konštrukcie

Není regál jako regál

Regaly
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

I za takovým zdánlivě obyčejným kusem nábytku, jakým je regál, se může ukrývat řada zajímavých a neotřelých nápadů. Ať už z hlediska konstrukce, funkce, účelu použití nebo jen vzhledu. Několik konkrétních příkladů představuje tento příspěvek.

Minimalistický systém

Německý výrobce nábytku s typickým minimalistickým designem založeným na jednoduché beznářaďové montáži, společnost Tojo Möbel, představil jako svoji letošní novinku individuální regálový systém s názvem Mehrfach. Název je složeninou slov „více“ a „polička“ a přesně vyjadřuje základní myšlenku systému založenou na principu spojování „více polic“ do libovolně velké sestavy. Rozměry sestavy jsou limitovány pouze prostorem, do kterého má být umístěna, a rozměry jednotlivých komponentů, což jsou již zmíněné police a dále boky a záda.

Jako základní konstrukční materiál autor designu Bastian Prieler zvolil bílou laminovanou MDF desku, která je typickým materiálem i pro dřívější sortiment firmy. Jediným spojovacím prvkem je bíle lakovaný kovový L-profil nabízený ve třech délkách. Ten slouží jednak k vzájemnému spojení výše zmíněných komponentů do tří typů výškových modulů (dvoupolicový s výškou 86 cm, čtyřpolicový s výškou 156 cm a šestipolicový s výškou 225 cm), a jednak ke spojování jednotlivých modulů k sobě ve směru šířky.

Vodorovné prvky (police) jsou na kratších hranách opatřeny vždy dvěma šikmými zářezy pod úhlem 45°. Svislé prvky (boky) mají na obou svislých hranách vyfrézovánu V-drážku (90°). Záda mají zešikmené svislé hrany (pod úhlem 45°).

Regál se sestavuje tak, že se nejprve na podlahu postaví základní nízké bočky, které slouží jako sokl. Na ně se položí základní řada polic a do úhlových zářezů se svisle zasunou L-profily. Mezi L-profily se shora zasunou boky a záda a sestava se uzavře nasunutím druhé řady polic. Tímto způsobem se pokračuje až do požadované výšky sestavy, kterou již na počátku určíme výběrem L-profilů odpovídající délky. Horní zakončení sestavy se provede stejnými nízkými bočky, které jsou použity na sokly.

Šířkové napojování sestavy je možné díky tomu, že police jsou zakončeny vždy na středu tloušťky boků.

Systém obsahuje i rohové police, díky nimž lze vytvořit rohovou sestavu, nebo prodlouženou (ve směru hloubky sestavy) psací desku, jejímž zakomponováním do sestavy vytvoříme jednoduchý psací sekretář s kabelovým otvorem v zadní stěně.

Subtilní podpěry místo boků

Jediným důvodem, proč jsem do svého přehledu „zajímavých“ regálů zahrnul i nábytek turecké firmy Rafevi, je detail, který ho odlišuje od standardní produkce v segmentu „laminonábytku“. Tento detail sice nic nemění na faktu, že se jedná o nábytek určený především zákazníkům, pro něž je rozhodujícím krité­riem cena, avšak je konkrétním příkladem toho, že i v této kategorii lze při navrhování přemýšlet v duchu současného trendu individualizace.

Nábytek je navržen pro distribuci v nesmontovaném stavu formou plochého balení a tomu je uzpůsobena celá jeho konstrukce. Hlavní prvky regálu, tj. boky a police, jsou vyrobeny z laminované DTD a při montáži vzájemně spojovány pomocí spojovacích šroubů – konfirmátů. Tímto způsobem se ale každá police připojí pouze jedním svým koncem k jednomu boku regálu. Druhý konec police je podepřen dvěma ocelovými vzpěrami se zahnutými konci, které se zasouvají do otvorů vyvrtaných v bočních plochách (hranách) polic, resp. dna a půdy.

Šikmo uložené ocelové podpěry vytváří v konstrukci pravoúhlého nábytku zajímavý vizuální detail, který může být ještě zvýrazněn různým barevným provedením povrchové úpravy.
Výrobce nabízí i provedení konstrukce jen s jedním pevným bokem, zatímco funkci druhého boku přebírají vzpěry.

V podobě včelí plástve

Výrazně sofistikovanější a řemeslně propracovanější formu konstrukce nabízí regálový systém italské společnosti Molteni & C. Je založen na jednom společném prvku v podobě pásku lepeného vrstveného dřeva tvarovaného do podoby hranaté vlny. Pro zvýraznění detailu vrstveného dřeva na hranách jsou použity různé dřeviny. Tyto pásky jsou poskládány vedle sebe střídavě otočené „vlnou“ nahoru a dolů a jejich konce jsou vzájemně spojeny prostřednictvím příčné laťky na principu čepu a rozporu. Tím vznikly šestihranné policové „buňky“, které posazené na sebe do podoby sloupové regálové sestavy připomínají včelí plástev. Základem každého sloupu je sokl, zhotovený na stejném principu, avšak pouze s jednostrannou orientací tvarovaných latěk.

Vinné sloupy

Na zcela odlišném principu jsou založeny speciální sloupové regály, určené k ukládání lahví s vínem. Tyto vinné sloupy měli možnost vidět např. návštěvníci letošního veletrhu imm cologne v Kolíně nad Rýnem na stánku švýcarské společnosti Yask, specializující se na moderní „designové“ zpracování masivního dřeva. Prezentovala zde tři různé principy, jejichž společným znakem je vodorovné ukládání lahví s vínem nad sebou v podstatě do jakékoliv výšky.

Základem stojanu může být čtyřhranný nebo vícehranný dřevěný lepený hranol, do něhož jsou vyfrézovány příčné průchozí otvory na zasunutí lahví. Třetím principem je sloup vytvořený ze dvou fošen spojených nějakým tenčím materiálem (plexisklo, ocelový děrovaný plech apod.).

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina