archív aktualít rok 2013

Zpracování listnaté suroviny v Rakousku

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Drevo-KulatinaOdbytová situace dřevařského průmyslu a zásobování surovinou v Rakousku jsou a s největší pravděpodobností i nadále zůstanou napjaté. Pociťují to všechny pilařské podniky, ale na rozdíl od ostatních odvětví je v současné době situace pilařů zpracovávajících listnaté dříví o něco příznivější.

Zpracovatelé listnatého dříví hovoří o docela pozitívním vývoji od začátku roku 2013, zejména v prvním kvartálu. V současné době se poptávka nepatrně uklidnila, pokles zájmu odběratelů zaznamenalo bukové dříví. Ale i tak nezvykle silná poptávka po bukových sortimentech všech kvalit v prvním kvartále všechny překvapila.

Ceny řeziva zůstávají na nízké úrovni, pilaři doufají v jejich zvýšení v podzimním období. Poměrně vysoké ceny se drží u dříví na výrobu pražců, neboť od minulého roku vypadlo z trhu několik producentů tohoto sortimentu.

V podzimním období pilaři očekávají převážně konstatní ceny kulatiny. Ceny v Rakousku jsou závislé na stavu dodávek z velkých privátních lesů, malolesy významně omezily těžbu a méně dříví na trhu se dá předpokládat i z důvodu nepříznivého počasí, dlouhé zimy a deštivého začátku léta. To by mohlo znamenat určité výhody pro trh s řezivem a jejich ceny.

Vysoká poptávka je již delší dobu po dubových sortimentech, především ze strany výrobců parket. Bukové dříví jako surovina na výrobu parket ztrácí na zajímavosti, obecně se v Evropě začínají v poslední době intenzívně hledat nové možnosti využití listnatého dříví. Tímto problémem se již delší dobu zabývá například výzkumný tým university ve Vídni (BOKU – Universität für Bodenkultur). V jednom z právě ukončených projektů byl prezentován návrh “inteligentní manufaktury na výrobu parket”. Zákazník má možnost si přes internet, stejně jako u nákupu auta, nakonfigurovat a objednat individuální vzor parket podle svých požadavků. Objednávka bude potvrzena a tím se spustí automaticky výrobní postup. Dva výrobci parket v Rakousku již využívají podobné myšlenky projektu a nabízejí odběratelům “přidanou hodnotu” této metody.

Další výzvou pro výzkum je barevnost listnatého dříví, stabilita barevného odstínu, jeho ovlivňování pomocí laků a vosků. Několik dalších projektů se zabývá novými možnostmi zpracování listnaté suroviny při výrobě nábytku a také rozšíření jejího využití pro výrobu lepeného dřeva a nosných prvků dřevěných staveb.

Statistika 2012 – listnaté dříví

V Rakousku bylo v roce 2012 vyrobeno 159 000 m3 listnatého řeziva, což je meziroční nárůst o 5,3 %. Dovoz dosáhl 207 000 m3 (+1,5 %), nejvíce řeziva bylo dovezeno z Maďarska – 47 000 m3 (+4,5 %) a z Německa – 34 000 m3 (-17,8 %). Vývoz dosáhl objemu 131 000 m3, což je meziroční nárůst o 1,2 %, do Německa bylo dodáno 49 000 m3 (-1,4 %), což je téměř 37 % celkové rakouské produkce. Na druhém místě je Itálie, kam bylo dodáno 22 000 m3 (+4,2 %), následuje Asie s objemem dovozu 15 000 m3 (+104,8 %).

Většina listnaté kulatiny byla v roce 2012 dovezena do Rakouska z Maďarska (126 000 m3), dále ze Slovenska (34 000 m3), z Německa (8000 m3).

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina