materiály

Polohovací systém se skrytým motorickým pohonem

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Většině na trhu nabízených motorických pohonů pro nezávislé polohování jednotlivých částí lehací plochy jsou ze strany výrobců postelí vytýkány některé vlastnosti, které na jedné straně znemožňují redukci výrobních nákladů a na druhé straně omezují některé funkce postele. Odstranit anebo omezit některé z těchto vlastností se podařilo rakouskému výrobci elektrických pohybových mechanismů a polohovacích systémů pro nábytek.

Hlavní myšlenkou inovačního systému je plná integrace polohovacích mechanismů včetně servopohonů a řídicí elektroniky do postelového rámu. To umožnilo vysokou unifikaci technologie a komfort díky kompletnímu ukrytí všech komponentů. Žádné řídicí jednotky a žádné pohony nejsou viditelné v oblasti postelového rámu. Nijak tedy nebrání úklidu a umožňují využít celý prostor pod postelí jako úložný.

Základním elementem stavebnicového systému je dutý trámec z hliníkového profilu, v němž jsou vestavěny veškeré pohybové komponenty, to je polohovací ramena zádové/hlavové a nožní části postele a jejich servopohony. Tento element tvoří boční část postelového rámu. Hliníkový profil trámce je univerzálně použitelný pro levý i pravý polohovací systém, což snižuje požadavky na množství skladovaných komponentů. K bočním trámcům se připevní nohy a konce se spojí příčnými hliníkovými profily a zajistí ručními šrouby. Tím vytvoříme postelový rám. Podle požadované šířky postele se volí délka příčných profilů. Podpěrnou plochu pro matraci tvoří desky, které se pomocí šroubů připevní k polohovacím ramenům. Z vnější strany se k rámu připevní obkladové desky (bočnice a čela), které jsou z hlediska montáže rovněž univerzální. Zákazník si volí pouze provedení (dýhované, laminované, čalouněné apod.).

Jeden z bočních pohonných systémů se pomocí kabelu připojí k síti a druhým kabelem s koncovými konektory se spojí s druhým pohonným systémem. Pohyb obou polohovacích mechanismů, který se ovládá bezkabelovým dálkovým ovladačem, je díky řídicí elektronice plně synchronizovaný. Z výrobního hlediska jde o vysoce univerzální systém, což pro výrobce postelí mj. znamená, že nemusí být předzásobeni množstvím roštů a polohovacích systémů různých rozměrů podle vyráběných šířek lůžek.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: autor

Uložiť

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina