aktuality

Řezivo z univerzitních lesů už míří k lidem postiženým tornádem

Ilustrační foto
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Mendelova univerzita v Brně se zapojila do pomoci obcím postiženým ničivým tornádem. Jednou z forem pomoci je dodání řeziva, hranolů a střešních latí ze smrkového dřeva pocházejícího z univerzitních lesů ve správě Školního lesního podniku Křtiny (ŠLP Křtiny).

„Pomoc nemohla přijít bezprostředně, neboť dřevo bylo potřeba připravit a zajistit také vhodné dopravní prostředky k jeho přepravě. Přesto se snažíme jednat co nejrychleji a první náklad z pilařského provozu v Olomučanech se vydal na cestu v úterý, tedy necelý týden po řádění ničivého tornáda,“ vysvětluje postup prací ředitel ŠLP Křtiny Tomáš Vrška.

Kamion smrkového stavebního řeziva zamířil do skladu v Moravských naftových dolech v Lužicích, který byl zřízený za tímto účelem. Smrkové řezivo o objemu necelých 30 m³ bude následně využito k provizorním opravám střech poničených domů po tornádu.

Ve čtvrtek budou na cestu do zmíněného centrálního skladu v Lužicích vypraveny dva nákladní automobily. Jednak s hranoly a střešními latěmi, a jednak s řezivem. V součtu se jedná o 60 m³ materiálu. V pátek náklad smrkové kulatiny dopraví odvozní souprava MENDELU do Moravské Nové Vsi, konkrétně do Truhlářství Víšek.

„Dohodli jsme se, že pokud je přímo na místě možnost dříví připravit na základě potřeb jednotlivých majitelů poničených domů, je to to nejlepší řešení,“ konstatoval Tomáš Vrška.

Pomoc ze strany Školního lesního podniku Křtiny tímto týdnem nekončí. O další pomoci, např. poskytnutí dříví na krov střechy Základní školy Hrušky na Břeclavsku, která byla fatálně poničena, se bude jednat.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina