aktuality

Do tovaryšského stavu pasovali 9 mladých čalouníků

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

V úterý 26.6. se v barokním sále Konventu Milosrdných bratří v Brně konal již 4. ročník slavnostního pasování absolventů oboru čalouník na „Čalounické tovaryše“ a 5. ročník slavnostního pasování absolventů oboru kominík na „Kominické tovaryše“.

Jedná se o historicky danou záležitost, kterou se Střední škola stavebních řemesel Brno-Bosonohy, příspěvková organizace, rozhodla v roce 2014 obnovit a v této tradici pokračovat i v dalších letech. Za účasti zástupců Moravského kominického společenstva a Cechu čalouníků a dekoratérů, z. s., pod dohledem patrona kominíků Svatého Floriána a patrona čalouníků Svatého Pavla, převzali absolventi oborů vzdělání Kominík a Čalouník tovaryšský list a při této příležitosti jim byl předán i list výuční.

Zkušení moderátoři provedli přítomné hosty programem, k řemeslu i samotné akci se vyjádřili významní představitelé zřizovatele školy i sociálních partnerů. K přítomným absolventům obou učebních oborů promluvila také Ing. Helena Prokopová, cechmistr Cechu čalouníků a dekoratérů, z. s.: „Blahopřeji dnes pasovaným k jejich životnímu výběru. Zvolili dobře, neboť bez schopného kominíka by nebylo teplo domova a bez šikovného čalouníka by nebylo kde, v a na čem toho tepla si užívat, odpočívat, ležet a spát, ba i dobře pracovat. Do našeho právního prostředí se společně vládní představitelé, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Národní ústav pro vzdělávání, Hospodářská komora, Asociace malých a středních podniků a živnostníků a v neposlední řadě my, Cech čalouníků a dekoratérů, z. s., snažíme po 70 letech vrátit Mistrovskou zkoušku a dostat české čalouníky na vysokou úroveň čalouníků z Německa, Rakouska, Francie a dalších států. Přeji vám, ať ve svém řemesle najdete smysl života, ať vás krásná práce těší a povzbuzuje k dalším výkonům a abyste za pět let po vyučení mohli skládat zkoušku nejvyšší, zkoušku Mistr v oboru řemesla čalouník – dekoratér.“

Školní rok 2017/18 s výučním listem v oboru čalouník na SŠSŘ Brno-Bosonohy ukončilo a do tovaryšského stavu bylo povýšeno 9 žáků:

Tříleté denní studium
• Michael Antoš

Jednoleté zkrácené denní studium (určené pro absolventy jiných oborů či škol)
• Petr Hloušek
• Petr Kluska
• Lucie Nebřenská
• Kateřina Nováková
• Denis Pospíšil
• Ladislav Rybníček
• Aneta Třeštíková
• Lukáš Vysloužil
Současně byl vyhlášen také nejlepší tovaryš řemesla čalounického roku 2018, kterým se stal Ladislav Rybníček.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina