technológie

Korpusový lis pro automatickou výrobní linku v duchu Průmyslu 4.0

Korpusovy lis
Pracoviště pro automatickou montáž korpusů, navržené pro německého výrobce kuchyní Nobilia. Foto: Radomír Čapka
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Při navrhování moderních výrobních linek na korpusový nábytek koncipovaných v duchu Průmyslu 4.0 je třeba promyslet všechny detaily tak, aby výroba i jednotlivých kusů nábytku, lišících se od sebe mj. rozměry i vnitřním členěním, probíhala plně automaticky zcela bez anebo jen s minimálním zapojením manuální lidské práce. Jedním z takových „detailů“ je např. montáž korpusů. Tyto pracovní uzly řeší dodavatelé technologií různými způsoby podle specifických požadavků výroby, ale také podle toho, co jim umožní patentová práva jejich konkurentů. Jeden z na trhu nabízených systémů představujeme v rámci tohoto příspěvku.

Pracoviště pro automatickou montáž korpusů, navržené pro německého výrobce kuchyní Nobilia, je složeno z horizontálního korpusového lisu doplněného manipulační jednotkou pro otočení dílců.

Tento systémový koncept, který je navržen tak, aby poskytoval maximální flexibilitu, umožňuje montáž nábytkových korpusů různé velikosti i vnitřního členění.

Díky modulárnímu systému lze lis vybavit různými komponenty podle individuálních požadavků zákazníka. Boky korpusů jsou do lisu přiváděny vždy automaticky – pomocí průchozího pásového dopravníku, zatímco příčné dílce, jako je půda, dno a mezistěny, se vkládají ručně a automaticky přestavitelná přidržovací ramena je vyrovnávají a přidržují. Volitelně může být lis vybaven robotickým podávacím systémem, který i příčné dílce podává automaticky.

Boky jsou do lisu dopravovány kontinuálně po dokončení všech předchozích operací, jako je vrtání, frézování, naražení kolíků, montáž kování atd. To znamená, že jsou všechny otočeny vnitřní stranou nahoru. Součástí uzlu je proto manipulační jednotka, umístěná v těsné blízkosti lisu, která první příchozí bok uchopí a otočí o 180° vnitřní stranou dolů. V této pozici si bok převezme horní výsuvná lisovací deska s podtlakovými upínkami a zasune se s ním zpět do pracovního prostoru lisu. Mezitím pásový dopravník přiveze do spodní pozice druhý bok. Do přidržovacích ramen, která se vysunou ze zadní strany lisu a automaticky nastaví do požadovaných pozic podle rozměrů a vnitřního členění korpusu, se ručně nebo automaticky vloží příčné dílce (s kolíky, naneseným lepidlem a namontovaným kováním) a lis se uzavře. Po otevření lisu slepený korpus putuje po pásovém dopravníku na další pracoviště.

Úroveň účinnosti těchto montážních uzlů se liší v závislosti na stupni automatizace a systémové koncepci linky, typech pracovních jednotek a kvalifikaci obsluhy. Lis je např. možné vybavit dalšími pracovními jednotkami, jako jsou vrtací či frézovací vřetena, díky nimž lze na korpusu během lisovací doby provádět další pracovní operace. Tím se šetří drahocenný čas a zvyšuje efektivita výroby.

Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina