archív aktualít rok 2014

Současná politická situace v Česku investorům příliš nepřeje

moddom 2022
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Schweighofer logoPřed dvěma měsíci odmítlo zastupitelstvo jihočeské obce Vodňany výstavbu velkokapacitní pily rakouské společnosti Holzindustrie Schweighofer. Mělo se jednat o největší investici v jižních Čechách po Temelínu v hodnotě cca 4 mld. Kč, která měla přinést práci zhruba pěti stovkám lidí.

Hospodářské noviny (HN) v pátek 15.8. zveřejnily vyjádření Jürgena Bergnera, jednatele společnosti Holzindustrie Schweighofer, který nešetří kritikou českého prostředí. Uvedl, že „současná politická situace v Česku investorům příliš nepřeje. Na jednu stranu všichni volají po nových pracovních příležitostech a prosperitě, na stranu druhou podle něj málokdo najde odvahu ohrozit při hlasování o tak rozsáhlém projektu vlastní politické ambice.“ Narážel tím na skutečnost, že zastupitelstvo Vodňan při rozhodování o projektu zohlednilo výsledek neplatného referenda, kterého se nezúčastnil dostatečný počet hlasujících.


Podle HN firma za posledních pět let v Česku usilovala o několik lokalit a ani v jedné se jí nepodařilo uspět. Podle agentury CzechInvest hledání vhodných lokalit pro umístění pily v Česku nadále pokračuje. Avšak podle vedení rakouského investora jsou snahy ze strany agentury spíše vlažné. „V jiných zemích Evropy – a zejména východní Evropy – je prosazení projektu takového rozsahu významně jednodušší a větší je i podpora ze strany investiční agentury. Pokud chce Česká republika přivést v budoucnu ještě nějaké investory, bude se muset v Praze něco zásadně změnit,“ uvedl v rozhovoru Bergner.

 

Související články:

Schweighofer ve Vodňanech pilu stavět nebude

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina