aktuality

Důvěra v ekonomiku nadále klesá

Sezónně očištěné indikátory důvěry – bazické indexy (2003–2020)
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Souhrnný indikátor důvěry se meziměsíčně snížil o 4,4 bodu na hodnotu 82, což je nejnižší hodnota od července letošního roku. Poklesly přitom obě jeho složky. Indikátor důvěry podnikatelů o 4,8 bodu a indikátor důvěry spotřebitelů o 2,9 bodu.

Důvěra v ekonomiku mezi podnikateli poklesla ve všech odvětvích. „Nejvýraznější propad jsme zaznamenali ve vybraných službách a v obchodě, tedy v sektorech, kterých se přímo dotkla protiepidemická opatření. V průmyslu pokles důvěry způsobuje především nižší poptávka a s ní spojené očekávané snížení tempa růstu výrobní činnosti v nejbližších měsících,“ sdělil Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Ani po výrazném říjnovém propadu se důvěra spotřebitelů nezlepšila a v listopadu opět poklesla. „Aktuální situace v lidech stále vyvolává velké obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace. Strmě též stoupá počet spotřebitelů, kteří se obávají růstu nezaměstnanosti,“ dodal Jiří Obst.

Podrobné výsledky průzkumu

V odvětví průmyslu se důvěra podnikatelů meziměsíčně snížila. Indikátor důvěry poklesl o 3,6 bodu na hodnotu 87,9. Podíl průmyslových podniků hodnotících svou současnou celkovou poptávku jako nedostatečnou se oproti říjnu téměř nezměnil. Stav zásob hotových výrobků se zvýšil. Podíl podnikatelů očekávajících pro období příštích tří měsíců růst tempa výrobní činnosti se výrazně snížil. V listopadu se dále snížil podíl průmyslových podniků očekávajících pro období příštích tří i šesti měsíců růst poptávky. V meziročním srovnání je důvěra v průmyslu nižší.

Z podzimního šetření o investiční činnosti ve zpracovatelském průmyslu vyplývá, že v roce 2020 ve srovnání s loňským rokem předpokládají respondenti pokles investic přibližně o 10 %. Pro rok 2021 podnikatelé odhadují meziroční mírný růst investic přibližně o 2 %. Investice se budou týkat převážně obnovy stávajících výrobních zařízení, méně pak pořizování nových technologií či rozšiřování výrobních kapacit.

Důvěra podnikatelů ve stavebnictví se meziměsíčně snížila. Indikátor důvěry poklesl o 1,9 bodu na hodnotu 108,5. Podíl podnikatelů hodnotících svou současnou poptávku po stavebních pracích jako nedostatečnou se oproti říjnu nezměnil. Podnikatelé ve stavebnictví odhadují, že se v příštích třech měsících sníží stávající počet zaměstnanců. Oproti listopadu 2019 je důvěra ve stavebnictví podstatně nižší.

Důvěra podnikatelů v odvětví obchodu se snížila. Indikátor důvěry meziměsíčně poklesl o 5,7 bodu na hodnotu 92,1. Podíl podnikatelů hodnotících celkovou ekonomickou situaci jako dobrou se meziměsíčně výrazně snížil. Očekávání ve vztahu k ekonomické situaci pro období příštích tří měsíců jsou ve srovnání s říjnem také podstatně nižší. Stav zásob zboží na skladech se zvýšil. V meziročním srovnání je důvěra v obchodě nižší.

Ve vybraných odvětvích služeb (vč. bankovního sektoru) se důvěra podnikatelů již druhý měsíc v řadě výrazněji snížila. Indikátor důvěry poklesl o 6 bodů na hodnotu 71,2. Podobně jako v říjnu, k poklesu souhrnného indikátoru významně přispěly všechny dílčí ukazatele. Hodnocení aktuální ekonomické situace podniků ve službách se snížilo. Podíl respondentů negativně hodnotících současnou celkovou poptávku se v listopadu znovu zvýšil. Významně se snížil i podíl podnikatelů očekávajících zlepšení poptávky po službách v období příštích tří měsíců. Meziročně je důvěra ve vybraných službách výrazně nižší.

Mezi spotřebiteli se v listopadu důvěra meziměsíčně opět snížila. Indikátor důvěry poklesl o 2,9 bodu na hodnotu 83,1. Po výrazném propadu v říjnu se obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace v listopadu téměř nezměnily. Obavy spotřebitelů z jejich vlastní finanční situace jsou také přibližně stejné jako minulý měsíc. Úmysl spořit se snížil. Počet spotřebitelů, kteří se obávají růstu nezaměstnanosti v následujících dvanácti měsících, se v listopadu znovu výrazně zvýšil. Obavy z růstu cen zůstaly stejně vysoké jako v říjnu. Ve srovnání se stejným měsícem loňského roku je důvěra spotřebitelů výrazně nižší.

Sběr dat za podnikatelskou i spotřebitelskou část konjunkturálních průzkumů probíhal v období od 1. do 18. listopadu. Sběr dat průzkumu o investicích ve zpracovatelském průmyslu proběhl v období od 1. října do 9. listopadu.

Zdroj: ČSÚ

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina