archív aktualít rok 2015

Pokud nevíte kam na víkend, navštivte vrcholící 20. ročník Křivořezání

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Krivorezani 1Na státním hradě Křivoklát ve Středočeském kraji probíhá tento týden jubilejní 20. ročník veřejného řezbářského sympozia Křivořezání, který o nadcházejícím víkendu (8. – 9. srpna) vyvrcholí velkou slavností – Rytířské kratochvíle Filipiny Welserové. Zážitek z řemeslného umu jedenatřiceti prezentujících se řezbářů z celé republiky mohou případní zájemci v sobotu 8. 8. ještě umocnit jízdou parním vlakem z pražského nádraží Braník.

Tématem letošního ročníku Křivořezání je již zmíněná Filipina Welserová (1527 – 1580), tajná snacha císaře Ferdinanda I. Habsburského, která na Křivoklátu strávila část svého života a navždy se nesmazatelně zapsala do jeho historie. Tato renesanční postava tento týden znovu ožila pod rukama jedenatřiceti řezbářů, kteří od minulé neděle až do pátku 7. 8. tvoří na nádvoří hradu díla vážící se k jejímu životnímu příběhu. „Příběh lásky kupecké dcery Filipiny a císařova syna Ferdinanda II. Tyrolského je neobyčejně silný. Řezbáře zaujal natolik, že mu věnují nejen letošní ročník Křivořezání, ale možná i dva následující. Vzniknou mimořádná díla, počínaje sochami obou hlavních postav v životní velikosti, přes detaily vážící se k jejich pobytu na Křivoklátě a na tyrolském zámku Ambras, až po velkolepý cyklus dvanácti reliéfů zachycujících celý životní příběh Filipiny Welserové,“ říká Hana Jurčková, koordinátorka kulturních akcí hradu s tím, že vrcholem jubilejního Křivořezání a zároveň i Léta na Křivoklátě budou Rytířské kratochvíle Filipiny Welserové. Velkolepá renesanční slavnost, která se uskuteční v sobotu 8. 8. a v neděli 9. 8. pod taktovkou špičky evropského historického šermu, skupiny Merlet, přiblíží obdobné kratochvíle, které pořádala Filipina Welserová ve 2. polovině 16. století na zámku Ambras.

Tomu odpovídá i program, který bude probíhat nejen na dolním nádvoří hradu, ale také v tajemných zákoutích, která budou zpřístupněna pouze o tomto víkendu. „Rytířské kratochvíle nabídnou jedinečnou podívanou pro dospělé a zábavu pro děti. Sobotní program bude zahájen v 10:00 a potrvá až do 23:00 hodin. Nedělní program začne v 10:00 a skončí v 17:00 hodin. Návštěvníci uvidí dobový průvod dvora Filipiny a Ferdinanda doprovázený maskami v benátském stylu, turnaj o růži, kejkle, divadlo, hudbu a tanec. Mimo dalšího lákavého programu si budou moci po oba dva dny prohlédnout díla řezbářských mistrů, která během sympozia vytvořili,“ zve Hana Jurčková na víkendový program a dodává, že v sobotu dopoledne (8. 8.) budou např. návštěvníci z Prahy moci využít k cestě na Křivoklát i historický vlak tažený parní lokomotivou Šlechtična. Bude vypraný z nádraží Praha – Braník (odjezd v 9:14 hodin) s příjezdem na Křivoklát v 11:15 hodin. Zpět do Prahy bude odjíždět v 15:58 hodin.

Podrobný jízdní řád vlaku se všemi zastávkami a bližší informace o víkendovém programu lze nalézt zde nebo na www.krivorezani.cz.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina