školy

V Brně se letos utkalo jen pět družstev mladých čalouníků

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Ve dnech 26.–28. 2. 2020 proběhl na brněnském výstavišti u příležitosti Stavebního veletrhu Brno (SVB) již 9. ročník Mistrovství ČR s mezinárodní účastí v oboru vzdělávání 33-59-H/01 Čalouník. Soutěž odborných dovedností vyhlásil Cech čalouníků a dekoratérů a truhlářů, z. s. a organizačně zabezpečila Střední škola stavebních řemesel Brno-Bosonohy.

Oproti loňské rekordní účasti s devíti družstvy včetně jednoho slovenského se letos o hodnotné ceny od partnerů soutěže utkalo jen pět dvojčlenných družstev z České republiky. Hlavním důvodem tohoto poklesu je mimořádně nízký zájem o studium řemeslných oborů.

Co se ale naštěstí nezměnilo, byla opět vysoká náročnost zadání, jehož cílem bylo maximálně se přiblížit realitě čalounického řemesla v praxi. Během 13 hodin, rozdělených po 6,5 hodinách do dvou pracovních dnů, měli soutěžící dvojice za úkol provést kompletní rekonstrukci čalounění křesla ze 60. let (sedák a opěradlo) a vyrobit vázaný pružinový základ pro sedák křesla.

Soutěžící pracovali bez výkresové dokumentace, k dispozici měli pouze vzorový pružinový základ a řez křeslem – sedák s pružinovou kostrou na popruhovém základě se soudobými materiály, opěradlo s obtexovými popruhy a pěnovými materiály. Pro správný technologický postup se tak u některých činností museli často rozhodnout sami. Ne vždy ale bylo toto rozhodnutí správné hned napoprvé, což se pak vlivem zbytečných časových ztrát a následnému závěrečnému finiši negativně projevilo na některých detailech.

Součástí soutěže byla rovněž teoretická část v podobě hodinu trvajícího písemného testu odborných znalostí, složeného z vybraných dvaceti otázek převzatých z jednotného zadání závěrečných zkoušek.

Na průběh soutěže jako vždy dohlížela čtyřčlenná hodnoticí komise v čele s Ing. Helenou Prokopovou, cechmistrem Cechu čalouníků a dekoratérů a truhlářů, z. s. Hodnotila nejen přesnost provedení a vzhled, který je pro finální čalouněný výrobek rozhodující, ale i jednotlivé operace v průběhu výroby, jako je příprava dílů a podsestav, přesnost měření, technické postupy dílčích operací nebo faktory ovlivňující bezpečnost práce (pořádek na pracovišti apod.).

„Velmi pozitivně hodnotím přístup soutěžících k plnění obou soutěžních úkolů a kvalitní spolupráci u všech pěti soutěžních dvojic. Překvapivé a potěšující bylo, že jedna pozorná dvojice upozornila své soupeřky, že si předčasně uzavírají zádovou výponu, a přitom ještě nemají přišroubované područky/loketníky. Oceňuji i to, že soutěžící dokázali překonat stud a postupující únavu a pracovali před zraky mnoha zvědavých návštěvníků. Přispěli tak k propagaci řemesla čalouník-dekoratér. Jen mě mrzí, že neudržováním pořádku na pracovišti se někteří zbytečně připravili o důležité body. Bodové hodnocení u jedné dvojice snížila i malá všímavost a nepozornost. Dvojice si neprohlédla vzorový model vazby základu sedadla klasickou technologií a nedodržela potřebné stlačení (předpružení) dvoukuželových pružin. Takový základ sedadla není funkční. Také jedna dvojice neprováděla vazbu technologicky správně,“ komentuje průběh soutěže předsedkyně poroty Ing. Helena Prokopová a zároveň poukazuje na vedlejší, ale nesmírně důležitý přínos soutěže: na výměnu zkušeností a poznatků mezi žáky i pedagogy a vznik přátelství, která, pokud vytrvají, mohou v budoucnu podpořit mezikrajovou spolupráci čalouníků.

Ohodnocení výrobků a průběžných výkonů mladých čalouníků porotou pak určilo pořadí soutěžících družstev. Zlatou medaili za první místo letos získali žáci Střední školy řemeslné Jaroměř Anna Melicharová a Lukáš Hofman. Stříbrnou medaili za druhou pozici si z Brna odvezly Magdaléna Hudcová s Annou Voborníkovou z Integrované střední školy technické, Vysoké Mýto a bronzovou medaili za třetí místo získaly Pavlína Šicová a Lucie Vošahlíková z pořádající Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina