Pri obnove hradu nad obcou Vinné používajú remeselníci, stavební odborníci a dobrovoľníci drevený šliapací žeriav na vyťahovanie materiálu. Ruiny hradu a územie podhradia nemajú elektrinu, a tak všetky práce sú odkázané len na ľudskú silu a zručnosť.
Priamo na stavenisku zriadili remeselné dielne – murársku, tesársku, kamenársku, kováčsku – aby svojpomocne vyrobili všetky potrebné pomôcky na prácu. Určitou atrakciou je šliapací žeriav, ktorým vyťahujú materiály až na hradné nádvorie.
Žeriav tvorí 4-metrové drevené koleso, do pohybu sa dáva chôdzou vo vnútri kolesa. Dokáže vyzdvihnúť do potrebnej výšky viac ako 200-kilogramový náklad. Celé žeriavové zariadenie zhotovili v stolárskej dielni podľa dobových návrhov a overením používaného systému v historických replikách v Českej republike a vo Francúzsku. Základný drevený materiál im dodala miestna píla. Remeselnícke dielne vytvorilo občianske združenie Zemplínsko – užská hradná cesta.
Pri obnove Vinianského hradu zamestnávajú asi pol stovky dobrovoľníkov, vrátane nezamestnaných z obce. Cieľom je zachrániť kultúrne dedičstvo v regióne. Združenie pôsobí od roku 2011. Doteraz urobili drevený krov a pokryli strechu hradu, doplnili vypadnuté kamene do klenby a drevenú dlážku v 2. nadzemnom podlaží. Zároveň opravujú hradby po celom obvode hradu.
Pôvodne gotický Viniansky hrad postavili v 13. storočí, zrúcanina vznikla po nepokojoch začiatkom 18. storočia.