reportáže

ADLER propojuje své profesionální know-how s inovativní technologií digitálního tisku

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Inzerce

Na veletrhu LIGNA v Kolíně nad Rýnem představila společnost ADLER a několik partnerských společností novinky v oblasti digitálního tisku a s tím související nově založené sdružení Digital Printing Association (DIPA): Pracovní skupina, která sdružuje know-how o inovativních technologiích v digitálním tisku. Požádali jsme Daniela Pesserera, obchodního manažera pro průmysl ve společnosti ADLER, aby nám něco řekl o možnostech této technologie budoucnosti.

Pane Pesserere, co dělá digitální tisk tak zajímavým pro dřevozpracující společnosti?
D. P.: Jedním z velkých trendů v architektuře a interiérovém vybavení je individualita. Zákazníci nechtějí běžný nábytek, ale unikátní kusy, které dokonale ladí s jejich životním stylem a stylem interiérového designu. To je možné jim splnit díky této nové technologii: Digitální tisk umožňuje neomezenou rozmanitost designu v nejvyšší kvalitě a dává každému povrchu požadovaný vzhled – každému jednotlivému kusu. Další výhoda: Digitální tisk lze snadno začlenit do velmi efektivního a cenově příznivého výrobního procesu, který umožňuje individuální design ve vynikajícím poměru cena-výkon.

Jaké povrchy lze digitálně potisknout?
D. P.: V zásadě všechny – dřevo, MDF desky a podobné materiály, ale také sklo nebo kov. Kromě toho existuje také možnost pracovat s digitálně potištěnými fóliemi, které se potom nanášejí na povrch. Díky tomu je digitální tisk vhodný pro všechny povrchy v domě i kolem něj: Pro kuchyně a nábytkové solitéry, pro design stěn interiéru i fasád, pro okna nebo zahradní nábytek.

A kde ADLER vstoupí do hry jako výrobce barev?
D. P.: Pro zajištění požadované kvality a trvalé ochrany musí být digitální tisk zabudován do pečlivě koordinované povrchové struktury. Na jedné straně potřebuje základování základním nátěrem, na který tisková barva dokonale přilne, a na druhé straně vrchní nátěr pro ochranu povrchu před každodenním zatížením. Obzvláště důležité je, aby základní a vrchní vrstva dokonale odpovídala inkoustu tiskárny použitému k dosažení nejlepšího výsledku. Ve společnosti ADLER se touto inovativní technologií zabýváme již mnoho let, a proto můžeme našim zákazníkům nabídnout nejen osvědčené produkty, ale také spoustu zkušeností a know-how v oblasti digitálního tisku.

Jaká je tedy zpětná vazba od založení nové pracovní skupiny Digital Printing Association (DIPA)?
D. P.: Celkově velmi pozitivní. Digitální tisk je jednou z nejzajímavějších budoucích technologií, pokud jde o návrh povrchů v domě a v jeho okolí. Ale pro úspěšné používání technologie je zapotřebí hodně technického know-how a dobrá interakce různých partnerů. To byl také důvod, proč jsme založili DIPA: Tato pracovní skupina umožňuje snadný přístup k technologii digitálního tisku.

Co bude DIPA dělat?
D. P.: Na jedné straně chceme zdůraznit fascinující možnosti, které digitální tisk nabízí, a na druhé straně nabízet zainteresovaným uživatelům příležitost vyměnit a předat si své znalosti. Za tímto účelem jsme uspořádali 11. července 2019 v Brixenu (Jižní Tyrolsko) první sympozium DIPA, kde jsme přivítali více než 60 návštěvníků z řad obchodníků. Počátkem roku 2020 plánujeme zřízení Akademie DIPA, která bude poskytovat řádné technické školení ve všech oblastech digitálního tisku. Ve střednědobém horizontu má být na základě DIPA založeno ještě nezávislé sdružení.

Jakou budoucnost vidíte v digitálním tisku?
D. P.: V jiných oblastech, například v textilním průmyslu, je digitální tisk již dlouho standardem. Jsem přesvědčen, že se také stane zajímavou možností povrchové úpravy v dřevozpracujícím průmyslu – od průmyslového výrobce, který pracuje s vlastním digitálním tiskovým systémem, až po malý řemeslný podnik hledající silného tiskového partnera, od výrobce nábytku po výrobce oken a podlah. Na pomoc našim zákazníkům na jejich cestě při objevování fascinujícího světa digitálního tisku se již moc těším!

Se 620 zaměstnanci je ADLER předním rakouským výrobcem barev, laků a prostředků na ochranu dřeva. Založený v roce 1934 Johannem Berghoferem, dnes rodinný podnik řídí ve třetí generaci Andrea Berghofer. ADLER dnes ročně produkuje kolem 18 000 tun barev a laků a prodává zákazníkům do více než 25 zemí světa. ADLER má dceřiné společnosti v Německu, Švýcarsku, České republice, Slovensku, Itálii, Pol­sku a v Nizozemsku; jediným výrobním místem je ADLER-Werk Lackfabrik ve Schwazu / Tyrolsku (A). ADLER je první společností ve svém oboru, která je od roku 2018 stoprocentně uhlíkově neutrální.

Kontakty:

ADLER Česko s.r.o.
Pražská 675/10
642 00 Brno – Bosonohy
tel.: +420 731 725 957
e-mail: info@adlercesko.cz
www.lakyadler.cz

ADLER Slovensko s.r.o.
Montážna 3
971 01 Prievidza
tel.: +421 46 5199 621
e-mail: info@adler.sk
www.adler.sk

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina