aktuality

Z plicního sanatoria je muzeum nábytku

Z plicního sanatoria je muzeum nábytku
aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Aparatea10-350x90-anim
aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Bývalé plicní sanatorium Ozon v Krnově na Ježníku našlo nové využití. Změnilo se na Muzeum nábytku a v dohledné době se tam přestěhuje také škola Renova, která se specializuje na restaurátorské obory a umělecké zpracování dřeva.

Veřejnosti se poprvé představilo 9. 9. 2019 jako Lesní zámek a Muzeum nábytku. V malých pokojících pacientů byly vybourány příčky, aby vznikly výstavní prostory pro prezentaci osmi let systematické sběratelské práce.

„Máme tu výrobky 25 historických nábytkářských firem. Cílem bylo zkompletovat sbírku tak, abychom měli od každého českého výrobce aspoň jeden exponát. To se povedlo a teď už se můžeme zaměřit jen na sbírání nejvzácnějších kusů,“ popsal zakladatel muzea František Thorsten Tomčala podstatu sbírky s tím, že jeho specializací je nejslavnější světový výrobce ohýbaného nábytku Thonet.

„Miluji židle thonetky a fascinuje mě životní příběh pana Thoneta, který kromě velkých úspěchů zažil také velké trápení. Navíc je ohýbaný nábytek snadno identifikovatelný. Málokdo by dnes dokázal vyrobit falzum nebo věrnou repliku ohýbaného nábytku. Falzifikátů a novodobých kopií barokního nábytku je spousta, takže i pro znalce bývá těžké poznat originál. Specializace na ohýbaný nábytek je proto nejschůdnější cesta, když chcete založit kvalitní sbírku,“ vysvětlil Tomčala, proč v jeho sbírce převažuje ohýbaný nábytek.

Další část sbírky je věnována různým slohům nábytku od gotiky a renesance, přes baroko a rokoko, až po secesi, biedermeier a empír.

Navštívit nové krnovské Muzeum nábytku v Lesním zámku na Ježníku mohou zájemci každou středu a čtvrtek od 16:30 do 20:00 hodin a v sobotu od 10:00 do 17:00 hodin.

Zdroj: Bruntálský deník

Foto: Deník / František Kuba

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina