archív aktualít rok 2011

Holdingu LESS prý hrozí bankrot

ŠPINAR SOFTWARE
ŠPINAR SOFTWARE
ŠPINAR SOFTWARE
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

LESSSpolečnost LESS se možná nedožije svých 20. narozenin, které by měla oslavit v příštím roce. Podle zakladatele a majoritního vlastníka firmy s 2500 zaměstnanci Jana Mičánka jí hrozí bankrot. „Jsme v naprosté nejistotě. V listopadu netušíme, zda budeme mít od Nového roku práci. Když se nevyjasní situace kolem pozastaveného tendru Lesů ČR, nezbude mi, než Less poslat do konkurzu,“ uvedl v rozhovoru pro Hospodářské noviny podnikatel.

Less v nedávno ukončeném tendru s.p. Lesy ČR (LČR) na lesní práce a prodej dřeva od roku 2012 získal díky nejlepším cenovým nabídkám cca 75 % ze 117 soutěžených územních jednotek. Antimonopolní úřad (ÚOHS) však 20.10.2011 svým předběžným opatřením pozastavil obří tendr a znemožnil tak LČR uzavřít s vítězi smlouvy. Úřad má na prověření tendru 60 dní. Ani pak ale nemusí být jasno. ÚOHS má podle slov jeho šéfa Petra Rafaje další podněty, podle nichž v tendru zvítězily firmy s dumpingovými cenami. Na základě stížnosti jednoho z uchazečů zahájil s LČR další správní řízení dnes 23.11.2011.

Pro LČR je sice tendr výhodný, dřevařské firmy ale dusí. Mičánek tvrdí, že to, jak se k lesnické branži v posledních třech letech staví Lesy ČR, politici a úřady, vede k destrukci celého oboru. „Podmínky, jež Lesy nastavují v poslední době dodavatelským firmám, jsou příliš tvrdé. Dřevaři nevydělávají a ti, kdo dříve více investovali – tak jako my – na to doplácejí.“ Skupina Less má jen z investičních úvěrů a leasingů přes 2 miliardy korun závazků. Letos se její tržby blíží k rekordní hranici 8 miliard korun. Přitom přestala vydělávat. „Jsme ztrátoví, a co bude za rok, nikdo neví,“ říká Mičánek.

Ještě v roce 2009 činil čistý profit Lesů něco přes půl miliardy korun. Loni, když firma zavedla nový systém už na polovině svého území, se zisk vyšplhal na 2,5 miliardy korun a letos Lesy čekají zisk mezi 6 a 7 miliardami.
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina
cs_CZČeština sk_SKSlovenčina