odborné témy

Nábytkem roku 2018 se stalo křeslo z kolekce „ALBA“

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

V zahajovací den 9. ročníku veletrhu FOR INTERIOR – jaro, který spolu s dalšími veletrhy pro bydlení a zahradu proběhl 22.–25. března 2018 na výstavišti PVA EXPO v Praze – Letňanech, byly zveřejněny výsledky ceny Asociace českých nábytkářů – NÁBYTEK ROKU 2018, vyhlášené pod záštitou CZECHDESIGN.CZ, Czech Trade, Design Cabinet CZ a Unie profesionálních designérů ČR. V letošním devátém ročníku toto prestižní ocenění AČN získalo křeslo z originální kolekce sedacího nábytku „ALBA“ (tvořené židlí, křeslem a lounge křeslem) z produkce společnosti TON a.s. z Bystřice pod Hostýnem, kterou pro ni navrhl italský designér Alexander Gufler. Neméně zajímavými jsou také výrobky od dalších šesti tuzemských výrobců, podle hodnotitelské komise mimořádně zdařilé.

Devátý ročník prestižního ocenění Asociace českých nábytkářů „Nábytek roku 2018“ proběhl za podpory řady významných partnerů v čele s generálním partnerem akciovou společností ABF (organizátor veletrhu FOR INTERIOR – jaro) a dalšími partnery Blum s.r.o., Démos trade a.s., Dřevozpracující družstvo Lukavec, EGGER CZ s.r.o., Hettich ČR k.s., Kili s.r.o., REHAU s.r.o., ŠPINAR – software s.r.o. a MA-DONA s.r.o. Medialními partnery ocenění jsou Dřevařský magazín a časopis INTERIÉRY. V rámci ocenění byl hodnocen nejlepší design a inovace nábytku v daném roce v České republice. Do ankety se mohly přihlásit všechny firmy, které v ČR vyrábí nábytek, a to bez ohledu na členství či nečlenství v různých oborových organizacích. Cílem této aktivity AČN je podpořit tvorbu nábytku v ČR s důrazem na kvalitní design, přiblížit veřejnosti špičkové výrobky českých výrobců nábytku a motivovat designéry k tvůrčí aktivitě. Přihlášené výrobky hodnotila pětičlenná komise, tvořená nezávislými odborníky, z hlediska funkčnosti, bezpečnosti, estetiky, vhodnosti konstrukce a použitého materiálu. Doporučení komise schvalovalo představenstvo AČN.

Mimořádně profesionálně zhotovené čalounění

Vítězné křeslo „ALBA“ od výrobní společnosti TON a.s. se podle hodnotitelské komise vyznačuje úžasnou ergonomickou přesností. Čalounění je vyrobeno mimořádně profesionálně, což má efekt na vysoce pohodlné sezení. Jeho ztvárněním byl pověřen italský designér Alexander Gufler, jehož cílem bylo navrhnout kolekci, která bude komfortní a nadčasová. „Jelikož TON vyniká v práci se dřevem, rozhodli jsme se tuto specializaci propojit s perfektně zpracovaným čalouněním. Jednotlivé prvky kolekce „ALBA“ vizuálně spojuje totožná platforma, nohy a sedadlo, které umožňují připevnit různé typy zádové opěrky. Rozdíl v jejím tvaru vymezuje typ a využití produktu,“ říká Alexander Gufler s tím, že jako každý správný Ital vyhledává kvalitní jídlo, pití a podniky, jejichž atmosférou a filozofií se při navrhování kolekce nechal plně inspirovat. Celá kolekce „ALBA“, kterou tvoří židle, křeslo a lounge křeslo, proto kombinuje nadčasovost s řadou svěžích detailů. „Pojícím prvkem je tvar sedáku s taštičkovými pružinami a nožní konstrukce z masivního dřeva. Na ni navazuje opěrka, která je vzadu prodloužena až pod úroveň spodní hrany oválného sedáku,“ dodává designér s dovětkem, že gastronomie se prolnula také do názvu této novinky společnosti TON. Alba je totiž odkazem na italské město v oblasti Piemont, které je známé produkcí lanýžů.

Křeslo „ALBA“, kromě ocenění VÍTĚZNÝ VÝROBEK – NÁBYTEK ROKU 2018, bylo již oceněno také titulem German Design Award Winner a Nejlepší nový nábytek na výstavě Designblok 2017. Celá kolekce pak uspěla v prestižní sou­těži Good Design a EDIDA v kategorii Sedací nábytek.

Mimořádně zdařilý design

AČN kromě vítěze ocenila na návrh hodnotitelské komise ještě dalších šest výrobků, které z hlediska designu považuje za mimořádně zdařilé. Jsou jimi (řazeno abecedně podle výrobce):

Komoda „DIAMOND LONG“, výrobce ARBYD CZ s.r.o., design ARBYD CZ s.r.o.

Řadu „DIAMOND“ kromě oceněné designové komody „DIAMOND LONG“ tvoří ještě elegantní vysoká komoda „DIAMOND HIGH“ a naopak širší nízká komoda se dvěma zásuvkami koncipovaná jako odkládací stolek „DIAMOND“. Hlavním záměrem této řady je propojení elegantního čistého vzhledu s nadčasovým pojetím designu. Díky svým čistým plochám nalezne vynikající uplatnění jako doplněk současných moderních interiérů. Lakovaný povrch ve vysokém lesku dodává komodám sametovou hebkost a opticky změkčuje zalomené a atypicky řešené zásuvky. Ty jsou nepřehlédnutelným jednotícím poznávacím znakem celé řady. Vnitřky zásuvek jsou vykládané kůží a doplněné variabilním organizérem pro úschovu šperků.

Pohovka „ARC“, výrobce FORM, spol. s r.o., design MgA. Daniel Barták a MgA. Martin Beinhauer

Čalouněná souprava „ARC“ je modelem čalouněné lavice se samostatnou podložkou – taburetem a policovou skříňkou za opěradlem. Charakteristickým rysem modelu je obloukový tvar s dynamicky se zužujícím sedákem a stejně se zužující policovou skříňkou. Dynamický vzhled dále umocňuje klínovitě proměnlivá výška opěradla. Základní tvarové řešení je vymezeno nesoustřednými kružnicemi o shodném poloměru R 6 m. Sedák je členěn na tři díly tak, aby přistavená podnožka – taburet shodně zaoblenou stranou mohla přesně navázat na jeden díl sedáku. Model má jednu čalouněnou područku a je ustaven na trubkové podnoži s nožkami v rozích sestavy. Lavice s podnožkou a policovou skříňkou je modelem z vícečetné řady zachovávající základní principy lavice.

Postel „BETINA“, výrobce JELÍNEK – výroba nábytku s.r.o., design Jochen Flacke

Postel „BETINA“ je základem ložnice BETINA. Jedná se o bio nábytek z vysokohorské alpské dřeviny ZIRBE. Dvojlůžko „BETINA“ je charakteristické vysokým zaobleným čelem s celodřevěnou výplní. Noční stolky navazují na linii bočnic lůžka a jsou vetknuty do zaobleného hlavového čela, které přímo vybízí k lenošení v posteli. Pevné masivní dřevo je u postele odlehčeno výrazně ustoupeným soklem. Celá postel včetně důmyslně připevněných nočních stolků se tak vznáší v prostoru a navozuje pocit „spánku v oblacích“. Levitující řešení předchází možnosti nepříjemného zakopnutí o sokl postele. Rostlé dřevo je zdůrazněno významným zaoblením hran, které mají funkční i ergonomický význam, především u bočnic postele při dosedání na matraci a pak na všech vnějších exponovaných hranách nábytku. Každý díl nábytku ZIRBE je perfektně ručně vybrou­šen a není povrchově upraven žádným lakem ani olejem, aby čisté dřevo mohlo volně dýchat. Samosvorný kolíkový spoj zajišťuje vysokou stabilitu postele. „V našich postelích z dřeviny ZIRBE není použit žádný kov. V pryskyřici použité dřeviny se nachází ve vysoké koncentraci látka pinosylvin, která výrazně voní a působí léčivě. Uvolňovaná esence ničí choroboplodné zárodky, působí dezinfekčně a odpuzuje moly a hmyz. Z ní zhotovený nábytek ložnici příjemně provoní a blahodárně působí na lidský organismus“, dodává jednatel společnosti Ing. Tomáš Jelínek.

Kolekce „MARANI, výrobce LUGI s.r.o., design Vincent Marani

Součástí kolekce „MARANI“ je rozměrově velkorysý jídelní stůl „MARANI“ s deskou z masivních dubových trámů. Stůl byl následně doplněn o lavici, knihovny a odkládací stolky. Americký architekt Vincent Marani pro LUGI vytvořil ucelenou kolekci postavenou na poctivém dubovém masivu, spoutaném v ocelových konstrukcích. Stůl je zcela výjimečný svými nadstandardními rozměry (výška 760 mm, šířka 1000 mm, délka 2600 mm) a zejména tloušťkou desky, která je 90 mm. „Když architekti navrhují nábytek, používají materiály jako základní stavební prvky návrhu, zejména jako Mies van der Rohe a Le Corbusier. Já jsem použil tradiční architektonické materiály – ocel a dřevo. Ocel pro její výborné technologické vlastnosti, masivní dřevo jak pro jeho vlastnosti, tak i díky jeho kresbě. Dřevo je prvek, kterého se dotýkáte,“ dodává ke svému návrhu Vincent Marani.

Kolekce „NONA“, výrobce mminterier, design René Šulc

Kolekce „NONA“ (pohovka, křeslo, taburety) je subtilní, organicky měkké tvarosloví s důrazem na ergonomii a pohodlí. I přes zaoblené organické tvarosloví vycházejí základní formy z přímkových ploch. Nicméně všechny plochy jsou lehce vyklenuté, aby tvary měly určité napětí. Toto vyklenutí je v rámci pružnosti běžné potahové látky. Jedinou výjimkou je vnitřní plocha opěráku, kde z přímkové plochy vystupují rohy s lehkým přesahem k bočnicím. Pohovka i křeslo jsou dělené na 4 základní segmenty – sedák, opěrák a 2 područky. Čalouněné díly jsou doplněné subtilní kovovou podnoží tvořenou trubkou o průměru 32 mm (25 mm u podložky) s povrchovou úpravou práškovou barvou RAL. Vnější formy kolekce jsou v jednoduchých minimalistických tvarech s důrazem na provedení detailů švů. Celkově tak pohovka i křeslo předpokládá zvenku určitou vizuální střídmost a jednoduchost, která bude v interiéru nekonfliktní a nadčasová. Vnitřní tvary směrem k sedícímu jsou tvarově a ergonomicky propracované.

„STŮL POLYGON“, výrobce SYKORA spol. s r.o., design Angelika Akova / Polystone + SYKORA

Koncepce stolu „POLYGON“ je přímá interakce se společností vyráběnou kuchyní DIAMOND. Svou myšlenkou POLYGON odkazuje na industriální design s použitím precizně vybraných materiálů. Nosnou konstrukci podnože, vyrobenou z kovových profilů v titanové barvě, doplňuje dřevěný rám z masivního dubu, na kterém je položen keramický panel ve stejném dekoru, jaký má pracovní deska v kuchyni. Výběr materiálu pro stolovou desku definuje maximální funkčnost a uživatelský komfort. Na trhu materiálů s pracovními deskami je velkoformátová keramika NEOLITH nejprogresivnějším materiálem.

Ocenění za všechny výše představené nábytkové kolekce převzali zástupci výrobců ještě tentýž den (22. 3. 2018) z rukou prezidenta AČN Ing. Martina Čudky a tajemníka Ing. Tomáše Lukeše při slavnostním DESIGN OPENINGu. Ten probíhal v centru výstavní haly 3 věnované 7. ročníku výběrové přehlídky interiérového designu DESIGN SHAKER ve stylových prostorách zde zbudovaného DESIGN FRIENDLY MEDIA CAFÉ za přítomnosti několika desítek pozvaných hostů i nemalého zájmu veřejnosti z řad návštěvníků souboru jarních veletrhů.

Autor: Ing. František Novák z tiskových materiálů AČN a výrobců
Kontakt: novak.sd@tiscali.cz
Foto: archiv AČN

Zástupce společnosti TON a.s. Lukáš Vítů (uprostřed) při slavnostním převzetí ocenění VÍTĚZNÝ VÝROBEK – NÁBYTEK ROKU 2018
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina