archív aktualít rok 2013

Učíme se navzájem aneb mladí znojemští truhláři v Německu

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

SOU Znojmo1SOU a SOŠ SČMSD na ulici Přímětická ve Znojmě realizuje podobně jako řada jiných škol u nás (nejen odborných, ale i základních či mateřských) projekt „Učíme se navzájem“, financovaný Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

V jejím podání by však mohl nést dovětek: „Učíme se bez ohledu na hranice, jazyk, národnost.“ Tímto projektem se škola totiž snaží ukázat budoucím truhlářům, že další vzdělávání, jazykové znalosti a kontakty s Evropou nejsou ani pro jejich budoucí profesi k zahození.

SOU Znojmo2Tři žáci učebního oboru 33-56-H/01 Truhlář a dva členové pedagogického sboru SOU a SOŠ SČMSD Znojmo s.r.o. absolvovali v posledních dvou únorových týdnech letošního roku zahraniční stáž v Německu. V rámci mezinárodních aktivit školy a výše zmíněného projektu měli možnost strávit 13 dní na půdě partnerské školy Europa – Berufsschule ve městě Weiden, vyučující mimo jiné i budoucí truhláře. Zde se žáci setkali s trojicí svých německých vrstevníků, kteří již předtím navštívili znojemskou školu, kde společně vytvářeli výkresovou dokumentaci pro výrobu konferenčních stolků a barových sedaček se sedákem zdobeným intarzií. Hlavním úkolem pobytu v Německu pak bylo tyto výrobky společně zrealizovat v místních školních dílnách, kde se v době stáže vyráběl také sedací nábytek z kartonu pro vybavení sekretariátu školy či obrovská dřevěná lavice, která bude sloužit jako reklama truhlářského oboru před školou. „Vedle špičkově vybavených dílen zaujala naše studenty také bývalá telefonní budka před budovou školy, která se stala samoobslužnou knihovnou, kam škola odkládá různé vyřazované publikace. Zájemci si zde mohou vybrat dle zájmu, popř. zdarma pořídit dárky pro celé příbuzenstvo,“ říká jeden z dvojice doprovázejících pedagogů Ing. Milan Brzkovský s tím, že během pobytu zvládli žáci vedle práce na projektu také prohlídku pracovišť odborného výcviku, zúčastnili se teoretického vyučování a ve volném čase absolvovali prohlídku města a okolí i sportovní aktivity. Dostali příležitost navštívit také německou společnost zaměřenou na výrobu dřevěných a plastových oken a dveří.

SOU Znojmo3Znojemskou výpravu zastihla ve Weidenu i inspekce ze spolkové vlády, která byla okamžitě nasměrována k truhlářům coby jednomu z nejlepších oborů ve škole. Češi prezentovali svou práci ke spokojenosti vedení školy i zástupců vlády. „Závěrečná evaluace shrnula přínosy a poukázala na detaily, které je ještě třeba vyladit. Žáci získali při systematickém zhotovování výrobku perfektní poznatky z oboru, poznali, na co si musí dávat pozor, jak si práci ulehčit, jak dosáhnout preciznosti. Naši studenti se díky týmové spolupráci značně zdokonalili v němčině, dokonce pronikli i do německého truhlářského žargonu, jehož výrazy by ve slovníku těžko hledali,“ konstatuje Ing. Brzkovský závěrem.

Foto (archiv školy):

– Pohled do školních dílen v německém Weidenu při realizaci projektu

– Znojemští studenti představují společné výrobky inspektorům spolkové vlády

– Závěrečné foto účastníků výměnného pobytu před návratem do Znojma

SOU Znojmo4

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina