aktuality

PEFC podnecuje: šaty robiť z produktov lesa

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Propagácia pestovania lesa podľa zodpovedného prístupu prináša nový pohľad na využívanie dreva pri spracovaní aj v netradičných spotrebných produktoch. Pohľad na aktivity prináša celosvetová certifikačná organizácia PEFC.

Celosvetový módny priemysel hľadá implementáciu trvalo udržateľných princípov v rámci svojich dodávateľských reťazcov. Aby ovplyvnili výrobné riešenia na módne značky a predajcov, objavilo sa to ako horúca téma na Kodanskom módnom summite. Riešenia z lesov poskytujú materiály a vlákna rôznych produktov:
• Vlákna z cyprusového, bukového a eukalyptového dreva na výrobu tkanív na odevy
• Korok a drevo na obuv, oblečenie a doplnky
• Topánky z eukalyptu a prírodného kaučuku ako módne značky

Módna prehliadka (na fotografiach) bola charakterizovaná ako oblečenie z lesa. Rezervy sú obrovské, textilný priemysel spotrebuje už 3,5 % produkcie celulózy. Zámerom je odbúrať vysokú spotrebu vody a pesticídov v procese výroby bavlny, vplyv nových technológií produkcie syntetických textílií. Doteraz to zaťažovalo klímu, keďže tento priemysel patrí medzi jedno z odvetví s najvýznamnejším negatívnym vplyvom na životné prostredie na svete.

PEFC cez nové aktivity prináša pohľad na hospodárenie v lesoch a spracovanie dreva. Spustili verejné konzultácie s možnosťou pripomienkovania kritérií a indikátorov s označením TUOL. Do rozširovania procesu sa zapojilo aj PEFC Slovensko. Pripomienkovanie je možné cez info@pefc.sk do 26. júna 2018.  Sprostredkuje preklad textu z angličtiny. Podnety prijme v slovenčine a bude ich prekladať do angličtiny, aby ich mohla prerokovať príslušná pracovná skupina. Slovenské organizácie a majitelia lesov, zapojené do PEFC majú možnosť podieľať sa na tvorbe požiadaviek na obhospodarovanie lesov.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina