Nejlepší dřevostavby roku 2012

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

DSR 2012Slavnostní vyhlášení vítězů soutěže Dřevěná stavba roku 2012, pořádané Nadací dřevo pro život pod záštitou Ministerstva zemědělství ČR, Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a předsedy Svazu měst a obcí, proběhlo v sobotu 23. února na výstavišti v Praze – Holešovicích při příležitosti 8. ročníku mezinárodního veletrhu DŘEVOSTAVBY 2013.

Byla zde také předána všechna ocenění v kategoriích dřevěných konstrukcí a dřevěných domů a také hlavní cena pro vítěze z řad hlasující veřejnosti.

V úvodu slavnostního ceremoniálu, kterému kromě několika desítek pozvaných osob přihlížela i řada návštěvníků veletrhu, byly představeny vítězné projekty již dříve ukončené kategorie Dřevěná hřiště, kterou vyhrála dětská hřiště v Nedrahovicích u Sedlčan a v Ledčicích ve Středočeském kraji. Poté následovalo předávání ocenění všem vítězům dalších pěti kategorií:

• Návrhy dřevěných konstrukcí

• Realizace dřevěných konstrukcí

• Návrhy moderních dřevostaveb

• Realizace moderních dřevostaveb

• Realizace roubených domů

Tyto vítěze určilo veřejné hlasování a nezávisle na něm také odborná porota pod vedením Doc. Ing. Petra Kuklíka, CSc. z ČVUT Praha, která se ve dvou případech ztotožnila s veřejností. A to v kategorii Návrhy dřevěných konstrukcí, kterou jednoznačně vyhrála pražská projektantka Ing. Irena Truhlářová s návrhem rozhledny Kelčský Javorník, a dále v kategorii Realizace roubených domů, v níž si obě vítězné trofeje odnesla společnost Koala Log Homes z Frýdku-Místku za stavbu školicího střediska Akademie Libchavy. V kategorii realizovaných dřevěných konstrukcí se veřejnosti nejvíce líbila lávka pro pěší a cyklisty přes silnici I/13 u Nového Boru, zhotovená závodem TESKO akciové společnosti České dřevařské závody Praha. Vítězem odborné poroty v této kategorii se stala sportovní hala Chodov u Sokolova, realizovaná společností Graf-Holztechnik GmbH z rakouského Hornu.

V kategorii Návrhy moderních dřevostaveb zvítězil u veřejnosti návrh „Pasivního domu se zelenou střechou“ autora Ing. arch. Mojmíra Hudce z Brna, zatímco odborná porota dala své hlasy Ing. Lucii Rohelové za horskou chatu Barborka pro oblast CHKO Jeseníky. V kategorii realizovaných moderních dřevostaveb se vítězem veřejného hlasování stal „Dům inspirovaný lesem“ v provedení společnosti Dřevostavby Biskup z Mníšku pod Brdy. Favoritem odborné poroty se stal „Dům v oboře“, postavený společností Kasper CZ z Trutnova u obce Železná v Českém lese.

Ocenění v podobě dřevěných diplomů a poukazů na finanční částku 10 tis. Kč předali vítězům zástupci zlatých a stříbrných partnerů DSR, jmenovitě Ing. Radek Braum (náměstek ministra zemědělství pro úsek lesního hospodářství), Ing. Josef Svoboda (poradce zastupujícího generálního ředitele LČR), František Vomočil (jednatel Stora Enso Wood Products Ždírec), Ing. Jan Rudolf (jednatel Kronospan Jihlava, s.r.o.) a Miloš Kincel (Fermacell CZ).

V závěru ceremoniálu byla tentokrát předána i cena nejúspěšnějšímu zástupci veřejnosti, hlasujícímu pro stavby, které v konečném součtu získaly nejvíce hlasů. Tuto cenu, křeslo Vespera vyrobené podle návrhu předního českého designéra Jiřího Pelcla, získal pan Tomáš Bittner z Teplicka. Převzal ji z rukou Ing. Karla Krontoráda, proděkana Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně, která cenu do soutěže věnovala.

Při příležitosti vyhlášení výsledků byl rozdáván nový katalog DSR 2012 s kompletním obsahem všech kategorií a dalšími zajímavostmi o soutěži. Současně bylo oznámeno i zahájení putovní výstavy DSR 2012 po krajích ČR.