technológie

Aby záda a kolena nebolela

Posuvný ručně vedený vozík s pneumatickou sponkovačkou pro poloautomatickou aplikaci průmyslových spojovačů vybavený párem teleskopických rukojetí. Foto: Radomír Čapka
Posuvný ručně vedený vozík s pneumatickou sponkovačkou pro poloautomatickou aplikaci průmyslových spojovačů vybavený párem teleskopických rukojetí. Foto: Radomír Čapka
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Při výrobě prefabrikovaných panelů montovaných domů, ale třeba i nadměrných obalů (beden), se používají různé technologie spojování od vrutů přes hřebíky až po průmyslové spojovače (sponky), a to jak ve spojení s manuálním zařízením, tak s automatickou CNC technologií. Pro odlehčení fyzické zátěže při manuální práci, ale též pro zpřesnění práce, nabízí dodavatelé spojovací techniky různé mechanizmy a doplňkové vybavení.

Řada zejména menších výrobců pro zefektivnění práce, resp. pro přesné vedení a zarážení průmyslových spojovačů či hřebíků používá poloautomatická zařízení, která pracují ve spojení např. s pneumatickou nastřelovací pistolí. Jedním z takových zařízení je např. posuvný vozík s oboustrannou portálovou rukojetí, který před časem na trh uvedl německý výrobce a v této souvislosti jsme ho i na stránkách Dřevařského magazínu detailně představili. Vozík se pohybuje pomocí vodicích koleček a opěrných ložisek přímo po ploše připevňovaného materiálu (sádrokartonové nebo sádrovláknité desky, OSB, DTD, překližky či jiné dřevo-kompozitní desky). Dva páry pogumovaných koleček vedou vozík v přímém směru v kterémkoliv místě po ploše. Při posouvání podél hran lze použít boční nastavitelné vodítko s opěrnými ložisky, pomocí kterého lze nastavit přesnou vzdálenost nastřelování spon od okraje panelu až 140 mm.

Pogumovaná kolečka jednak zajišťují přesné vedení vozíku, ale hlavně jsou pomocí převodu propojena se spouští pistole a v předem nastavených intervalech při posouvání automaticky spouští výstřely. Intervaly určují vzdálenosti nastřelených spon za sebou a lze je nastavit na 40, 60, 80 a 110 mm. Kromě „automatické“ spouště jsou rukojeti opatřené také spouští pro jednotlivé nástřely nezávislé na systému ovládaném kolečky. Pistole je na vozíku uložena v šikmé poloze, takže spony jsou nastřelovány pod úhlem 30° v duchu požadavku EC 5.

Pistole může být spouštěna v obou směrech posuvu. Obě strany rukojeti jsou vybaveny ovládacími prvky, takže je možné ji použít i pro dvoumužnou práci u rozměrnějších panelů, kdy si dva pracovníci strojek uprostřed délky či šířky panelu předávají.

A právě zde je onen pomyslný „kámen úrazu“. Ne vždy je efektivní zaměstnávat touto činností dva pracovníky, zvláště v době, kdy je o jakéhokoliv pracovníka ochotného pracovat nouze. A i když ano, tak ne vždy je možné kvůli nadměrným rozměrům panelu předat vozík uprostřed dráhy spolupracovníkovi. Výsledkem je většinou situace, že nakonec se strojkem stejně pracuje jen jeden člověk, a to v ergonomicky velmi nevhodné poloze – v hlubokém předklonu nebo vkleče.

Tento problém výrobce vyřešil jednoduchou inovací. Opatřil strojek prodlouženou rukojetí pro vedení vstoje. Toto řešení se ale zdálo být až příliš „jednoduché“, a tak přistoupil k poněkud sofistikovanější variantě v podobě dvojice teleskopických rukojetí, u nichž lze nastavovat nejen jejich délku, ale také sklon v rozpětí 90° od svislé polohy až po vodorovnou. To výrazně zvyšuje pracovní komfort, neboť to umožňuje nejen pohodlnou práci vstoje, ale také se tím prodlužuje dosažitelná vzdálenost pro možné předávání strojku mezi dvěma pracovníky při výrobě velkých panelů.

I obě teleskopické rukojeti jsou samozřejmě opatřené spouští pro jednotlivé nástřely nezávislé na automatickém systému ovládaném kolečky.

Poloautomatické posuvné vozíky pro použití s pneumatickou nastřelovací pistolí má ve svém sortimentu celá řada dodavatelů tohoto nářadí. Velká část z nich jako doplňkové vybavení nabízí i různé varianty prodloužené rukojeti pro pohodlné vedení vozíku vstoje.

Foto: archiv autora

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina