Ako sa sedelo na Slovensku pred polstoročím približuje reinštalovaná výstava dizajnu stoličiek „Anonymný“ ohýbaný nábytok. Produkciu moravských firiem Thonet a TON v Bystřici pod Hostýnem doplnili o modely vyrábané v Pravenci.
V novovybudovanej nábytkárskej fabrike v Pravenci (okr. Prievidza) začali v roku 1952 vyrábať ohýbaný nábytok. Významným medzníkom bol vznik n. p. Tatra nábytok Pravenec 1. apríla 1958, keď nadviazali na výrobu ohýbaných stoličiek z Bystřice. Vytvorili aj podnikové výskumno-vývojové pracovisko (1960) s úmyslom vyrábať vlastné modely stoličiek. Individuálny autorský rukopis tvorili desiatkami modelov, ktoré boli úspešné na nábytkárskych veľtrhoch v Brne a v zahraničí. Mnohé získali známku kvality CID. Výroba fungovala v Pravenci až do roku 2005.
Výskumno-vývojové pracovisko pre produkciu stoličiek reagovalo prostredníctvom podnikových dizajnérov na aktuálne tendencie výroby doplnkov nábytku. Dizajn stoličiek navrhoval predovšetkým Ladislav Gatial (1929 – 1979). Výrobky spĺňali tie najprísnejšie kritériá. Na jeho prácu nadviazali dizajnéri Miroslav Škriniar (1957), Ondrej Čverha (1951) a Štefan Bílik (1955). Modely stoličiek zostali uskladnené v závodnej jedálni a po zrušení podniku ich vývojový pracovník Silvester Slosiar odovzdal Slovenskému múzeu dizajnu, aby tvorili základ zbierkového fondu.
Tieto modely dopĺňajú pôvodný koncept výstavy „Anonymný“ ohýbaný nábytok v Zámku v Bystřici pod Hostýnem (10. – 31.10.2014), ktorý vytvorila PhDr. Dagmar Koudelková. Kurátorkou výstavy na Slovensku, po doplnení praveneckých modelov, je Katarína Hubová. Výstava Ako sa sedelo v Galérii dizajnu Satelit v Bratislave je prístupná študentom, dizajnérom, výrobcov a širokej verejnosti od 25. marca do 19. apríla 2015 (denne okrem pondelka od 13:00 do 18:00). Exponáty slovenských dizajnérov stoličiek dopĺňa základný výber najzaujímavejších, najoceňovanejších a najbežnejších dobových modelov Antonína Šumana, Radomíra Hofmana a Josefa Macka z Bystřice pod Hostýnem.
Foto hore: Modely stoličiek Ondreja Čverhu
Foto vpravo: Dizajn pracovného kresla Teri (Štefan Bílik)
Foto vľavo: … na porovnanie Židle vzor 515 z roku 1955 (TON)
Foto dole: Úspešné stoličky Ladislava Gatiala