školy

Okurková sezóna v Lednici – květiny a nábytek

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Léto je odjakživa spojeno s dovolenou, cestováním, návštěvami hradů a zámků. Pozornosti turistů, ani celé odborné veřejnosti nemůže ujít perla jižní Moravy, zámek Lednice, vnímaná v souvislosti s významným šlechtickým rodem Lichtensteinů (viz ZDE).

Zámek přestavěný z původní renesanční tvrze v novogotickém slohu s interiéry zařízenými půvabným empírovým nábytkem, schodiště vyřezané z jednoho kmene stromu, první zámecký skleník s nejstarším stromem na našem území, ale i krásný park s rybníky vybudovaný v duchu romantismu s plavbou lodí k minaretu, to vše jsou atraktivní turistické cíle, ke kterým přibyl poslední objekt nedávno zrekonstruované zámecké jízdárny. Prostor bývalé kočárovny se přeměnil na polyfunkční sál, který slouží mimo jiné i ke konání různých výstav.

Městečko Lednice je rovněž sídlem Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Toto specializované pracoviště vychovává budoucí odborníky problematiky péče o krajinu, floristy a zahradní architekty. Těchto specialistů s růstem životní úrovně naší společnosti rozhodně nebude nikdy dost. Mendelova univerzita si letos připomíná 100leté výročí svého vzniku. K téměř nekonečnému výčtu všech akcí konaných v této souvislosti patří tedy i první společná výstava autorských prací studentů lednické Zahradnické fakulty a Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity.

Kolekce dvaceti vystavených nábytkových objektů studijních programů Design nábytku a Tvorba nábytku představuje výběr prototypů a modelů diplomových, bakalářských ale i semestrálních prací vzniklých na Ústavu nábytku, designu a bydlení LDF Mendelu pod vedením pedagogů Doc. Taubera a Doc. Svobody. Studentské návrhy se snaží uvést do praxe svoje znalosti o nových trendech, technologiích a materiálech. Hlavním rysem designu je funkčnost, jednoduchost a čistota zpracování, ale také ekologické hledisko. Významnou přídavnou hodnotou může být i příběh objektu.

Návštěvníci budou mít možnost vidět vedle „klasických“ ukázek sedacího, čalouněného, stolového a úložného nábytku také různé zajímavé bytové doplňky jako interiérová svítidla nebo němého sluhu na odkládání oblečení.

Ledničtí Floristé pod vedením Ing. Jiřího Martínka, Ph.D. zhmotnili v kočárovně svoje představy o současném květinovém aranžmá. To bylo vždy přizpůsobeno právě konkrétnímu nábytku, se kterým vytvořilo velmi příjemnou atmosféru. Jako materiál se maximálně uplatnily sušené rostliny. To je podmínkou bezúdržbového provozu výstavy, která potrvá dva měsíce. Po jejím ukončení se květinové objekty rozeberou, aby mohly být při další příležitosti nahrazeny novými, ještě atraktivnějšími, které v duchu nových trendů kombinují různé materiály i rostlinné druhy ne vždy typické pro český prostor. Kreativita zdejších studentů nezná meze.

Jak řekl na vernisáži výstavy vedoucí Ústavu nábytku, designu a bydlení Doc. Jiří Tauber, měla by se tato společná výstava stát základním kamenem nové tradice mezifakultní spolupráce. Vždyť květina je odjakživa vnímána jako přirozený prvek interiéru zlepšující mikroklima prostoru a jeho estetické vlastnosti. Historické prostředí s velkoplošnou fotografií císařského kočáru vytváří příjemnou kulisu pro spojení křehké krásy květinových vazeb a svěžích studentských představ o bydlení.

Výstava byla otevřena v prostoru Zámec­kých koníren až do 1. září. Nábytek pak zřejmě odjel na další výstavy, možná i mimo ČR. Některé modely získaly totiž už dnes řadu ocenění. Květinová aranžmá možná ještě na chvíli potěšili některé prostory významnějších univerzitních budov. Kromě pastvy pro oko a lidskou duši znamenala tato výstava další zviditelnění Mendelovy univerzity. Předpokládám, že by se líbila i samotnému otci Gregorovi.

Autor: doc. Ing. arch. Ludvika Kanická, CSc.
Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně
Kontakt: kanicka@mendelu.cz
Foto: autorka

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina