archív aktualít rok 2013

Cizinci mohou vyjíždět na služební cesty

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Delnik na stavbeCizince, kteří mají povolení k zaměstnání na území České republiky nebo jsou držitelé zelené či modré karty, může jejich zaměstnavatel vysílat na služební cesty i mimo místo výkonu jejich práce, které má dotyčný uvedené v rozhodnutí o povolení k zaměstnání. Vyplývá to z metodického pokynu Generálního ředitelství Úřadu práce ČR (ÚP ČR).

Pracovní cesta cizince musí nést atributy pracovní cesty ve smyslu ustanovení § 42 zákoníku práce. V praxi to mimo jiné znamená, že zaměstnavatel musí zahraničnímu zaměstnanci vystavit cestovní příkaz, a to ještě před tím, než dotyčný na služební cestu vyrazí.

Firma může pracovníka vyslat pouze na nezbytně dlouhou dobu a nesmí se jednat o faktickou změnu místa výkonu práce. Podle generální ředitelky ÚP ČR Marie Bílkové je nepřípustné, aby cizinci pracovali pod rouškou služebních cest na místech a v oblastech, kde máme dostatek vlastních uchazečů o zaměstnání, kteří mohou tyto pozice obsadit.

Stanovisko Generálního ředitelství ÚP ČR je v souladu s rozsudky Nejvyššího správního soudu, podle kterých může zaměstnavatel vysílat cizince na služební cestu i mimo místo uvedeného výkonu práce. Cílem pracovní cesty přitom může být jiná organizační složka zaměstnavatele i jiná právnická nebo fyzická osoba.

Zdroj: MPSV

Ilustrační foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina