archív aktualít rok 2013

Změna ve vývoji společnosti LESS: místo reorganizace konkurz

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

LESSKrajský soud v Praze svým Usnesením ze dne 27.5.2013 rozhodl o přeměně reorganizace zkrachovalé společnosti LESS a.s. na konkurz.

Ve zdůvodnění o tomto rozhodnutí uvedl, že dne 24.5.2013 se konala schůze věřitelů, jejímž předmětem bylo hlasování o znaleckém posudku. Při tomto jednání dlužník navrhl přeměnu reorganizace v konkurs. Soud proto rozhodl o přeměně reorganizace v konkurs, a to bez jednání. Prohlášením konkursu přechází na insolvenční správkyni oprávnění nakládat s majetkovou podstatou, jakož i výkon práv a plnění povinností, které přísluší dlužníku, pokud souvisí s majetkovou podstatou (dispoziční oprávnění).

Soud zároveň vyzval věřitele, kterým vznikla škoda v důsledku odstoupení insolvenční správkyně od smlouvy o vzájemném plnění nebo od smlouvy nájemní, podnájemní nebo o výpůjčce, aby přihlášku pohledávky podali do 26.6.2013. Plné znění Usnesení je k dispozici ZDE.

Konkurz mateřské společnosti LESS by však neměl mít zásadní vliv na průběh řízení dalších dvou zkrachovalých firem z bývalého „impéria“ podnikatele Jana Mičánka, pilařské společnosti LESS&TIMBER a lesnické LESS&FOREST. LESS nedrží velký zpeněžitelný majetek, nemá vlastní výrobu, poskytuje pouze služby dceřiným firmám, kterých (včetně jejich zaměstnanců a obchodních partnerů) by se tato změna prakticky neměla dotknout.

Jinou otázkou je, zda v dohledné době nedojde k zásadnímu zvratu i u nich. Minulý týden z věřitelských výborů obou firem odstoupily společnosti Wotan a Agrofert Andreje Babiše, jemuž Jan Mičánek dluží přes 300 milionů korun z nesplacených půjček. Hlavním důvodem odstoupení je podle výkonného ředitele Agrofertu Josefa Mráze fakt, že výbory prý hájí hlavně zájmy věřitelských bank coby nejsilnějších věřitelů. Insolvenční řízení se podle něj protahuje a firma nechce ztrácet čas neefektivním jednáním.

V případě obou společností Krajský soud v Praze minulý týden také rozhodl o prodloužení lhůty k předložení reorganizačního plánu o 120 dnů.

Ze zprávy o hospodářské situaci společnosti LESS&TIMBER ze dne 31.5.2013 mj. vyplývá, že firma za 1. Q 2013 vytvořila ztrátu 36 mil. Kč a její výnosy za první čtyři měsíce letošního roku (142 mil. Kč) byly o 100 mil. Kč nižší, než bylo plánováno. Ztrátu ve výši cca 35 mil. Kč firma očekává také ve 2. Q.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina