aktuality

Zpožďování plateb jako varovný signál před blížící se insolvencí

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Dodavatelé by vůči svým odběratelům neměli ztrácet obezřetnost ani v době, kdy se ekonomice daří a člověk pod vlivem všeobecného optimismu snadno zapomene, že rizika, jako je platební neschopnost nebo insolvence, existují stále.

Na základě dlouhodobých sledování se ale ukazuje, že na „regenerační“ schopnost firmy, která se dostane do insolvence, mají vliv různé faktory, mj. i to, do jakého odvětví spadá. Vyplývá to z analýzy dat z nejrozsáhlejší databáze platebních informací v ČR společnosti Bisnode.

„U firem, které v posledních čtyřech letech začaly hradit své závazky více než 30 dnů od splatnosti, hrozí výrazný nárůst rizika následného vstupu do úpadku. Míra rizika se ale zásadním způsobem liší podle oboru podnikání,“ říká analytik Bisnode Milan Petrák s tím, že výsledky byly získány ze vzorku 180 tisíc firem, pro které má Bisnode k dispozici informace o platební morálce.

Nejúspěšněji se z dočasné platební neschopnosti dokázaly vzchopit zemědělské firmy. Z firem, které se dostaly do situace, kdy nebyly schopny splácet své závazky ani 30 dnů po splatnosti, zkrachovala jen jedna za sta. Mírně horší výsledky vykazují společnosti z oborů ubytování a stravování (krach postihl 1,5 firem ze sta) a firmy zajišťující profesní, vědecké a technické činnosti (např. advokátní kanceláře a marketingové firmy – dvě ze sta). „Dodavatelé by ale měli zbystřit, pokud jsou jejich obchodními partnery společnosti ze stavebnictví nebo zpracovatelského průmyslu, zejména z oborů pryžových a plastových výrobků, kovových konstrukcí a strojů,“ dodal analytik Bisnode s tím, že riziko jejich úpadku roste oproti řádně platícím firmám několikanásobně a zkrachuje víc než 5 % z nich.

„Velký rozdíl mezi jednotlivými obory je dán kombinací řady příčin, jako je sezónnost odvětví nebo pružnost dodavatelsko-odběratelských vztahů,“ uzavřel Milan Petrák z Bisnode.

Odvětví

Podíl krachujících dlužníků

Stavebnictví

5,23 %

Zpracovatelský průmysl

4,63 %

Činnosti související s odpadními vodami, odpady a sanacemi

3,30 %

Velkoobchod a maloobchod, opravy a údržba motorových vozidel

2,78 %

Doprava a skladování

2,55 %

Činnosti v oblasti nemovitostí

2,41 %

Administrativní a podpůrné činnosti

2,30 %

Informační a komunikační činnosti

2,26 %

Profesní, vědecké a technické činnosti

2,03 %

Ubytování, stravování a pohostinství

1,52 %

Zemědělství, lesnictví, rybářství

1,12 %

Zdroj: Bisnode

Ilustrační foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina