aktuality

Fenomén pri využívaní voľného času získal najviac hlasov verejnosti

„Lesná sauna“ v Spišskom Hrhove
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Do finále 19. ročníka celoštátnej súťaže CE.ZA.AR 2020 nominovali 21 stavieb, ktoré zaradili do 6 kategórií: Rodinné domy – Bytové domy – Občianske a priemyselné budovy – Interiér – Exteriér – Fenomény architektúry. Okrem odbornej poroty posudzovali slovenské architektonické diela aj formou internetovej ankety „O cenu verejnosti“. Najviac pozornosti a záujmu získala „Lesná sauna“ v Spišskom Hrhove. Projekt bol zaradený do kategórie „Fenomény architektúry“, no prvenstvo v hlasovaní získal zo všetkých zúčastnených stavieb.

Solitérny artefakt vytvorený priestorovým dreveným rámom je ukrytý pod obalom z polopriehľadného polykarbonátu s celkovým obalovým objemom 104 m³. Projekt vytvorili architekti Danica Pišteková, Anna Czéfalvay, Mária Macová, Veronika Michalíková s pôvodným určením pre prostredie piešťanskej Sĺňavy. Návrh projektu z rokov 2017 – 18 však preniesol do realizácie vtedajší starosta Spišského Hrhova PhDr. Vladimír Ledecký. Na základe iniciatívy Lívie Gažovej z o. z. Centrum architektúry bol dokončený a publikovaný práve pred rokom 12.10.2019.

Výsledkom je pozoruhodný vzhľad objektu s originálnym konceptom, ktorý sa však stráca v prírodnom prostredí. Sauna je prístupná nielen miestnym obyvateľom ale aj turistom. Za rok ju bezplatne využilo tisíc návštevníkov. Zodpovední Hrhovčania sa postarajú o dostatok dreva pre saunovú piecku a udržiavanie poriadku v areáli. Záujemca sa nahlási prostredníctvom objednávky cez internet a prevezme si kľúč od správcu. Musí sa postarať o poriadok, nepoškodiť areál. Pobyt je na vlastné riziko.

Celkový vzhľad a projekt sauny je podľa škandinávskeho vzoru. Na vybudovaní sa podieľali občianske združenia Woven, Centrum architektúry a Čierne diery za pomoci miestneho podniku Hrhovské služby s.r.o. Výstavba trvala pol roka za výrazného prispenia dobrovoľníckej práce miestnych občanov. Investičné náklady presiahli 12 tisíc €. Na výstavbu prispelo aj 200 darcov.

Sauna je umiestnená na okraji starého ovocného sadu, vedie k nej poľná cesta a je prístupná iba peši. Asi 5 metrov od nej je občasný vodný tok, spojený so saunou dreveným chodníkom. Od vodného toku je závislá ochladzovacia kaďa so zadržanou vodou. Sauna je vykurovaná pecou na drevo, so zásobou dreva vedľa nej. Piecka je tesne vedľa sauny. Zastavaná plocha má 25 m², terasa 24 m². Základové päťky tvoria kamenné balvany na rohoch osadené v štrkovom lôžku. Na tomto rošte je uložená drevená podlaha. Konštrukcia je z drevených masívnych hranolov naukladaných na seba do výšky 2,5 m. Spotrebovali cca 10 m³ dreva. Celý objekt je na betónovej platni, postavený v súlade s požiarnymi normami. Nie je v nej elektrina, kúri sa pripraveným drevom, ochladzuje vodou z potoka.

Sauna je chránená väčším obalom z polykarbonátu. Tvorí ho 6 pevných rámov z drevených hranolov. Oplášťovanie je nepravidelného tvaru, pripevnené na základový drevený rošt. Vstupný otvor je prispôsobený drevenej konštrukcii sauny. Čiastočne priehľadný obal chráni nielen drevenú stavbu, ale aj intimitu chodbičky sauny. Prírodné svetlo preniká z vrchnej časti. Počas večerného saunovania sa zvykne priestor osvetliť sviečkami a vtedy sa celý objekt zmení na lampión.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina