konštrukcie

Pro rychlou montáž konstrukčních CLT panelů systémem dřevo-dřevo

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Rakouská firma specializující se na dodávky nejrůznějšího materiálu pro nosné konstrukce dřevostaveb (KVH hranoly, BSH hranoly v provedení Duo a Trio, samonosné CLT panely apod.), představila před časem na trhu patentovaný spojovací systém X-fix. Je určený pro bezšroubovou montáž pětivrstvých CLT panelů od tloušťky 100 mm a více pomocí speciálních spojovacích konektorů, složených ze dvou částí a zhotovených z bukového nebo březového multiplexu. Slouží pro spojení CLT panelů jak v ploše (provedení X-fix C), tak pro spojení v rozích, případně pro napojení nosné příčky (provedení X-fix L).

X-fix je označení pro speciální spojovací systém dřevo-dřevo pro snadné a rychlé spojování konstrukčních CLT panelů jak nosných obvodových či vnitřních stěn, tak i stropů. A to prostřednictvím speciál­ních dvojitých rybinových konektorů (zámků) z bukového nebo březového multiplexu, vyráběných ve dvou provedeních (X-fix C a X-fix L). Vkládají se do vyfrézovaných otvorů nebo drážek (tvarově přizpůsobeným danému typu spoje), umístěných ve spojovaných panelech vždy proti sobě ve stejné rovině. Fixují se pouze pomocí kladiva, kdy mezi dvěma sousedními panely vytvoří samosvorný spoj s minimální přiznanou spárou. U stropních panelů se konektory (X-fix C) aplikují z horní následně tepelně izolované strany. U stěnových panelů, k jejichž spojení slouží provedení X-fix L, se v případě rohových spojů aplikují do hran zkosených pod úhlem 45°. V obou případech tak vytváří skrytý spoj, využívaný hlavně u staveb s CLT panely s přiznanou vnitřní pohledovou plochou.

Spojovací konektor X-fix C

Konektor X-fix C představuje samosvornou, ze dvou částí složenou dřevěnou spojku s dvojitou rybinou a šikmou styčnou plochou. Vyrábí se v rozměrech 100x130x90 mm (šířka x délka x hloubka) a je určena pro plošné spojování stropních pětivrstvých CLT panelů v tloušťkách 100, 120 a 140 mm. Upínací síla a pevnost ve smyku jednoho např. březového konektoru činí 28 kN, což podle výrobce odpovídá deseti 120 mm dlouhým konstrukčním vrutům o průměru 8 mm se závitem po celé délce. Při vlastní instalaci se do výše zmíněného frézování obou panelů nejprve vloží 1. část spojky (širším koncem dolů). Vedle ní se zasune 2. část, která se rukou zatlačí tak, aby pevně držela, přičemž vždy o cca 10–15 mm vystupuje nad horní rovinu spojovaných panelů. Do stejné roviny s nimi se pak dostane několika údery kladivem (o hmotnosti asi 5 kg), kdy se spolu se samotným zafixováním spojky oba panely stáhnou k sobě na těsnou spáru.

Spojovací konektor X-fix L

Provedení X-fix L představuje lineární dřevěný konektor speciálně upravený pro spojování stěnových panelů (o mini­mální tloušťce 100 mm, se středovými vrstvami 3×20 mm) do tvaru písmen „L“, „T“ nebo u dlouhých stěn také pro spojování po délce. Každý konektor se opět skládá ze dvou rybinovitých a klínovitých prvků o délce max. 3 metry, které se zasouvají shora do drážek frézovaných průběžně po celé výšce stěny (v hranách či v ploše panelů dle typu spoje). Jeden takto zhotovený třímetrový konektor o profilu 80×50 mm (hloubka x šířka), při rohovém spojení do „L“ použitelný pro panely tloušťky min. 120 mm, nese střihové a tahové zatížení 16 ocelových vrutů o průměru 8 mm a délce 200 mm. Při vlastní aplikaci se 1. část konektoru vkládá do vyfrézované drážky silnějším koncem dolů. Druhá část naopak tenčím koncem dolů, přičemž posledních cca 30–50 cm, o které přesahuje, se pak dorovná pomocí kladiva.

Možná je také demontáž

Pro snadnější zasouvání obou částí spojek do otvorů či drážek se doporučuje styčné šikmé plochy lehce navlhčit vhodným lepidlem, které po vytvrzení celkovou pevnost spoje ještě zvýší. Pokud se ale styčné plochy namísto lepidlem lehce navlhčí olejem nebo voskem, je možné v případě potřeby oba typy spojů rozebrat. Této možnosti se využívá např. při využití CLT panelů pro stavbu výstavních stánků, kdy je 2. část konektorů přizpůsobena pro nezbytnou demontáž. U provedení X-fix C je k tomuto účelu opatřena dvojicí shora aplikovaných speciálních závrtných matic, do kterých se zašroubují ocelová madla. U provedení X-fix L, kdy se z daného důvodu konektory nezakracují na výšku stěn, ale mírně přesahují, je 2. část opatřena v ploše vyfrézovaným demontážním okem.

Pro úplnost informací je třeba dodat, že boční plochy spojovaných panelů musí být naprosto rovné. Otvory nebo drážky pro konektory, jejichž počet v případě stropů určuje statik s ohledem na velikost plochy, se zpravidla frézují přímo ve výrobě na CNC strojích. V případě potřeby je však možné je zhotovit i na staveništi za pomoci ruční vertikální frézky a speciálních přípravků (viz ZDE).

Autor: Ing. František Novák
Kontakt: novak.sd@tiscali.cz
Foto: autor a archiv výrobce

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina