archív aktualít rok 2013

Čeští nábytkáři udržují mírný růst výroby hlavně díky exportu

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Kuchyn HanakAsociace českých nábytkářů (AČN) zveřejnila informace o vývoji v nábytkářském průmyslu za rok 2012. Vyplývá z nich, že výroba nábytku v ČR již druhým rokem mírně stoupá. Oproti roku 2011 meziročně vzrostla z 35,1 mld. Kč na 35,8 mld. Kč.

Roste hlavně exportní výkonnost českých nábytkářů. Na export podle AČN směřovalo 45 % z celkového množství nábytku vyrobeného v ČR, což představuje hodnotu zboží 16,1 mld. Kč. Export tak meziročně vzrostl o necelých 7 %, přičemž největší nárůst byl zaznamenán v kuchyních. Naopak dovoz nábytku do ČR v roce 2012 dosáhl hodnoty téměř 11,8 mld. Kč a meziročně tak vzrostl o necelých 6 %.

Hlavním exportním trhem pro české nábytkáře je Německo, kam se vyváží 30,6 % tuzemské produkce. Hodnota exportu nábytku do Německa dosáhla loni téměř 5 mld. Kč a vzrostla tak o více než 6 %. V pořadí další cílové trhy tvoří Slovensko (1,4 mld. Kč) a Francie (1,1 mld. Kč).

Dovážený nábytek pochází většinou z Polska a Číny. Z obou těchto zemí do ČR přichází 41 % z celého objemu dováženého nábytku. Pozice čínského nábytku posiluje. Předběhl dovoz z Německa, který byl ještě v roce 2011 na druhém místě.

Spotřeba nábytku v ČR loni mírně vzrostla (+1 %). Češi si podle zveřejněných údajů AČN koupili nábytek za 31,4 mld. Kč.

Počet lidí zaměstnaných v nábytkářském průmyslu v posledních letech stále klesá. Loni v odvětví působilo 26 870 pracovníků. To je o 250 méně než v roce 2011. Díky pořizování moderních technologií ale roste produktivita některých firem.

Graf ACN 2012

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina