aktuality

Povinné kvóty na nábytek?

Ilustrační foto
twd
twd
twd
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Asociace českých nábytkářů opět pohotově zareagovala na připravovanou legislativu. Tentokrát se jedná o zdánlivě s naším oborem nesouvisející návrh zákona o potravinách a tabákových výrobcích, kterou do sněmovny předložili poslanci za hnutí ANO.

AČN reaguje na článek „Kvóty na české potraviny jsou zpět. Znamenají zdražení i menší nabídku“, zveřejněný 26.10. na on-line portálu „SEZNAM ZPRÁVY“, podle kterého je na stole návrh zákona ukládající maloobchodům nad 400 m2 nabízet nejméně 65 % zboží českého původu. Viz celý článek.

„Nejčerstvější čísla ukazují, že českým výrobcům nábytku se daří dobře, jsou však pod velkým konkurenčním tlakem. V případě, že začne platit pozměňovací návrh zákona, který si klade za cíl zvýšení soběstačnosti Česka v oblasti produkce potravin a stanovuje minimální povinný podíl českých potravin v maloobchodních prodejnách, jejichž rozloha je větší než 400 metrů čtverečních, by podobný zákon určitě uvítali i čeští výrobci nábytku. Jsou to zejména velké nadnárodní řetězce s velkoplošnými prodejnami, které jsou hlavními importéry nábytku do České republiky. Zákon v podobném znění, jako je navržen u českých potravin, by v případě specializovaných řetězců s nábytkem upevnil postavení tradičního průmyslu v České republice,“ říká s jistou dávkou nadsázky Ing. Tomáš Lukeš, tajemník AČN.

Ačkoliv AČN považuje takovou legislativu za zvláštní, tak skutečnost, že se návrh dostává již do druhého čtení v Poslanecké sněmovně ukazuje, že je potřeba jej brát vážně. Argumenty, proč by zákon ukládající kvóty na český nábytek měl platit jsou stejné jako v případě českých potravin. Navíc je zde ovšem velmi významný argument pro stanovení stejných podmínek. AČN se ptá: „Proč by měla mít jedna podnikatelská skupina zvýhodnění oproti druhé? Jsou čeští výrobci potravin důležitější než výrobci nábytku? Je práce zaměstnanců v potravinářských provozech náročnější než v nábytkářských provozech? Je výroba potravin pro ekonomiku země důležitější než výroba nábytku?“ Odpověď je zcela jednoznačná: „Není! Výroba nábytku je stejně důležitá jako výroba automobilů, strojírenských produktů, elektroniky atd. Není tedy žádný důvod zlepšovat podmínky jedné podnikatelské skupině.“

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina