archív aktualít rok 2014

Dřevěné předměty zachráněné před likvidací

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Johanus2mPrácheňské muzeum v Písku ve spolupráci s českobudějovickým výtvarníkem a restaurátorem Petrem Johanusem připravilo výstavu s názvem Dřevěné objekty / Asambláže (trojrozměrné koláže vzniklé spojením různých předmětů a materiálů).

Výstava, která potrvá do 28. září, představuje jak předměty užitého umění, jako jsou hodiny či šperkovnice ze soustruženého dřeva, tak i jiné objekty. Většinou se jedná o předměty, které svoji původní funkci již ztratily a svým majitelům dosloužily. Použité věci, které Petr Johanus při tvorbě využívá, podle svých slov náhodně nachází na ulici nebo zůstaly odložené ležet na půdě. K vidění jsou zde např. přesýpací hodiny s korkovými špunty, rozdvojené hoblíky, obří gramofonová deska s ETC, zvonička, reliéfní obrazy doplněné dřevěnou kytarou, vzdávající poctu Vladimíru Mišíkovi i Jaromíru Nohavicovi.

Jak jeho díla vznikají, názorně vysvětluje na příkladu asambláže s názvem Maminčin rytíř: „Je z prkýnka, na kterém maminka dělala padesát let řízky a nedělní obědy. Provázelo mě celý život, bylo v něm mé dětství, hrával jsem s ním i stolní tenis. Mám s tímhle prkýnkem spojené i naše rodinné Vánoce, protože maminka na něm dělala štědrovečerního kapra. Když prkýnko prasklo, maminka ho chtěla vyhodit. Rytíře jsem v něm viděl už odmalička, tak stačilo jen přidal kování a rytíř byl na světě.“

Narodil se 8. září 1957 v Českých Budějovicích. V letech 1975 – 1978 studoval na SUPŠ v Praze, obor konstrukce a tvorba nábytku. V roce 1981 studoval konzervátorství v Moravském muzeu v Brně. Od roku 1981 restauruje památky užitého umění se specializací na historický mobiliář, intarzii a dřevořezbu. Ve výtvarné tvorbě se zabývá převážně uměleckým zpracováním dřeva. V současnosti vytváří především komorní objekty a asambláže. 
Žije a pracuje střídavě v Praze a v Českých Budějovicích.

Foto: Prácheňské muzeum v Písku

Johanus1

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina