archív aktualít rok 2012

Petrof: Orientace na asijské trhy byla správná cesta

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

PETROFPodle publikace Panorama zpracovatelského průmyslu, kterou vypracovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu, tuzemská produkce hudebních nástrojů do roku 2010 klesala. Aktuální souhrnná data za loňský rok zatím zveřejněna nebyla, hospodářské ukazatele některých výrobců ale naznačují ustálení situace, možná i mírné zlepšení.

V roce 2005 výrobci hudebních nástrojů podle MPO utržili 1,749 miliardy korun. O rok později jejich tržby klesly na 1,63 miliardy korun a v roce 2007 na 1,492 miliardy Kč. V následujících letech pokles tržeb urychlila hospodářská krize. V roce 2008 se snížily na 1,164 miliardy Kč a do roku 2010 klesly na 959 milionů korun.

Co se týká loňského roku, tak např. firmě Amati Denak Kraslice loni meziročně klesly tržby z 111,5 na 96,3 milionu korun a ztráta se zvýšila ze 7,1 na 17,8 milionu Kč. Strunal CZ z Lubů u Chebu zaznamenal meziroční snížení tržeb z 61,5 na 59,5 milionu korun, avšak hospodaření Strunalu CZ se loni vrátilo zpět do černých čísel, když po ztrátě 15,6 milionu korun v roce 2010 vykázal zisk 4,22 milionu korun.

Náš přední výrobce pianin a klavírů společnost PETROF z Hradce Králové loni zvýšila tržby o 16 % na 213 milionů korun. Úspěšná byla hlavně na trzích v Asii. Podnik se loni vrátil do zisku 27,6 milionu korun po ztrátách 2,3 milionu korun a 137 milionů korun v letech 2010 a 2009. Podle prezidentky a většinové majitelky firmy Zuzany Ceralové-Petrofové průběh ekonomické recese potvrdil správnost orientace Petrofu na východní trhy, zejména Ruska, postsovětských republik, Austrálie, Japonska. V Číně podnik podle ní zúročil předloňské otevření vlastní reprezentativní kanceláře v Šanghaji. Téměř 90 % tržeb podnik loni získal v zahraničí.

Před rokem 2008 ale společnost byla na zahraničních trzích závislá z více než 90 %. Náhlý a více než poloviční propad zahraniční poptávky v letech 2008 a 2009 firma zmírnila částečnou orientací na výrobu luxusního nábytku, kde zhodnotila především své zkušenosti s aplikací laků ve vysokém lesku. Dalším krokem „jak z krize ven“ byla již zmíněná zvýšená orientace na asijské trhy. V posledních letech roste firmě podle jejího sdělení poptávka např. v Japonsku nebo v Číně.

Zatímco v Japonsku je značka PETROF zabydlena již dlouhodobě, čínský trh představuje pro firmu relativně nové teritorium. Přesto zde dosahuje významné obchodní úspěchy, a to nejen v podobě rostoucího dovozu nástrojů značky PETROFa rozšiřující se obchodní sítě. Český výrobce tam spolupracuje např. se společností Hailun, která pod dohledem expertů ze spol. PETROF a podle jejích návrhů vyrábí pianina značek Rösler a Scholze (obě značky vlastněny společností PETROF), která jsou určená pro začínající hráče či hudební školy.

Foto: PETROF

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina