archív aktualít rok 2013

Čeští nábytkáři udržují mírný růst výroby hlavně díky exportu

moddom 2022
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Kuchyn HanakAsociace českých nábytkářů (AČN) zveřejnila informace o vývoji v nábytkářském průmyslu za rok 2012. Vyplývá z nich, že výroba nábytku v ČR již druhým rokem mírně stoupá. Oproti roku 2011 meziročně vzrostla z 35,1 mld. Kč na 35,8 mld. Kč.

Roste hlavně exportní výkonnost českých nábytkářů. Na export podle AČN směřovalo 45 % z celkového množství nábytku vyrobeného v ČR, což představuje hodnotu zboží 16,1 mld. Kč. Export tak meziročně vzrostl o necelých 7 %, přičemž největší nárůst byl zaznamenán v kuchyních. Naopak dovoz nábytku do ČR v roce 2012 dosáhl hodnoty téměř 11,8 mld. Kč a meziročně tak vzrostl o necelých 6 %.

Hlavním exportním trhem pro české nábytkáře je Německo, kam se vyváží 30,6 % tuzemské produkce. Hodnota exportu nábytku do Německa dosáhla loni téměř 5 mld. Kč a vzrostla tak o více než 6 %. V pořadí další cílové trhy tvoří Slovensko (1,4 mld. Kč) a Francie (1,1 mld. Kč).

Dovážený nábytek pochází většinou z Polska a Číny. Z obou těchto zemí do ČR přichází 41 % z celého objemu dováženého nábytku. Pozice čínského nábytku posiluje. Předběhl dovoz z Německa, který byl ještě v roce 2011 na druhém místě.

Spotřeba nábytku v ČR loni mírně vzrostla (+1 %). Češi si podle zveřejněných údajů AČN koupili nábytek za 31,4 mld. Kč.

Počet lidí zaměstnaných v nábytkářském průmyslu v posledních letech stále klesá. Loni v odvětví působilo 26 870 pracovníků. To je o 250 méně než v roce 2011. Díky pořizování moderních technologií ale roste produktivita některých firem.

Graf ACN 2012

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina