výstavy

Dánský design – střízlivá a nekompromisní estetika (6. část)

Fredericia Furniture
Haiku sofa, GamFratesi, 2012
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Dánský design se za posledních 50 let stal pojmem, či dokonce značkou. Díky svému geografickému umístění v sobě skrývá i nádech exotiky. Skandinávie je totiž nejsevernější oblastí zeměkoule, která se zapsala do podvědomí milovníků designu nábytku a útulných interiérů jako koherentní celek se specifickými vlastnostmi. Dál na sever jsou už jen ledovce, tuleni, medvědi a polární záře.

Skandinávský potažmo dánský design se proto vyvíjel tak trochu oddělen od ostatního světa. Drsné podnebí rozhodně nebylo lákadlem pro příliv obyvatelstva. Malá hustota osídlení nevhodná pro masivní industrializaci byla živnou půdou pro rozvoj lokálního řemesla. Klimatické podmínky charakteristické nižší teplotou a nedostatkem slunečního světla nutily obyvatele k pobytu mezi čtyřmi zdmi.

Protestantská výchova učila lidi žít v těchto podmínkách skromně a v těsné vazbě na přírodu. Ta se stala bezedným zdrojem materiálu. Jako kompenzaci nedostatku slunečného svitu se naučili zacházet s barvami a obrovskou pozornost nasměrovali i na problematiku umělého osvětlení, tak důležitého v zemi dlouhých večerů. Funkční a estetická svítidla jsou stále nedílnou součástí portfolia mnohých designérů. Skromné vybavení domácností vysoce funkčním a estetickým nábytkem a bytovými doplňky vznikalo v řemeslných dílnách a menších rodinných firmách.

Fredericia Furniture

Příkladem dánské rodinné nábytkové firmy je Fredericia Furniture. Její historie sahá až do roku 1911. Založil ji odvážný podnikatel N.P. Ravnsø a svůj podnik řídil až do své smrti v roce 1936. Vytyčil si ambiciózní cíl: permanentně nabízet zákazníkům extrémně vysokou kvalitu produktů. To se dařilo, protože do firmy byli přijímáni jen ti nejzručnější řemeslníci.

Potřeboval k tomu ale také zdroj myšlenek a nápadů, ty si uměl opatřit spoluprací s respektovanými osobnostmi, jako byl Hans Wegner nebo nejslavnější skandinávská designérka Nanna Ditzel. Ta ve firmě koncem 80. let dokonce vystoupala na klíčovou pozici artdirektora. Našla zde živnou půdu pro svoji odvahu experimentovat s materiály i tvary.

Po odchodu ředitele Ravnsøa zůstala firma až do roku 1955 v rukou jeho rodiny. Ta si plně uvědomovala důležitost dobrého vztahu designéra a manažera a na scéně se objevila další klíčová osobnost – Børge Mogensen. Navrhl pro Fredericia řadu úspěšných modelů a výrazně ovlivnil firemní etiku.

Fredericia je jméno malého dánského městečka, ve kterém se od roku 1910 začaly konat mezinárodní výstavy dánského nábytku. Pod názvem „The Fair“ se rozvinuly ve vyhledávanou platformou pro předvádění dánského designu v jeho plné šíři. N.P. Ravnsø nemohl dát své firmě vhodnější název. Jeho firma Fredericia Furniture profitovala z blízkosti veletrhu až do roku 1983.

První ucelená kolekce nábytku přišla na svět v roce 1924. Firemní katalog zabrnkal na strunu hrdosti a skromnosti místní populace. Primárním požadavkem byla dlouhá životnost produktů kombinující estetiku s tím nejvhodnějším a nejkvalitnějším materiálem. Z toho vyplynula nutnost jisté nadčasovosti vedoucí téměř k asketickému designu zcela oproštěnému od dekoru. Takový nábytek mohl přecházet z generace na generaci a plně tak vyhověl představám místních konzumentů.

Třicátá léta minulého století znamenala pro firmu nový impuls v podobě udělení povolení výroby a distribuce kolekce židlí Thonet s platností po celé Skandinávii. Na základě masivní poptávky musela již v roce 1934 zdvojnásobit počet dělníků.

Stěžejní událostí 40. let je vznik celostátního programu k obnovení dánské nábytkářské kultury a vytvoření moderního, funkčního a užitečného nábytku, který by byl cenově dostupný pro všechny společenské třídy. Vedení projektu bylo svěřeno Børge Mogensenovi. Ten se svým přítelem Hansem J. Wegnerem v rámci programu navrhl spoustu modelů, zejména sedacího nábytku. Během tohoto projektu se s Mogensenem seznámil interiérový architekt Andreas Graversen, který se později stal vlastníkem Fredericie. Pod jeho vedením firma pokračovala ve své filosofii respektu k přírodě a jejím materiálům.

Dnes je Fredericia Furniture pevným bodem na mapě dánského designu. Je známá především svým dřevěným a koženým nábytkem vytvořeným na základě dlouhodobé spolupráce mezi ředitelem společnosti Andreasem Graversenem a designérem Børge Mogensenem. Její portfolio obsahuje převážně odpočivný nábytek a židle, ale také drobné doplňky a samozřejmě svítidla. Mezinárodní uznání respektovaného producenta si vydobyla spoluprací s osobnostmi jako Nanna Ditzel, Jasper Morrison, GamFratesi a další.

Fredericia si velmi zakládá na volbě kvalitního materiálu, což pramení z hlubokého respektu k přírodě. „Vypěstování velkého a krásného dubu může trvat 150 let, takže máte opravdu povinnost z toho vytěžit maximum. Vyrobit nábytek tak, aby vydržel.“ To je jeden z postulátů bývalého majitele firmy Thomase Graversena. Veškeré dřevo z Fredericie pochází ze zodpovědně obhospodařovaných lesů, kde po vytěžení probíhá opětovná výsadba. Z důvěryhodných zdrojů zemí EU pochází i veškerá useň. Dováží se zejména z Itálie a ze Švédska.

Na podzim roku 2020 prošla firma obrovskou strukturální změnou. Spojila se s partnerem Erik Jørgensen Møbelfabrik. Tato firma funguje na trhu od roku 1954 a stále si udržuje pozici průkopníka v inovativním dánském designu se specializací v oblasti čalouněného nábytku. Její majitel, sedlář a designér je rovněž hnán vášní pro design, řemeslné zpracování a touhu vytvářet udržitelné produkty s dlouhou životností. To má být naplněno posílením výrobních kapacit firmy Erik Jørgensen Møbelfabrik ve dánském Svendborgu a získáním dalších erudovaných řemeslníků nezbytných pro pokračující výrobu vysoce kvalitního nábytku v Dánsku. Obě designové značky se navzájem doplňují – jak z hlediska designu, tak z hlediska tržního přístupu, proto budou uváděny na trh samostatně.

V sortimentu nového subjektu zůstane i nadále celá řada ikonických modelů: houpací křeslo Hans J. Wegnera, španělské křeslo Børge Mogensena, pohovky Erika Jørgensena nebo křeslo Nanny Ditzel Trinidad.

Firma si nesmírně váží spolupráce s pečlivě vybraným okruhem designérů z celého světa. Jejich úspěch pramení ze společné ambice vytvářet moderní design, který se může pyšnit hrdým přívlastkem „dánský“.

Zdroje: www.fredericia.dk, firemní dokumentace
Foto: archiv autorky

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina