reportáže

#SYSTAINIA: Jak pracovat ekonomičtěji, zdravěji, bezpečněji…

#SYSTAINIA: Jak pracovat ekonomičtěji, zdravěji, bezpečněji…
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Ve dnech 27.–28. června uspořádala společnost Festool GmbH mezinárodní PR Event s názvem „#SYSTAINIA“. Dvoudenního setkání se zúčastnilo 82 novinářů z odborných médií z 12 zemí světa, kterým firma představila své novinky a inovativní řešení pro práci s elektrickým nářadím z hlediska mobility, zdraví, bezpečnosti práce a technologií.

První den pozval Festool účastníky setkání do atraktivních prostor muzea Mercedes-Benz v německém Stuttgartu, kde spolu se spolupracujícími společnostmi Tanos (výrobce systainerů) a Bott (vestaveby do užitkových vozů) představili praktické a ekonomické výhody používání inovativních systémových řešení v oblasti mobility, technologií využívajících elektrické nářadí a bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Na speciálně připravených stanovištích byli účastníci setkání seznámeni s třetí generací systainerů (systainer3), s výzkumem a řešeními společnosti Festool v oblasti ergonomie a bezpečnosti práce, technologií Festool SawStop, poznatky společnosti exoIQ GmbH v oblasti fyzické podpory práce, ruční CNC frézkou Shaper Origin a v neposlední řadě s řešením pro vybavení dílenských aut, včetně technologie Regina, která umožňuje hlasové ovládání některých funkcí tohoto vybavení.

Druhý den se setkání přeneslo do sídla společnosti Festool ve Wendlingenu. Tam byli účastníci seznámeni s její historií, současným stavem a strukturou, jakož i s cíli a filozofií firmy. Hlavním programem druhého dne ale byla podrobnější prezentace a detailní názorná demonstrace inovativních řešení používaných v elektrickém nářadí Festool. Prezentace byla rozdělena do čtyř tematických okruhů:
•    Aplikace
•    Zdraví & bezpečnost
•    Mobilita
•    Technologie

A nyní k některým novinkám podrobněji:

Velkou pozornost přítomných novinářů poutala prezentace ruční CNC frézky Shaper Origin – prvního ručně vedeného CNC nářadí na světě (video na youtube.com po zadání „drevarsky magazin“). Origin uživatelům umožňuje jednoduše, rychle a bez předlohy provádět komplexní frézovací úkoly nezávisle na velikosti obrobku. Technologie Computer-Vision sleduje polohu nástroje na obrobku a automatizované řízení pohybu provádí jemné přizpůsobení, díky kterému zůstává fréza v určené dráze nástroje. (Podrobný článek o frézce si můžete přečíst ZDE.)

Po úspěšném uvedení na trh v USA a Ka­nadě plánuje firma Shaper, která je od loňského roku součástí TTS Tooltechnic Systems AG & Co. KG, uvést ruční CNC frézku Origin v roce 2020 na trh také v Evropě.

Další „atrakcí“ byla stolní pila TKS 80 vybavená bezpečnostní technologií SawStop, která chrání uživatele před těžkými pracovními úrazy (video na youtube.com po zadání „drevarsky magazin“). Srdcem technologie je patrona, která pomocí pružiny vrazí hliníkový blok do pilového kotouče, pokud dojde za provozu ke kontaktu s lidskou pokožkou. (Detailně tento systém představíme v samostatném článku.)

Bezpečnostní systém pro kotoučové pily SawStop byl vynalezen v roce 1999 v Oregonu (USA) a v roce 2004 byla prodána první kotoučová pila vybavená tímto systémem. Od té doby se jich (především na americkém kontinentu) prodalo na 80 000. Od příštího roku tuto možnost dostanou i zákazníci v ČR a SR.

Téma „zdraví & bezpečnost“ bylo zaměřené také na bezprašnost pracovního prostředí. Odsávání prachu se při práci s akumulátorovým elektrickým nářadím často zanedbává. Třeba i proto, že se řemeslníkům jednoduše nechce chodit neustále k vysavači a manuálně ho zapínat a vypínat. Firma Festool proto přišla se zásadní inovací, a to s bluetooth modulem integrovaným přímo do akumulátoru, což umožňuje odsávání prachu bez překážejícího elektrického kabelu.

Bluetooth modul v akumulátoru nářadí je na dálku spárovaný s bluetooth modulem ve vysavači. Mobilní vysavač se tak spustí při zapnutí akumulátorového nářadí a při vypnutí se zase zastaví. Tento systém lze používat i v kombinaci s nářadím bez integrovaného bluetooth modulu. Festool alternativně nabízí tlačítkový spínač se zabudovaným bluetooth modulem, který lze pomocí dvou upevňovacích pásků připevnit na hubici sací hadice. Mobilní vysavač pak lze pomocí tohoto dálkového ovládání zapínat a vypínat přímo na sací hadici. Tím se ušetří čas zbytečným přecházení k vysavači.

Základním „stavebním kamenem“ tématu Mobilita byla třetí generace systainerů s označením systainer3, který je výsledkem spolupráce firem Festool, Tanos a Bott. Díky tomu je možné veškeré nářadí a spotřební materiál v novém systaineru3 perfektně integrovat do automobilové vestavby bott vario3, do níž ho lze bez problémů zasunout pomocí integrovaných kolejnic. Otočný zámek T-LOC umožňuje systainery nejen uzamykat, ale také je vzájemně fixovat nastohované na sobě. Nový systainer3 je možné propojit s dalším systémovým příslušenstvím Festool, jako jsou například nové pojízdné plošiny nebo mobilní vysavače.

Festool představil také dvě nové mobilní aplikace – objednávkovou a pracovní (Work). S objednávkovou aplikací mohou zákazníci pohodlně na cestě nebo v dílně vybírat vhodné příslušenství a objednávat je e-mailem přímo u důvěryhodného prodejce. Lze provádět i hromadné objednávky v týmu. Aplikace je spojena s účtem MyFestool a zobrazuje veškeré registrované nářadí pro vyhledávání vhodného příslušenství. V části „Moje výrobky“ lze v individuálně založených adresářích spravovat a ukládat příslušenství a spotřební materiál – pro ještě rychlejší přístup při opakovaném objednávání.

Aplikace Work poskytuje kromě jiného přehled o zbývající době záruky, všechny potřebné kontakty na servis Festool a zobrazuje prodejce v nejbližším okolí. Pomocí bluetooth komunikuje s akumulátorem a ukazuje stav jeho nabití, teplotu, počet dosavadních nabíjecích cyklů i poslední umístění.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina