V rámci doprovodného programu prvních dvou dnů výstavy Vzdělání a řemeslo, která proběhla vloni 3.–5. listopadu 2022 na výstavišti v Českých Budějovicích, se po dvouleté „covidové“ odmlce uskutečnil v pořadí již dvanáctý ročník celostátní soutěže Truhlář roku 2022. Vytouženého titulu, za kterým žáci již tradičně cestují do Jihočeského kraje i ze vzdálenějších regionů ČR, se tentokrát dočkala jedna z pořádajících organizací SOŠ a SOU Písek. Z této školy pak vzešla i řemeslně nejvyrovnanější dvojice žáků, která pro svoji „alma mater“ získala i malé stolní CNC.
Dvoudenní soutěž, určená žákům druhých a třetích ročníků středních odborných škol se zaměřením na učební obory 33-56-H/01 – Truhlář a 33-56-E/01 – Truhlářská a čalounická výroba, se již po dvanácté uskutečnila z iniciativy a.s. Výstaviště České Budějovice ve spolupráci se SOŠ a SOU Písek a SOU Lišov. Je pořádána s cílem vytvářet prostor pro výměnu zkušeností mezi středními školami a porovnání odborných znalostí a praktických dovedností žáků a zejména pak kvůli většímu zviditelnění řemeslných oborů ve snaze probudit u žáků 9. tříd základních škol, respektive jejich rodičů větší zájem o truhlářské profese.
Soutěžící tentokrát jen ze čtyř krajů
V loňském ročníku se tuto příležitost rozhodlo využít celkem 7 odborných škol (v předchozím 11. ročníku v roce 2019 to bylo 10 škol) nejen z regionu jižních Čech a dvou přilehlých krajů (Plzeňský a Vysočina), ale jako každý rok před tím také z kraje Libereckého. Z této vzdálenější oblasti si možnost oslovit své potenciální budoucí svěřence tradičně nenechala ujít Střední škola Kateřinky – Liberec s.r.o., jejíž svěřenci obsadili kategorii jednotlivců „H“, vyhlášenou pro obor „Truhlář“. Zde se utkali ještě s žáky SPŠ Tachov, SOŠ zdravotnické a SOU Český Krumlov, SOŠ a SOU Písek, SŠ řemeslné a ZŠ Soběslav a v neposlední řadě ze SOU Lišov, a to v celkovém počtu 12 soutěžících. Poslední ze zmíněných škol, spolupořádající SOU Lišov, pak obsadila ještě kategorii dvoučlenných družstev – „E“ (pro obor Truhlářská a čalounická výroba) a s ní ještě SOŠ a SOU Třešť – pracoviště Černovice.
„Soutěž byla jako obvykle složena z teoretické a praktické části. V praktické části pak v kategorii ‚H‘ vyráběl každý soutěžící jeden výrobek, v kategorii ‚E‘ jej zhotovovali vždy dva žáci společně,“ upřesňuje Ing. Zdeněk Kalinovský z pořádající SOŠ a SOU Písek s dovětkem, že v rámci závěrečného celkového hodnocení škol byla žákům soutěžícím v kategorii ‚H‘ dána možnost získat pro svoji školu atraktivní cenu, věnovanou jedním z patronů soutěže, v podobě stolního stavebnicového CNC.
O pořadí žáků rozhodly různé nedodělky a teorie
Úkolem soutěžících obou kategorií v praktické části bylo zhotovit 500 mm vysoký noční stolek o půdorysu 450×500 mm (hloubka x šířka), opatřený zásuvkou na spodním polovýsuvu. Materiálem pro korpus byla 18 mm silná smrková spárovka. Pro spojení jeho jednotlivých dílců si žáci mohli vybrat buď dřevěné kolíky o průměru 8 mm, nebo 4 mm silné lamelky, které aplikovali s použitím elektrické vrtačky, ruční lamelovací frézky a kolíkovacího či lamelovacího přípravku nebo šablony. Zásuvku zhotovovali z 18 mm silných smrkových vlysů, spojených rovněž kolíky nebo lamelkami, a její ze spodu naložené dno, tvořené 4 mm silným sololakem, bylo zespodu přišroubované vruty.
„Zásuvka byla opatřena naloženým čelem bez úchytky, kterou nahrazovala jeho spodní přesazená hrana,“ upřesňuje Ing. Kalinovský a dodává, že pro 12. ročník pořadatelé záměrně vybrali jednodušší výrobek bez uplatnění klasických konstrukčních spojů. A to částečně kvůli covidem omezenému objemu výrobní praxe žáků v posledních dvou letech, a hlavně pak proto, jak sám říká, že jejich profesní úroveň se stále postupně snižuje.
„Díky tomuto zadání se všem soutěžícím (s výjimkou jednoho družstva v kategorii „E“) podařilo stolek dokončit, ale oproti předchozím ročníkům měly i výrobky těch nejlepších žáků vždy nějakou, byť drobnou chybu, kvůli které hodnotící komise nemohla žádnému z nich udělit plný počet – 60 bodů,“ doplnil Ing. Kalinovský s tím, že po skončení praktické části čekal na soutěžící ještě písemný test z odborných znalostí (30 otázek), sestavených z učiva I. a II. ročníku. V tomto testu žáci v kategorii jednotlivců dosáhli v průměru 22,4 správných odpovědí (v rozmezí 10 až 26) a v kategorii družstev, kde test vždy oba žáci absolvovali společně, pak 30 a 17 správných odpovědí.
Tituly získaly SOŠ a SOU Písek a SOU Lišov
Vítězem kategorie „H“ s celkovým počtem 85 bodů (z možných 90 bodů) se stal Lukáš Prokop ze SOŠ a SOU Písek. Se ztrátou tří bodů na vítěze, tedy s celkovým počtem 82 bodů, se na druhé příčce umístil Petr Nymsa ze SOŠ zdravotnické a SOU Český Krumlov. O pouhý 1 bod za ním (s celkovým bodovým ziskem 81 bodů) stanul na třetí příčce Samuel Dlask ze SŠ Kateřinky – Liberec s.r.o. Vítěz této kategorie Lukáš Prokop spolu se svým spolužákem Petrem Šejbou, umístěným na čtvrté pozici, navíc vybojovali (celkovým součtem 165 bodů) pro „svoji“ SOŠ a SOU Písek prvenství v závěrečném hodnocení zúčastněných škol před v pořadí druhými SOŠ zdravotnickou a SOU Český Krumlov a SŠ Kateřinky – Liberec s.r.o. (160 bodů) a třetím SOU Lišov (159 bodů).
Ve druhé soutěžní kategorii „E“ si pohár pro vítěze odvezli (za 85 získaných bodů) Ondřej Schmidt a Petr Koller ze SOU Lišov. Druhou příčku obsadili Jan Staněk a Vít Slavík ze SOŠ a SOU Třešť – pracoviště Černovice.
Při slavnostním vyhlášení výsledků vítězové v obou kategoriích obdrželi od patrona soutěže „zlaté“ poháry a spolu se soutěžícími na druhém a třetím místě věcné ceny od sponzorů. Reprezentanti vítězné SOŠ a SOU Písek pak ještě místo tradičního dortu malé stavebnicové CNC od jednoho ze sponzorů soutěže.
Po skončení výstavy byly všechny skříňky převezeny do dílen SOU Lišov, kde dostaly mimo nutných dodělávek i konečnou povrchovou úpravu transparentním vodou ředitelným lakem s atestem pro výrobky určené dětem. Poté je patron soutěže věnoval dětským domovům v regionu Českých Budějovic.
Foto: archiv SOŠ a SOU Písek