložení kořenek a lahví. Další úložné prostory se pak nacházely za skládacím výklopem horní skřínky nad pracovní deskou, za čelními plochami skříněk nad a pod troubami, a také v soklech čtyř korpusů s aplikovaným systémem speciálního kování SPACE STEP.

Foto: autor a archiv Ing. Ivy Bastlové, Dis.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina