aktuality

Vtipné miniatúry terapeutickej pomôcky zo študentskej dizajnérskej dielne

Takka figúrky – autorka Mária Bujňáková, študentka Technickej univerzity Košice
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

O Národnú cenu za dizajn 2021 na Slovensku sa uchádzalo rekordných 242 projektov. Prihlásené práce rozdelili do 8 kategórií. Najväčšie zastúpenie mal Študentský dizajn. Vo finále porota posudzovala 5 charakteristických študentských projektov pre produktový dizajn.

Študentská koncepcia dizajnu sa prejavila v tvorbe Takka figúrky. Terapeutickú pomôcku tvoria vtipné drevené miniatúrne podobizne svojho majiteľa v domácnosti. Znázornené sú v teplákoch, zástere, župane, plavkách, aj v obleku – inšpirované prirodzenými ľuďmi. Autorkou práce je študentka Fakulty umenia Technickej univerzity Košice Mária Bujňáková. Pedagogicky ju viedol prof. Ing. Tibor Uhrín, ArtD.

Popri ocenených produktoch všetkých kategórií rozšírila odborná porota počet prác pre výstavu Národná cena produktového dizajnu 2021. Na nej je zastúpených až 111 produktov. Výstava v Hurbanových kasárňach na Kollárovom námestí v Bratislave je však pre pandemické opatrenia od 25.11.2021 zatvorená až do odvolania. Predpokladá sa, že bude pokračovať po skončení lockdownu ešte niekoľko týždňov.

Kurátorkou výstavy je Sylvia Jokelová, architektúru spracoval Marcel Benčík a Marián Laššák. Jedným z výstupov pre odborníkov je dvojkatalóg venovaný obom ročníkom Národnej ceny za dizajn 2020 a 2021.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina